topleft toplogo
topright

Archiv zpravodajství z dopravy
Další dopravní novinky naleznete na: Novinky námořní doprava - Novinky letecká doprava - Novinky nákladní doprava - Železniční doprava - Archiv


Praha minulý týden hostila International Rail Freight Conference

aktualizováno dne 31.3.2011

Minulý týden se v pražském hotelu Clarion konala Mezinárodní výstava železniční dopravy. Jako přednášející se výstavy zúčastnili představitelé významných společností ze 40 evrospkých a asijských zemí. Přednášeli zde nejen železniční experti pro cargo a osobní přepravu, zúčastnili se i poskytovatelé celních služeb a intermodální dopravy. Mezi nejznámější patří OSŽD, IBS a Ministerstvo železnic Číny.
Mezi hlavní témata celé akce patřila situace po období globální hospodářské krize, Železniční a celní legislativa, Trans-Asijská železniční síť, Infrastruktura, koridory, široký rozchod, Informační technologie, datová výměna a úspěšné projetky a případové studie.
Výstava byla také obohacena o společenské večery, které se konaly ve středu a ve čtvrtek. Vrcholem středečního večera byl Podpis MEMORANDA O POROZUMĚNÍ PŘI SPOLUPRÁCI V MEZINÁRODNÍ ŽELEZNIČNÍ PŘEPRAVĚ. Pro všechny účastníky výstavy také byla připravena jízda historického vlaku s parní lokomotivou (475.179) na trase Praha-Vysočany – Karlštejn – Praha hl.n.


Zdroj informací: www.irfc.eu
Kategorie novinky: železniční dopravaeasyJet a VisitBritain investovali 18 milionů liber pro podporu turistiky ve Velké Británii

aktualizováno dne 31.3.2011

Společnost easyJet vytvořila partnerství s VisitBritain, národní turistickou agenturou Velké Británie, aby společně prezentovali Británii, jako turistickou destinaci v obrovské marketingové kampani, která je plánována průběžně pro další čtyři roky. Dohoda mezi oběma stranami je v hodnotě 18ti milionů liber v hotovosti na marketingové účely a pomůže rozšířit počet návštěvníků této zajímavé destinace. Zároveň se tak bude moci zhodnotit několik unikátních příležitostí, jako je blížící se královská svatba, diamantové jubileum královny a hry v roce 2012.
Investice do marketingu mají podpořit prezentaci Británie a ukázat návštěvníkům co dosud viděli jen na obrazovkách. Společnost easyJet’s se v rámci této marketingové kampaně zaměří převážně na Francii, Německo, Itálii a Španělsko. Tyto země se v průzkumech VisitBritain ukázali jako nejvhodnější pro zaujetí co největšího množství turistů. Dalším ukazatelem pro výběr těchto destinací byla silná základna easyJetu, jak v oblasti letových linek, tak ve spolupráci s tamními marketingovými agenturami.


celá zpráva v aj
Zdroj informací: www.corporate.easyjet.com
Kategorie novinky: letecká dopravaNové autobusy Student Agency budou mít podobné vybavení jako letadla na dálkových linkách. Dodány budou letos v létě

aktualizováno dne 30.3.2011

Student Agency, největší autobusový dopravce na dálkových linkách v České republice, objednal 20 nových autobusů, které doplní více než stočlennou žlutou flotilu ještě v letošním roce. Autobusy přinesou do cestování v České republice zcela nový standard. Rozsah vybavení pro cestující bude v některých ohledech podobný, jako znají zákazníci z dálkových letů významných leteckých společností. Autobusy budou postaveny na podvozkových šasi výrobce Volvo; karosérii a interiér dodá společnost Irizar.
„ Pravidelně obnovujeme vozový park, abychom mohli našim cestujícím nabídnout nadstandardní služby. V letošním roce jsme již objednali dvacet autobusů. Jejich dodavatel vzešel z výběrového řízení, kterého se zúčastnilo šest firem. Snažíme se udržet velmi nízký věk průměrného stáří našich autobusů, 2-3 roky“, říká Miroslav Petrů, provozní ředitel autobusové dopravy Student Agency express.
Dvacítka nových autobusů bude do provozu nasazena během letošního července. Kromě již běžných věcí, jako jsou wi-fi, či toaleta, nebude ve vybavení autobusů chybět nejmodernější audio vizuální technika a komfortní sedačky pro cestující. Ty budou vybaveny individuálním monitorem a každý cestující bude mít možnost na svém monitoru sledovat nezávisle na ostatních cestujících jím zvolený film nebo televizní stanici a monitor bude poskytovat i další funkce, které zpříjemní cestování.

celá zpráva
Zdroj informací: www.studentagency.cz
Kategorie novinky: pozemní dopravaTrvalý rozvoj u Gebrüder Weiss

aktualizováno dne 30.3.2011

Přepravní a logistický koncern uzavírá obchodní rok 2010 s předběžným nárůstem obratu o 17,8 procenta oproti předchozímu roku. Díky pozitivnímu vývoji trhu se společnosti Gebrüder Weiss podařilo zvýšit svůj čistý obrat z 830 miliónů EUR na přibližně 978 miliónů EUR. Se stabilním podílem vlastního kapitálu více než 55 procent pokračuje společnost Gebrüder Weiss ve své strategii dlouhodobého rozvoje.
„Zotavení celého hospodářství po krizi potěšitelný rozvoj bezpochyby podpořilo. Od března 2010 stav zakázek opět výrazně stoupl,” říká předseda představenstva Wolfgang Niessner. „Dobrý výsledek ale také plyne z důsledného pokračování v naší koncernové strategii. K tomu patří konsolidace, resp. posílení organizace pozemní dopravy zemí střední a východní Evropy a globální rozvoj oboru Air & Sea,” pokračuje Niessner.
Konsolidovaný obrat v oblasti pozemní dopravy vzrostl o 11,8 procenta na 643,8 miliónů EUR. Byly realizovány všechny investice naplánované na rok 2010 ve výši 20 miliónů EUR, byly ukončeny dva důležité stavební projekty. V dubnu byl otevřen logistický terminál v Senci na Slovensku, v listopadu následovalo uvedení nového terminálu do provozu v rumunském Sibiu. Klademe i nadále důraz na výstavbu sítě ve střední a východní Evropě, v plánu je mj. stavba velkého terminálu v Praze. Wolfgang Niessner k tomu říká: „Splnili jsme svůj domácí úkol jít na trh po krizi posíleni. V prosinci 2010 jsme byli - jako jedni z pouze pěti procent rakouských podniků - ohodnoceni společností Dun & Bradstreet ve Vídni nejlepší známkou bonity. Chápeme to jako další potvrzení solidního rozvoje podniku při současném expanzivním přístupu.”

celá zpráva
Zdroj informací: www.gw-world.cz
Kategorie novinky: ostatní dopravaWizz Air otevře v Rumunsku svou čtvrtou základnu v Tirgu Mures

aktualizováno dne 29.3.2011

Wizz Air, největší nízkonákladový letecký přepravce ve střední a východní Evropě, na dnešní tiskové konferenci oznámil otevření čtvrté základy v Rumunsku, v Tirgu Mures. Zpočátku bude Wizz Air trasu provozovat za využití letadla Airbus A320. K již existujícím linkám Budapešť a Londýn následně přibude dalších 7 nových tras. Wizz Air zároveň navýší počet letů do Londýna Luton ze 3 letů týdně na 4 lety týdně.
"Pět let poté, co společnost Wizz Air začala provozovat lety z Rumunska, otevíráme zde další, již čtvrtou, základnu. Jedná se o další milník, který nadále posílí naši vedoucí pozici v Rumunsku. Tento krok je plně v duchu našeho závazku vůči rumunským zákazníkům, kterým trvale nabízíme přístup ke skutečně výhodným cenám spojeným se skvělými službami," uvedl József Váradi, generální ředitel společnosti Wizz Air. Ceny letenek začínají na 22.45 EUR za jednosměrnou letenku včetně všech poplatků a jsou již k dispozici na wizzair.com.nový letový řád
Zdroj informací: www.wizzair.com
Kategorie novinky: letecká dopravaNovým finančním ředitelem DB Schenker Logistics v České republice je Ján Lipták

aktualizováno dne 29.3.2011

Novým finančním ředitelem společnosti Schenker se stal Ján Lipták. Ve společnosti bude vést oddělení controllingu a účetnictví, bude také zodpovědný za správu pohledávek. „Společnost Schenker zaznamenala v uplynulém roce nárůst tržeb o více jak polovinu. Po období hospodářské krize má dnes společnost jedinečnou příležitost výrazně posílit svoji pozici na logistickém trhu,“ říká Tomáš Holomoucký, ředitel společnosti Schenker. „Jsem rád, že mohu přivítat Jána Liptáka do našeho týmu. Věřím, že jeho manažerské zkušenosti podpoří růst společnosti Schenker.“
Ján Lipták (36) je absolventem Ekonomické fakulty v Bratislavě. Svou kariéru zahájil ve společnosti Nestlé, kde pracoval 9 let především v oblasti controllingu. Před nástupem do DB Schenker pracoval ve společnosti Tesco, kde působil jako manažer pro plánování a strategie a byl zde také zodpovědný za vybudování nového finančního oddělení na Slovensku. Je ženatý, má dvě děti.


Zdroj informací: www.schenker.cz
Kategorie novinky: ostatní dopravaSněmovna schválila novelu zákona o pozemních komunikacích

aktualizováno dne 28.3.2011

Poslanecká sněmovna v pátek schválila ve svém třetím čtení novelu zákona číslo 13/1997Sb. o pozemních komunikacích. Jde především o technickou novelu transponující evropské právo do české legislativy. Pokud ji schválí i senátoři, mohly by novinky platit již od poloviny roku 2011. Navrhované změny se týkají především mýtného systému, kdy by měla mít Celní správa možnost udělit kauci 5 000 - 50 000,- Kč pokud bude mít podezření, že by se řidič mohl vyhýbat zaplacení dlužného mýtného. Toto opatření se bude týkat i tranzitních řidičů, kteří na následné výzvy v zahraničí nereagují.
Další změna se týká dálničních kuponů. Nově mají přijmy z dálničních kuponů jít přímo do Dopravního fondu silniční infrastruktury. Nově bude u nás zaveden institut auditora bezpečnosti. Ten bude kontrolavat projekt i konečnou stavbu silnic, které budou součástí mezinárodní tranzitní sítě. Auditor bezpečnosti kontrolu provede z pohledu bezpečnosti silničního provozu.


celá zpráva
Zdroj informací: www.mdcr.cz
Kategorie novinky: ostatní dopravaCelní správa: Dovoz potravin z Japonska

aktualizováno dne 28.3.2011

V případě dovozu zásilky potravin neživočišného původu z Japonska se pozastavuje celní řízení, v souladu s § 11 zákona č. 102/2001 Sb., o obecné bezpečnosti výrobků a změně některých zákonů, ve znění pozdějších předpisů, a celní úřady vždy kontaktují místní pracoviště Státní zemědělské a potravinářské inspekce. V případě, že dovozce doloží, že zásilka byla zkontrolována na vstupu do EU v jiném členském státě s vyhovujícím výsledkem, lze zásilku propustit to volného oběhu.
V případě dovozu zásilek potravin živočišného původu z Japonska celní úřady vždy kontrolují, zda je k zásilce připojen Společný vstupní veterinární doklad řádně potvrzený příslušnou pohraniční veterinární stanicí v místě vstupu do EU.

Zdroj informací: www.celnisprava.cz
Kategorie novinky: ostatní dopravaČeská pošta: změny od jara 2011

aktualizováno dne 25.3.2011

Z důvodu změny zákona č. 235/2004 Sb., o dani z přidané hodnoty je Česká pošta povinna uplatňovat od 1. dubna 2011 daň z přidané hodnoty ve výši 20 % dle platných právních předpisů u služby Svoz a rozvoz poštovních zásilek, vnitrostátní i mezinárodní služby EMS (Express Mail Service), Obchodní balík, Obchodní psaní, jejich doplňkové služby a příplatky, např. převzetí zásilky EMS, Obchodní balík a Obchodní balík do zahraničí u odesílatele apod. V souvislosti s výše uvedenou změnou nelze u uvedených služeb zvolit způsob úhrady prostřednictvím výplatního stroje.
Česká pošta dále oznámila zavedení nových doplňkových služeb v souvislosti se zkvalitňováním stávajícího portfolia. "Oznámení o dodání poštovní zásilky krátkou textovou zprávou (SMS)" a "Oznámení o dodání poštovní zásilky elektronickou zprávou (e-mail)", o které rozšíříme naše portfolio doplňkových služeb od 1. 5. 2011. K zásilkám Obchodní balík je nově navíc již od 1. 3. 2011 umožněno zvolit doplňkovou službu "Vícekusová zásilka".

Zdroj informací: www.ceskaposta.cz
Kategorie novinky: ostatní dopravaLufthansa Cargo pomáhá Japonsku

aktualizováno dne 25.3.2011

Ve spolupráci s Evropskou unií Lufthansa přepravila 70 tun dodávek pomoci zemětřesením postiženému Japonsku. Lufthansa Cargo přepravila ve středu dodávky pomoci pro Japonsko postižené devastujícím zemětřesením. Cargo přepravce vypravil zdarma 70 tun dodávek pomoci z německého Frankfurtu. Tyto dodávky obsahovaly zejmána přikrývky pro obyvatele trpící studeným a větrným počasím na Severním pobřeží Japonska. Let se uskutečnil ve spolupráce s EU a byl darem od Dánska, Nizozemí a Lotyšska.
"Je přirozeností naší společnosti reagovat rychle a bez birokratických průtahů v případech takovýchto humanitárních katastrof," uvedl Karl Ulrich Garnadt, předseda představenstva společnosti Lufthansa. Dále uvedl, "po prvním kontaktu EU o víkendu jsme zorganizovali tento let v rámci několika hodin." Lufthansa se již aktivně účastnila pomoci Haiti a Pákistánu, který zasáhly katastrofické povodně.

Zdroj informací: www.lufthansa-cargo.com
Kategorie novinky: letecká dopravaSkupina Geis obhájila ISO 9001 a získala ISO 14001

aktualizováno dne 24.3.2011

TÜV SÜD Czech potvrdil po březnovém auditu společnostem skupiny Geis v České republice a na Slovensku - Geis CZ, General Parcel Čechy, TEN Expres Slovakia – certifikát EN ISO 9001:2008. Všechny tři společnosti byly nově certifikovány také dle normy EN ISO 14001:2004.
Společnosti skupiny Geis - Geis CZ, General Parcel Čechy a TEN Expres Slovakia - splnily při březnovém auditu požadavky norem EN ISO 9001:2008 a EN ISO 14001:2004. Obhájily dosavadní certifikát o zavedení a dodržování systému kvality a nově získaly certifikát o zajištění environmentální oblasti. Prokázaly tak schopnost trvale poskytovat svoje služby v souladu s příslušnými předpisy. Certifikační audit důkladně prověřil dodržování obou norem na vybraných pobočkách skupiny. „Systém kvality dle ISO 9001 byl v našich společnostech zaveden již před mnoha lety. V loňském roce jsme se rozhodli rozšířit ho na tzv. integrovaný systém, tedy doplnit a zavést požadavky normy EN ISO 14001, která řeší oblast environmentu. Stabilně věnujeme vysokou pozornost dodržování a zlepšování systému, což považujeme za jeden ze základních principů certifikace. Takto deklarovaná spolehlivost a kvalita služby je navíc pro klienty stále častěji faktorem, který ovlivňuje výběr logistického partnera pro dlouhodobou spolupráci,“ řekl Radek Kramář, manažer kvality skupiny Geis.

celá zpráva
Zdroj informací: www.geis.cz
Kategorie novinky: ostatní dopravaDACHSER: Jan Polter předsedou Klubu Logistika Svazu spedice a logistiky

aktualizováno dne 24.3.2011

Představenstvo Svazu spedice a logistiky jmenovalo Ing. Jana Poltera, obchodního a marketingového ředitele společnosti DACHSER Czech Republic a.s., předsedou Klubu logistiky Svazu spedice a logistiky (SSL).
Ing. Jan Polter (32) působí ve společnosti DACHSER Czech Republic a.s. od roku 2003. V roce 2007 se stal prokuristou společnosti a o rok později obchodním a marketingovým ředitelem. „Vedení logistického klubu SSL je pro mě výzvou a doufám, že se mi podaří dále úspěšně rozvíjet jeho činnost.“ Jan Polter je ženatý a má syna. Volný čas věnuje rodině a svým sportovním koníčkům, jako je rybaření, volejbal, squash nebo lyžování. Mluví plynně anglicky a německy.

Zdroj informací: www.dachser.cz
Kategorie novinky: ostatní dopravaDHL Freight provozuje denní spojení do zemí Beneluxu

aktualizováno dne 23.3.2011

DHL Freight, významná společnost v oblasti pozemní přepravy, nabízí svým klientům denní spojení do zemí Beneluxu a to pravidelnými linkami sběrné služby. Svým zákazníkům je nyní schopna poskytovat tuto službu pro přepravu kusových zásilek každý pracovní den.
Sběrná služba je obecně určena klientům, kteří požadují kvalitní servis s výhodným poměrem cena/výkon. „Belgie i Nizozemí patří k tradičním silným ekonomickým partnerům České Republiky a dle obratu našeho vývozu patří obě země do první desítky“, říká manažer obchodu a marketingu DHL Freight Roman Piňos a dodává „K rozšíření naší nabídky služeb do zemí Beneluxu jsme se rozhodli také na základě významného navýšení pravidelných objemů a zájmu našich zákazníků o tento servis.“

celá zpráva
Zdroj informací: www.dhl.cz
Kategorie novinky: ostatní dopravaFiat je i nadále značkou s nejnižší mírou emisí CO2 v Evropě

aktualizováno dne 23.3.2011

Již čtvrtým rokem je Fiat Automobiles značkou vozidel s nejnižší mírou emisí CO2 prodávaných na evropském trhu v roce 2010. Toto prvenství potvrdila společnost JATO Dynamics, přední světová konzultační a výzkumná společnost v oblasti automobilové techniky. Fiat dosáhl průměrné hodnoty emisí 123,1 g/km a první příčku obsadil i jako celá skupina s hodnotou 125,9 g/km, která je zlepšením o 5 g/km ve srovnání s loňským rokem.
Dosažený úspěch je důkazem neustálého zdokonalování: během posledních čtyř let snížila společnost Fiat Automobiles své průměrné emise o 10%, z 137,3 na 123,1 g CO2 na kilometr, tedy hodnotu výrazně nižší než je cíl stanovený Evropskou unií pro rok 2015 (130 g/km). Tento výsledek dokazuje rovněž odhodlání automobilky Fiat chránit životní prostředí, mimo jiné i vývojem jednoduchých a důmyslných řešení, jako jsou motor TwinAir, nejekologičtější přeplňovaný zážehový motor na světě, dále pak použitím alternativních pohonných hmot, jako jsou směsi zemního plynu a LPG, což je oblast, v níž značka Fiat zastává přední evropskou pozici; a rovněž vývojem inovativních technologií, jako je eco:Drive, systém podporující zodpovědnější a z hlediska životního prostředí příznivější styl jízdy, umožňující řidiči dosahovat dokonce nižší emise, než jsou hodnoty oficiálně schválené pro jednotlivé typy vozů.
Veškeré inovace Fiatu na poli ekologických technologií jsou zahrnuty pod značku „Air Technologies“. Tato řešení jsou převratná a zároveň prostá a přinášejí nízkou míru negativního vlivu na životní prostředí bez kompromisu, co se týče požitku z jízdy, který byl odjakživa jedním z atributů italských vozů.

Zdroj informací: www.fiat.cz
Kategorie novinky: automobilová dopravaCEVA Logistics rozšiřuje své portfolio na Středním východě

aktualizováno dne 22.3.2011

Společnost CEVA Logistics jeden z předních světových poskytovatelů služeb v oblasti supply chain managementu oznámila otevření nového zařízení o rozloze 63 000 m2 v Jebel Ali Free Zone (Jafza), Dubai a rozšířila tak své portfolio na Středním východě na 100 000 m2. Nové prostory zahrnují nejen sklad, ale také kanceláře, které by měly podpořit strategii společnosti pro tuto oblast. Strategii se společnost rozhodla zaměřit především na ustálené ceny, operativní schopnost provést klienta veškerými procesy, konsolidaci služeb a sdílení uživatelských sítí.
Nové prostory byly vybudovány v souladu s moderními technologiemi a mají LEED certifikaci (Leadership in Energy and Environmental Design). 3 000 m2 skladů je také licencováno třídou 2-4 pro nebezpečné zboží. Nová budova byla postavena ve spolupráci se společností Gazeley, globálním developerem v oblasti vysoce užitkových průmyslových budov a skladišť, která jsou zároveň šetrná k životnímu prostředí. Společnosti spolupracovali již na druhém projektu, první z nich byl dokončen v loňském roce a jednalo se o centrální hub společnosti CEVA pro oblast Středního východu.

celá zpráva v aj
Zdroj informací: www.cevalogistics.com
Kategorie novinky: ostatní dopravaČeské dráhy a PESA Bydgoszcz uzavřely kontrakt na dodávku 31 motorových jednotek

aktualizováno dne 22.3.2011

České dráhy a polská společnost PESA Bydgoszcz uzavřely kontrakt na dodávku 31 dvoudílných motorových jednotek v hodnotě téměř 2 miliardy Kč. Polská firma zvítězila v mezinárodním výběrovém řízení. Pro České dráhy je to další významný kontrakt související s modernizací vozidlového parku v regionální dopravě. Uzavřená smlouva také potvrzuje současnou otevřenost výběrových řízení a diferenciace dodavatelů Českých drah.
„Nové motorové jednotky podstatným způsobem zkvalitní cestování na frekventovaných tratích ve čtyřech krajích v Čechách a na Moravě,“ uvedl generální ředitel Českých drah Petr Žaluda a přiblížil některé výhody nových souprav pro cestující: „Soupravy nabídnou moderní klimatizovaný interiér pro přibližně 120 sedících cestujících. V soupravě bude také univerzální prostor pro přepravu velkých zavazadel, jako jsou kočárky nebo jízdní kola. Samozřejmostí bude vybavení pro vozíčkáře včetně bezbariérové toalety s uzavřeným systémem nebo moderní audiovizuální informační systém.“

celá zpráva
Zdroj informací: www.ceskedrahy.cz
Kategorie novinky: železniční dopravaČeská republika hostí dosud nejvýznamnější zasedání standardizace Inteligentních dopravních systémů

aktualizováno dne 21.3.2011

V hlavním městě Praze se ve dnech 11-15. dubna 2011 potká okolo tří set nejvýznamnějších světových odborníků v oblasti Inteligentních dopravních systémů. Bude zde zasedat a plánovat další rozvoj oboru celosvětově působící standardizační komise TC204 „Intelligent Transport Systems“. Je to poprvé, co se toto významné zasedání bude konat ve střední a východní Evropě. Situováním do České republiky je oceněna aktivní činnost našich odborníků v této komisi, která se táhne již od konce 90let, ale také to, že již od roku 1996 Ministerstvo dopravy podporuje tzv. Národní plán transformace norem spočívající v převádění evropských a světových norem do národního prostředí. Vlastní transformace se děje cestou specializované standardizační komise TNK 136 „Dopravní telematika“ (více www.silmos.cz). Mimochodem, Česká republika je jediná, z bývalého východního bloku, která se této činnosti systematicky věnuje, což je a mělo by být naší významnou konkurenční výhodou.
Základní premisou pro aplikaci ITS je, že není možné uvádět do života jakýkoli systém, aniž by vyhovoval normám. Příkladem špatného přístupu bylo živelné zavedení mýta, které se Evropská komise, s obrovskými dodatečnými náklady, snaží dodnes řešit.

celá zpráva
Zdroj informací: www.mdcr.cz
Kategorie novinky: ostatní dopravaČeský aeroholding byl zapsán do obchodního rejstříku

aktualizováno dne 21.3.2011

Akciová společnost Český aeroholding byla v pátek 11. března zapsána do obchodního rejstříku. Mohlo se tak stát poté, kdy byla 10. února 2011 ministrem financí podepsána zakladatelská listina. V předvečer tohoto formálního aktu (10. března) poslal Miroslav Dvořák, předseda představenstva Českých aerolinií a předseda představenstva Letiště Praha, dozorčím radám těchto společností rezignační dopis. Vzdává se v něm statutárních funkcí člena představenstev, čímž pro něj končí přechodné období, kdy zastával pozici předsedy v obou těchto statutárních orgánech.
Současně s Miroslavem Dvořákem rezignují i další dosavadní členové představenstev Letiště Praha a Českých aerolinií: Petr Vlasák (současný místopředseda představenstva Letiště Praha), Marta Guthová (současná členka představenstva Letiště Praha) a Josef Adam (současný člen představenstva Českých aerolinií). Zároveň dojde ke snížení počtu členů představenstva Letiště Praha i Českých aerolinií z 5 na 3. Dozorčí rady obou společností doplní nové členy do svých již jen tříčlenných představenstev na svých nejbližších zasedáních. Počet členů dozorčích rad obou společností se také sníží - u Českých aerolinií z 6 na 3 a u Letiště Praha z 9 na 3.

celá zpráva
Zdroj informací: www.csa.cz
Kategorie novinky: letecká dopravaNorwegian: Nová linka z Prahy do švédského Stockholmu

aktualizováno dne 18.3.2011

Norská nízkonákladová letecká společnost Norwegian Air Shuttle oznámila zahájení nové letecké linky mezi Prahou a švédským Stockholmem. Od 2.6.2011 bude Norwegian provozovat 3 lety týdně v úterý, ve čtvrtek a v sobotu na letiště Stockholm/Arlanda. Od 14.8.2011 dojde k úpravě letového řádu a linka bude operována v úterý, ve čtvrtek a v neděli. Na nové spoje z Prahy do Stockholmu bude Norwegian nasazovat letadla typu Boeing B737-800 s kapacitou 186 sedadel.
Nízkonákladový letecký přepravce Norwegian Air Shuttle ASA, je druhým největším leteckým dopravcem ve Skandinávii. Bohaté portfolio letových tras křižuje celou Evropu včetně Severní Afriky a Středního východu. V loňském roce společnost přepravila více než 13 milionů pasažerů a stala se tak třetím největším nízkonákladovým přepravcem v Evropě. Celkově její portfolio čítá 238 tras do 95 destinací.

Zdroj informací: www.norwegian.com
Kategorie novinky: letecká dopravaAVIA zvedla v loňském roce o třetinu své tržby

aktualizováno dne 18.3.2011

Letňanské AVII se v loňském roce dařilo – výrazně narostl prodej vozidel i tržby. Celkem se za rok 2010 vyrobilo 479 vozů, prodej dosáhl 448 vozidel, z toho 157 se prodalo v České republice. Na ruský trh směrovalo 16 vozů, na ostatní teritoria se vyvezlo 50 automobilů AVIA. Kabiny a podvozky pro elektrické vozy Smith Newton tvořily s 225 ks 50% celkového prodeje.
„Loňský rok hodnotíme jako velmi úspěšný – celkové tržby dosáhly 337 mil.Kč a srovnání s rokem 2009 se zvýšily ve o 32%, za prodej vozidel jsme přitom inkasovali o 35% více než v roce 2009, za prodej náhradních dílů a za ostatní služby o 20% více než předloni. Objem výroby vozidel se po loňském propadu (285 ks celkem) meziročně zvýšil o 68% a dostal se tak na úroveň roku 2008, velmi pozitivní je i vstup naší značky na nové trhy - pronikáme na severoamerický kontinent či Blízký východ, prodáváme i na ruském trhu“, zhodnotil uplynulý rok Marcus Pauels, výkonný ředitel společnosti Avia Ashok Leyland Motors.
Na domácím trhu prodala AVIA 157 automobilů a i přes pokles proti roku 2009 (226 vozů) je loňský rok hodnocen pozitivně: „Ve druhé polovině roku se nám podařilo zavést v rámci nového komplexního program péče o zákazníka Service+ nový Program údržby, tj. výhodný paušál na prohlídky po dobu záruční doby. V rámci speciálních modelů – na českém trhu Bivoj a na Slovensku Ecopraktik - se podařilo uzavřít 30 nových smluv.“, uvedl manažer marketingu a mluvčí společnosti Michal Bačkovský.

celá zpráva v aj
Zdroj informací: www.avia.cz
Kategorie novinky: automobilová dopravaMaersk Line rozšiřuje své trans-Pacifické pokrytí

aktualizováno dne 17.3.2011

Na počátku měsíce společnost Maersk Line oznámila rozmístění své rozšířené sítě služeb v trans-Pacifické oblasti ke kterému dojde na konci května. Návrh celé sítě je přizpůsoben pokrytí klíčových trhů v Asii, Severní Americe a pokračuje dále pro zlepšení služeb v trans-pacifické oblasti. Částečné rozšíření pokrytí regionu Yangtze River a přilehlých měst je přímým důsledkem naslouchání klietským preferencím na které společnost reagovala spolehlivějším pokrytím vzhledem ke stoupající poptávce v daném regionu. Nová síť zároveň umožní společnosti Maersk Line cenově efektivnější přepravu a zredukuje míru uhlíku, kterou za sebou společnost zanechává.
Změny zahrnují: služba TP1 bude zajišťováná většími loděmi a doručení do Los Angeles bude probíhat uprostřed týdne, aby bylo spolehlivěji navázáno na vlakové víkendové spojení, služba TP2 mezi Jižní a Centrální Čínou, která vede na západní pobřeží USA začlení nový přístav v Ningbo a další přístav v Qingdao bude začleněn pro službu TP8, větší lodě budou alokovány na služby spojené s Východním pobřežím USA a několik dalších drobnějších úprav bude následovat pro zajištění větší spolehlivosti služeb poskytovaných Maersk Line.
"Společnost Maersk Line provedla velké změny ve svých trans-Pacifických službách a to s cenově efektivními produkty a s konkurence schopnými přepravními časy, které umožňují doručení do cíle s 95% časovou přesností na každý poslední kontejner klienta. Spolehlivost je klíčovým měřítkem pro naše klienty," uvedl Bill Woodhour, Senior Vice President, Maersk Line Severní Amerika. A dodal, "s přidáním větších lodí budeme schopni lépe vyhovět stoupající poptávce na klíčových trzích a zároveň zajistíme k přírodě zodpovědnější produkty."

celá zpráva v aj
Zdroj informací: www.maerskline.com
Kategorie novinky: námořní dopravaSpolečnost DAF posiluje svou pozici na evropském trhu s nákladními vozidly

aktualizováno dne 17.3.2011

V roce 2010 společnost DAF opět posílila svou pozici na evropském trhu s nákladními vozidly. Ve třídě vozidel s celkovou hmotností nad 15 tun dosáhla na trhu v Evropské unii*) tržního podílu 15,2 %. Podle objemu prodeje zaujímá společnost DAF v současné době třetí místo mezi evropskými výrobci nákladních vozidel a má dobře nakročeno k dosažení svého střednědobého cíle, 20% tržního podílu.
Před pouhými deseti lety byla společnost DAF svým objemem výroby nejmenším ze sedmi evropských výrobců nákladních vozidel. Nyní, s tržním podílem 15,2 %, dosáhla společnost DAF třetího místa (2009: 14,8 %). V Nizozemsku, Belgii, Velké Británii, České republice, Polsku a Maďarsku je společnost DAF lídrem trhu. V Německu a v Itálii je společnost DAF největším dovozcem nákladních automobilů.
V minulém roce bylo ve 27 zemích Evropské unie (plus Norsko a Švýcarsko) registrováno téměř 183 000 nákladních vozidel v kategorii nad 15 tun. To znamená nárůst o více než 9 % ve srovnání s předchozím rokem, v němž bylo registrováno asi 168 000 nákladních automobilů. Odhaduje se, že v roce 2011 dosáhne prodej v Evropě v této kategorii objemu v rozmezí 220 000 až 240 000 vozidel.

celá zpráva
Zdroj informací: www.daf.eu
Kategorie novinky: automobilová dopravaŘSD má šest nových krajských ředitelů

aktualizováno dne 16.3.2011

Ředitelství silnic a dálnic ve svých krajských závodech a správách částečně obmění současné ředitele. Generální ředitel Jiří Švorc vyhlásil na počátku prosince 2010 výběrová řízení na posty ředitelů všech regionálních zastoupení. Hodnotící komise složená ze zástupců ŘSD, ministerstva dopravy a personalistů kandidáty v březnu vybrala a vedení ŘSD spolu s ministerstvem dopravy dnes nové ředitele oficiálně jmenuje do funkcí a představuje veřejnosti.
„Hlavním cílem personálních změn je zpřetrhání vazeb se stavebními firmami a často i s regionálními politickými strukturami. Je nepřípustné, aby manažer regionální pobočky ŘSD používal vozidlo stavební firmy k soukromým účelům,“ připomněl ministr dopravy Vít Bárta případ z chomutovské správy. „Naopak je potřeba začít stavební firmy a kvalitu jejich práce více kontrolovat. Odcházejí osoby, které jsou ve funkcích často mnoho let. Takovým lidem nemohu věřit, nemohu od nich očekávat požadované úspory a efektivitu a nemohu po nich chtít naplňování cílů dopravní Superstrategie,“shrnuje důvody personálních změn ministr dopravy Vít Bárta.

celá zpráva
Zdroj informací: http://www.mdcr.cz
Kategorie novinky: ostatní dopravaKuehne + Nagel poskytuje přebalovací služby společnosti Unilever v Rumunsku

aktualizováno dne 16.3.2011

Unilever Supply Chain Company AG, evropská organizace patřící pod společnost Unilever, která poskytuje služby v oblasti dodavatelského řetězce spotřebního zboží nyní rozšířuje svou spolupráci se společností Kuehne + Nagel Rumunsko. Kuehne + Nagel již zajišťuje skladové operace pro jednu divizi Unilever v nově zbudovaném zařízení v Ploiesti, jihovýchod Evropy." Kuehne + Nagel relativně rychle uspěl při integraci svých přebalovacích služeb nabízených Unilever SCE. Přebalovací služby jsou strategicky důležité, protože nám umožňují lépe přizpůsobit své produkty požadavkům našich zákazníků. Kuehne + Nagel dosáhl v této oblasti nejvyšších standardů kvality a my jsme si jisti, že toto je pouze začátek velice úspěšného a dlouhodobé obchodního vztahu, uvedl Radu Ghiurca, Supply Chain Project Manager USCE."
Damian Raczynski, National Manager Contract Logistics v Kuehne + Nagel Rumunsko o partnerství společností řekl toto:" Jsme velice pyšní na fakt, že díky naší úspěšné implementaci skladových operací si Unilever vybral nás, abychom poskytovali tuto přidanou hodnotu ke službám pro jejich divizi zaměřenou na výrobky pro domácí a osobní péči. Tento projekt nezahrnuje jen manuální přebalovací operace, ale také zapojuje značné investice do automatizace tohoto servisu."


Zdroj informací: http://www.kn-portal.com
Kategorie novinky: ostatní dopravaŠkoda: Za dva měsíce vzrostly prodeje o čtvrtinu

aktualizováno dne 15.3.2011

O 24,6 procenta zvýšila Škoda za dva měsíce roku 2011 své prodeje oproti předchozímu roku. Vysoké nárůsty zaznamenala značka na všech významných trzích. Celkem dodal český výrobce automobilů za měsíce leden a únor zákazníkům po celém světě 132 100 vozidel (leden/únor 2010 - 106 000). Po silném prvním měsíci zůstaly prodeje i v únoru s 63 800 jednotkami na vysoké úrovni a překonaly loňský únor o 22,8 procenta. Na všech významných trzích podnik zaznamenal vysoké nárůsty prodejů. Především v dynamicky rostoucích regionech Čína, Indie a Rusko pokračoval v nezmenšené míře dynamický vývoj prodejů z uplynulého roku. Z modelů prokazovaly vysokou dynamiku růstu zejména Superb Combi (+ 120,2%), Fabia Combi (+ 36,8%) a Yeti (+ 36,7%).
„Škoda výborně vyrazila ze startovních bloků a v prvních dvou měsících vytvořila základnu pro solidní růst v roce 2011. Právě na mezinárodních vzrůstajících trzích jsme se vydali na cestu velice dobře. Takto jsme v Rusku v únoru zvýšili naše prodeje na více než dvojnásobek,“ prohlásil Jürgen Stackmann, člen představenstva Škody pro prodej a marketing. „V příštích letech má podnik v plánu ještě mnoho věcí a do roku 2018 chce prodeje minimálně zdvojnásobit. Takovýto začátek roku přesně podle míry je tím správným povzbuzením. Další vítr do plachet nám přináší fakt, že naši zákazníci vnímají naši náladu rozletu a také pozitivně přijali nové vystupování firmy a naše nové logo.“

celá zpráva
Zdroj informací: www.skoda-auto.cz
Kategorie novinky: automobilová dopravaNové, supermoderní logistické centrum společnosti DHL Freight ve Švýcarsku

aktualizováno dne 15.3.2011

Společnost DHL Freight, jedna z předních poskytovatelů služeb nákladní přepravy v Evropě, zahájila provoz nového logistického centra v Prattelnu, v jednom z nejmodernějších areálů tohoto druhu ve Švýcarsku. Jde o důležitý uzel využívaný při poskytování evropské služby přepravy kusových zásilek (LTL) Euroconnect, jehož prostřednictvím společnost DHL Freight poskytuje zákazníkům vyšší kvalitu i přísnější bezpečnostní standardy na celkové ploše 48 000 m2. Nová lokalita slouží rovněž jako sídlo DHL Freight ve Švýcarsku.
„Díky tomuto novému a supermodernímu logistickému centru nabízíme zákazníkům tu nejlepší infrastrukturu pro distribuci zboží v rámci celé Evropy, a tím podporujeme jejich další expanzi na evropské trhy. Totéž platí pro přepravu zásilek citlivých na změny teploty, jejichž přepravu řídí centrum „Cold Chain Competence Center“ v Prattelnu,“ řekl Roman W. Bisig, generální ředitel DHL Freight Švýcarsko. Kromě kanceláří v kancelářské budově nabízí logistické centrum 12 200 m2 plochy pro nakládku a vykládku zásilek včetně 62 ramp pro nákladní vozidla, sklad o rozloze 8 000 m2, skladovací prostory pro nebezpečné zboží a otevřený celní sklad.

celá zpráva
Zdroj informací: www.dhl.cz
Kategorie novinky: ostatní dopravaSkupina CS Cargo se vloni vrátila k růstu, tržby ze zámořské spedice stouply téměř o dvě třetiny

aktualizováno dne 14.3.2011

Logistická skupina CS Cargo Holding N.V., která patří v regionu CEE k vedoucím firmám poskytujícím komplexní dopravní a logistické služby, dosáhla podle předběžných neauditovaných hospodářských výsledků v roce 2010 celkových tržeb ve výši 217,3 miliónů EUR (5,5 miliardy Kč)1, což představuje nárůst o více než 16 procent v porovnání s rokem 2009. Ukazatel EBITDA ve stejném období vzrostl na 19,2 mil. EUR (486 mil. Kč), což je o necelých 6 % více než o rok dříve.
"Jsme rádi, že se nám podařilo obnovit růstový trend a přiblížit se našim výsledkům dosahovaným před nástupem hospodářské krize," komentuje to generální ředitel holdingu CS Cargo Jiří Zrůst. "Vděčíme za to nejen oživení na evropském trhu a tím pádem růstu u našich hlavních klientů, ale i novému nastavení segmentace zákazníků, zavedení nových služeb a úpravě podílu jednotlivých typů služeb v našem mixu v souladu se změněnými potřebami na trhu. To vše nám pomohlo získat nové zakázky a stávajícím klientům začít poskytovat další, rozšířené služby," dodává Zrůst.
Na růstu výkonů holdingu se nejvíce podílela námořní a letecká spedice, jejíž tržby stouply v roce 2010 o 62 %. Částečnou zásluhu na tomto výsledku má celkový loňský růst v celém segmentu zámořské spedice, který na globální úrovni dosáhl meziroční úrovně až 20 %; dílem je příznivá bilance výsledkem posílení pozice CS Carga na evropském trhu zámořské spedice.

celá zpráva
Zdroj informací: www.cscargo.cz
Kategorie novinky: ostatní dopravaOd 1. dubna 2011 dochází k významné změně v osvobození od DPH při dovozu zboží

aktualizováno dne 14.3.2011

Dne 08. 03. 2011 byl ve Sbírce zákonů zveřejněn zákon č. 47/2011 Sb., kterým se mění zákon č.235/2004 Sb., o dani z přidané hodnoty, ve znění pozdějších předpisů. Osvobození od DPH při dovozu zboží je nově upraveno v § 71 odst. 3, písm. a) zákona o DPH. Od DPH je nově osvobozen pouze dovoz zboží, jehož úhrnná hodnota nepřesahuje 22 EUR. Limit 150 EUR pro osvobození zboží od cla podle Nařízení Rady (ES) č.1186/2009, o systému Společenství pro osvobození od cla se nemění.
Pro použití nového limitu je rozhodující datum předložení zboží k celnímu řízení, nikoliv datum objednání zboží v zahraničí. Výše uvedená osvobození se nadále nevztahují na alkoholické nápoje, parfémy, toaletní vody, tabák a tabákové výrobky. Běžného občana se výše uvedená změna dotkne zejména u zboží nakupovaného přes internet v zemích mimo EU (např. USA) a dopravovaného na území EU. Systém osvobození účinný od 01. 04. 2011 je pro přehlednost zpracován do zjednodušeného schématu.


schéma
Zdroj informací: www.celnisprava.cz
Kategorie novinky: ostatní dopravaNové destinace Českých aerolinií v létě 2011

aktualizováno dne 11.3.2011

V průběhu nadcházející letní sezóny České aerolinie plánují představit několik nových pravidelných linek. Půjde především o destinace na Ukrajině, Kavkaze, Středním východě anebo ve Francii. V průběhu letního letového řádu tak bude realizována další fáze změny modelu dopravní sítě Českých aerolinií. Jak společnost opakovaně avizovala, jedná se o pečlivě promyšlené a propočítané změny, které flexibilně reagují na vývoj trhu a dostupné obchodní možnosti.
Ještě v období hlavní letní sezóny zamýšlí České aerolinie zahájit pravidelné operování do destinací, jako je například Lvov, Doněck a Charkov na Ukrajině, ázerbájdžánské Baku anebo francouzské Bordeaux. Další spojení, jako např. do ruské Kazaně z Prahy nebo do Baku z Karlových Varů, přinese do nabídky Českých aerolinií plánovaná spolupráce na bázi vzájemného sdílení kódů s partnerskými aeroliniemi. „Detaily k novým linkám společnost oznámí ještě před letními prázdninami, i s ohledem na aeropolitickou situaci v oblasti Blízkého a Středního východu,“ komentuje připravované novinky Jiří Marek, viceprezident pro obchod a marketing Českých aerolinií.

celá zpráva
Zdroj informací: www.prg.aero
Kategorie novinky: letecká dopravaPodle průzkumu trhů realizovaném společností Jones Lang LaSalle vzrostl objem investic do evropských průmyslových nemovitostí v roce 2010 o 28 % na 8 miliard eur

aktualizováno dne 11.3.2011

Růst základních faktorů vývoje na trhu a zvýšená důvěra investorů přispěly k tomu, že objem investic do evropských průmyslových nemovitostí dosáhl v roce 2010 8 miliard eur, což v porovnání s předchozím rokem představuje nárůst o 28 %. Očekávaná obchodní aktivita v druhé polovině roku 2010 poklesla a objem investic byl oproti první polovině roku o 13 % nižší, a to zejména díky omezenému množství dostupných nejlepších nemovitostí. V důsledku toho docházelo k posílení konkurence mezi investory a dalšímu poklesu výnosů. Tento vývoj by měl podle publikované zprávy European Industrial Markets Spring 2011, zabývající se výzkumem evropských průmyslových trhů, pokračovat i v letošním roce.
Velká Británie v loňském roce nadále představovala trh s největšími investicemi do průmyslových nemovitostí v Evropě, přestože zde objem investic v eurech zaznamenal jen mírný meziroční růst (8 %) a v místní měně dokonce poklesl o 9 %. Investoři se soustředili především na největší západoevropské trhy, například Německo, kde investice dosáhly 14 % celkového objemu. Německo se tak hned po Velké Británii stalo nejsilnější zemí a jediným trhem (kromě Velké Británie), který v loňském roce dosáhl hranice 1 miliardy eur. Čtyřnásobný růst zaznamenaný v Norsku byl nejsilnějším růstem v regionu, díky němuž Norsko poprvé za poslední desetiletí předčilo Švédsko a dostalo se mezi tři nejlepší trhy v Evropě.
Ředitel investičního trhu pro region EMEA (Evropa, Střední východ a Afrika) společnosti Jones Lang LaSalle, Chris Staveley, prohlásil: „Investiční aktivity byly v roce 2010 do jisté míry utlumeny nedostatkem dostupných nejlepších průmyslových nemovitostí. Zatímco základní faktory vývoje na trhu přispěly ke zvýšenému zájmu investorů a pokračujícímu poklesu výnosů v celé Evropě, celkový nárůst objemu investic do průmyslových nemovitostí byl nižší než 45% nárůst zaznamenaný v oblasti přímých investic do komerčních nemovitostí v Evropě.“

celá zpráva
Zdroj informací: www.joneslanglasalle.cz
Kategorie novinky: ostatní dopravaDB Schenker slaví 20 let v České republice

aktualizováno dne 10.3.2011

DB Schenker, globální poskytovatel integrovaných logistických služeb, slaví v letošním roce dvacet let svého působení v České republice. Začínal zde v roce 1991 jako malá spediční společnost se dvěma pobočkami a jedenácti zaměstnanci. Dnes patří k nejvýznamnějším logistickým společnostem na českém trhu se sítí 18 poboček a téměř 800 zaměstnanci.
„Začínali jsme poskytováním celovozových přeprav a skladováním. Dnes se specializujeme na komplexní řešení dodavatelských řetězců pro automobilový, spotřební a elektronický průmysl a oblast průmyslové výroby. Mezi naše zákazníky patří například Ford, Happich, Volvo, Tyco Electronics, Nike, Moët Hennesy, Shell, ESAB, Siemens a přední světové firmy v oboru IT a elektronika,“ říká Tomáš Holomoucký, ředitel společnosti Schenker.
Růst společnosti v České republice ovlivnily významně dvě fúze. V roce 1998 došlo ke sloučení se švédským spedičním koncernem BTL AB, který na českém trhu působil pod značkou Scansped. Díky tomu zvýšil DB Schenker svůj podíl v pozemních přepravách především na sever a severovýchod Evropy. Integrace americké společnosti BAX Global v roce 2006 přinesla DB Schenker posílení v leteckých a námořních přepravách na klíčových trzích v Severní Americe a Asii.

celá zpráva
Zdroj informací: www.schenker.cz/
Kategorie novinky: ostatní dopravaPrvni lokomotiva RegioJet

aktualizováno dne 10.3.2011

První lokomotiva společnosti RegioJet, člena skupiny Student Agency, absolvovala na počátku února úspěšně technicko-bezpečnostní zkoušku (TBZ) a splnila tak podmínky pro provoz na železniční síti v ČR. Zkouška probíhala na trati Přerov – Nedakonice; po této zkoušce budou ještě probíhat zkušební jízdy na Železničním zkušebním okruhu v Cerhenicích a následným vydáním průkazů způsobilosti Drážním úřadem pak bude lokomotiva připravena do provozu. Jde o první lokomotivu z celkového počtu devíti, které budou následně využívány pro vozbu vlaků InterCity RegioJet na trase mezi Prahou a Ostravskem.
Do doby pravidelného provozu na dálkových vlacích IC RegioJet budou lokomotivy využity pro provoz u dalších dopravců. To umožní jejich plné vyzkoušení v reálném provozu před nasazením do pravidelné vozby osobních spojů. Lokomotivy zakoupila společnost RegioJet ve velmi dobrém technickém stavu od italského dopravce Ferrovia Nord Milano, který s nimi provozoval osobní dopravu v oblasti Milána (vlaky jezdící pod obchodní značkou LeNord). Jedná se o lokomotivy vyrobené plzeňskou Škodovkou vycházející z československé typové řady 163.

celá zpráva
Zdroj informací: www.regiojet.cz
Kategorie novinky: železniční doprava50. výročí modelu Volvo P1800 – jubilejní téma na veletrhu TechnoClassica v Essenu

aktualizováno dne 9.3.2011

Účast společnosti Volvo Cars na největší světové výstavě veteránů bude zaměřena na jubilejní téma, které mnoho fanoušků jistě přivítá z nadšením - Volvo P1800 slaví 50. narozeniny. Všechny vozy, které budou na stánku společnosti Volvo na letošním veletrhu TechnoClassica od 30. března do 3. dubna vystaveny – budou stejného typu. Do Essenu je přiveze oddělení Volvo Cars Heritage. V roce 2011 uplyne přesně 50 let od zahájení výroby modelu P1800 a od dodání prvních vozů nedočkavým zákazníkům, kteří mohli vůz vidět na fotografiích již o rok dříve.
Na veletrhu TechnoClassica však návštěvníci neuvidí pouze automobily. Výstavu navštíví také lidé, které k modelu P1800 váže silné pouto. Na výstavě se představí pravděpodobně nejdůležitější osoba v historii vozu - Pelle Petterson, který tento vůz v roce 1957 zkonstruoval a který se později stal také světoznámým návrhářem jachet a olympijským medailistou. Spolu s ním bude na stánku Volvo přítomen také Irv Gordon z USA – muž, který za volantem Volva 1800 strávil více času než kdokoliv jiný na světě. Jeho automobil, se kterým denně jezdí, má na tachometru již více než 4 500 000 km! To je rekord, který byl zapsán v Guinnessově knize rekordů a který pravděpodobně nebude nikdy překonán.

celá zpráva
Zdroj informací: www.volvocars.com
Kategorie novinky: automobilová dopravaTravel Service rozšířil od února svůj letový řád

aktualizováno dne 9.3.2011

SmartWings, obchodní značka pro pravidelné linky provozované Travel Service, přichází od února 2011 s rozšířením letů do Dubaje. K již zavedené lince ve středu přibyla od 13. února linka operující v pátek a v neděli. Spolu s tímto rozšířením frekvence nabídne SmartWings na letech do Dubaje možnost rezervace business třídy přes rezervační centrum Smart Call. SmartWings nabízí na všech svých letech občerstvení zdarma. Všichni pasažéři SmartWings mohou zdarma přepravit 5kg kabinového a 20kg odbaveného zavazadla. Navíc při rezervaci přes internet neúčtuje SmartWings poplatky za kreditní kartu ani žádné jiné poplatky.
Dalším rozšířením, které společnost nabízí jsou nové přímé lety z Brna a Ostravy do řeckých destinací Rhodos, Kos, Korfu, a do Heraklionu. Posledním novou destinací se stal bulharský Burgas. Ani těchto destinací se natýkají žádné další poplatky navíc včetně občerstvení během letu zdarma.


Zdroj informací: www.smartwings.com
Kategorie novinky: letecká dopravaTNT Express letos opět přepraví filmy pro festival Jeden svět

aktualizováno dne 8.3.2011

Společnost TNT Express ČR se již po jedenácté stala přepravním partnerem pro festival Jeden svět. Ten bude letos probíhat od 8. do 17. března v Praze a poté se přesune do jednotlivých regionů. Na festivalu bude letos uvedeno 104 dokumentů z téměř 40 zemí světa.
Společnost TNT Express se kromě přepravy festivalových filmů podílí i na podpoře a propagaci festivalu. „Posíláme informace o festivalu našim zákazníkům, zveme je na filmové projekce a natáčíme o festivalu reportáž,“ říká Petr Zajíc, Sales & Marketing Manager TNT Express ČR. Reportáže připravuje společnost Bedna TV. Letos je připraven i nový spot, který je k vidění na stránkách www.tntwebtv.cz.
V rámci letošního ročníku festivalu TNT Express nabídne i promítání pro své zaměstnance v rámci programu Promítej i ty (více na www.promitejity.cz). „Promítání proběhnou 17. 3. 2011 na pobočce v Praze a Ostravě a promítat se bude film Hlad o geneticky modifikovaných plodinách, technologické pokroku, globálním oteplování a poptávce po surovinách,“ dodává Petr Zajíc. V rámci promítání bude zaměstnancům také představena organizace Člověk v tísni a dobrovolníci z této organizace budou zaměstnance TNT Express informovat o problematice hladu ve světě.
Letošním mottem festivalu Jeden svět je „Vaše energie je potřeba jinde“. Člověk v tísni tím chce upozornit na to, kolik času všichni věnují nepodstatným činnostem a přitom by naše energie mohla být využita k něčemu prospěšnému. Téma občanského aktivismu prostupuje celým festivalem a to nejen filmovou tematikou, ale je připraven i doprovodný program s interaktivními úkoly. Hlavním tématem je fenomén korupce a velmi aktuální problematika života seniorů a seniorek. Dále festival uvede filmy s ekologickou a genderovou tematikou.

Zdroj informací: www.tnt.com
Kategorie novinky: ostatní dopravaScania Black Amber od Svempasu - úžasný vzhled uvnitř i z vnějšku

aktualizováno dne 8.3.2011

Pouhé vlastnictví, nebo řízení Scanie V8 není pro mnoho dopravců a řidičů dostatečné a proto velmi často věnují nezměrné úsilí přizpůsobení vozidla vlastní představě o dokonalosti a jeho „personalizaci“. Pro některé z takových vyznavačů Scanie nyní automobilka nabízí speciál poháněný vidlicovým osmiválcem, který navazuje na velmi úspěšnou limitovanou sérii Dark Diamond představenou v roce 2009. Novinka je k dispozici s libovolnou verzí motoru V8 v ojedinělém designu s přídavnými prvky opět vyvinutými v úzké spolupráci s firmou Svempas, legendární švédskou společností specializovanou na design a úpravy užitkových vozidel. Ačkoli je nová série omezena na pouhých sto kusů, je určena pro typické trhy Scanie v celém světě.
Jantar (amber) je tvrdá průhledná žlutohnědá fosilní pryskyřice jejíž vznik je datován do třetí geologické fáze vývoje Země, tedy před 65 miliony až 1,8 milionu let. Když je v přírodě nalezen výjimečný kousek usazeniny, zejména se zalitým hmyzem, bývá vybroušen, vyleštěn a použit jako šperk. Černý jantar je velmi vzácná varianta, která posloužila jako inspirace pro letošní limitovanou edici Scanie V8.
Kristofer Hansén, vedoucí výtvarného studia Scanie uvedl, "Stovka vyznavačů Scanie má nyní příležitost pořídit si něco velmi zvláštního, postaveného na základě nové řady Scania V8. Se Svempou a jeho výtvarnickým týmem jsme vytvořili ojedinělý design stojící zcela mimo všechno ostatní v oboru. Ať z vnějšku či zevnitř je nepřehlédnutelná naprosto mimořádná péče věnovaná každému detailu limitované série."

celá zpráva
Zdroj informací: www.scania.cz
Kategorie novinky: automobilová dopravaToyota na autosalonu Ženeva 2011

aktualizováno dne 7.3.2011

Toyota se rozhodla na autosalonu v Ženevě demostrovat svůj příslib a tím je rychlý nástup hybridních vozů. Její prezentace na autosalonu byla složena z představení hned několika zásadních hybridních novinek:
• Toyota postupně zavádí technologií Hybrid Synergy Drive® do všech modelů
• Světová premiéra konceptu Yaris HSD: dynamický design a plnohodnotný hybridní pohon
• Světová premiéra Toyoty Prius+, nejnovějšího člena rodiny Prius, která zahrnuje Prius a Prius Plug-in Hybrid
• Evropská premiéra prototypu elektromobilu EV, nabízejícího čtyřem pasažérům mobilitu na krátké vzdálenosti
• Koncept FT-86 II , další generace sportovních vozů Toyota
Aby demostrovala své přesvědčení, že plnohodnotná hybridní technologie je klíčem k udržitelné mobilitě v budoucnosti,Toyota na Ženevském autosalonu 2011 představila plnohodnotné hybridní modely (HV), Plug-in Hybrid vozy (PHV), elektromobily (EV) a vozy na palivové články (FCHV).

celá zpráva včetně dalších fotografií
Zdroj informací: www.toyota.cz
Kategorie novinky: automobilová dopravaKoncept Mazda MINAGI předvedla v Ženevě nové technologie SKYACTIV a KODO design

aktualizováno dne 7.3.2011

Mazda Motor Corporation uvedla ve světové premiéře během tiskových dnů na mezinárodním autosalonu v Ženevě nový koncept kompaktního crossoveru Mazda MINAGI. Ženevský autosalon letos připadl na 1. - 13. března 2011. Mazda MINAGI předvedla naživo nové technologie SKYACTIV, ale také nový designový jazyk Mazdy, KODO - duše v pohybu. Vzrušující koncept MINAGI je "předjezdcem" nové generace vozů Mazda a má symbolizovat vývoj značky Mazda pro novou éru.
Mazda MINAGI je koncept kompaktního crossoveru SUV, který je kombinací technologií SKYACTIV - znamenají harmonii mezi požitkem z jízdy, bezpečností a ekologičností - s emocionálním KODO designem, který vyjadřuje energii a vitalitu. Auto je plně vybaveno technologiemi SKYACTIV - má SKYACTIV motor i převodovku aplikované do SKYACTIV karoserie a podvozku tak, aby bylo auto odlehčené a zároveň bezpečné.
Stánek Mazdy na autosalonu v Ženevě prezentuje kompletní SKYACTIV technologie a mezi ostatními produkty i studii Mazda SHINARI.

Zdroj informací: www.mazda.cz
Kategorie novinky: automobilová dopravaNový Audi A3 concept

aktualizováno dne 4.3.2011

Audi představí na 81. mezinárodním autosalonu v Ženevě atraktivní technickou studii, jejímž základem je budoucí generace Audi A3. Čtyřmístná limuzína se stupňovitou zádí naznačuje možnosti pro další rozšíření rodiny modelů Audi A3.
Mezi výrazné rysy sportovně elegantního designu studie Audi A3 concept patří v horních rozích zešikmená maska chladiče Singleframe v kombinaci s unikátními světlomety, v jejichž útrobách nalézá uplatnění nejnovější evoluční stupeň technologie LED. Boční profil je charakterizován mimo jiné nízkým a ladným obloukem střechy, který přechází v silně skloněné střešní sloupky C ve stylu kupé.
Studie Audi A3 concept je dlouhá 4,44 metru, široká 1,84 metru a vysoká jen 1,39 metru. Vysloveně sportovní dynamika je vlastní nejen proporcím vozu, ale i pětiválcovému přeplňovanému motoru, který dosahuje nejvyššího výkonu 300 kW (408 k). Hnací síla je přenášena na všechna čtyři kola prostřednictvím sedmistupňové převodovky S tronic a trvalého pohonu všech kol quattro.


Zdroj informací: www.audi.cz
Kategorie novinky: automobilová dopravaVláda schválila novelu zákona. Na silnou motorku až od 24 let

aktualizováno dne 4.3.2011

Ministerstvo dopravy ve středu vládě předložilo návrh na změnu zákona o silničním provozu. Hlavní novinky se dotýkají nového rozdělení podskupin řidičských průkazů na motocykly a zavedení opatření, které zamezí účelovému získávání řidičských průkazů cizinců. Resort dopravy tímto návrhem transponuje požadavky směrnice Evropského parlamentu.
Evropská směrnice 2006/126/ES ze dne 20. prosince 2006, ze které návrh Ministerstva dopravy vychází, přináší hned několik zásadních změn. Zamezuje například účelovému získávání řidičských průkazů cizinci na území České republiky. Nově definuje např. podmínky obvyklého bydliště nebo nařizuje akceptaci zákazu řízení uložených v zahraničí. předchozí směrnice umožňovala státu, do kterého držitel řidičského průkazu přesunul své obvyklé bydliště, aby na něj uplatňoval své vnitrostátní předpisy ohledně doby platnosti řidičského průkazu a lékařských prohlídek, i když řidičský průkaz nevydal.
Novela také zavádí pouze jeden vzor průkazů. Ve všech zemích EU již tak bude platný jen plastový model, papírové bude potřeba postupně vyměnit. Česká republika toto kritérium splní do 31. 12. 2013, kdy skončí poslední vlna povinných výměn.

celá zpráva
Zdroj informací: www.mdcr.cz
Kategorie novinky: ostatní dopravaGeis CZ rozšířil počet sběrných linek po Evropě

aktualizováno dne 3.3.2011

Geis CZ spustil v únoru novou sběrnou linku s denním odjezdem, tentokrát do Velké Británie. Tato linka byla doposud organizována s odjezdem pouze dvakrát v týdnu. Každodenní odjezdy přinášejí klientům výhodu výrazně flexibilnější expedice a samozřejmě také kratší dodací lhůty. Geis CZ nyní nabízí svým klientům pravidelné mezinárodní sběrné linky do 29 evropských států. Linky s denním odjezdem tvoří většinu (16 destinací),ostatní mají pravidlené odjezdy 1x - 2x týdně.Zdroj informací: www.geis.cz
Kategorie novinky: ostatní dopravaLufthansa Cargo rozšiřuje počet svých destinací pro letní sezónu

aktualizováno dne 3.3.2011

Lufthansa Cargo významně rozšiřuje svou síť destinací pro letní sezónu. V závislosti na schválení řízení, cargo dopravce v rámci Lufthansa Cargo Group rozšíří působnost služby MD-11 o další tři destinace: Shenzen, Kolkata a Barcelona s platností od 27. března 2011. Další rozšíření umožní Aerologic, který je rovněž zapojen v rámci Lufthansa Group. Aerologic se sídlem v Leipzig umožní návazné spojení mezi hubem Lufthansa ve Frankfurtu do amerického Houstonu a do Lahore v Pákistánu.
"Tyto nové lety umožní společnosti Lufthansa Cargo stát se ještě atraktivnější pro naše zákazníky," uved Dr. Andreas Otto, člen představenstva Lufthansa Cargo." Již nyní přinášíme svým klientům nabídku 20 destinací v Asii a společně s našimi dopravci rozšiřujeme naši pozici hlavního leteckého dopravce na cargo trhu."
Díky svému statusu speciální ekonomická zóna a díky své lokaci v Pearl River Delta se čínská metropole Shenzen řadí mezi nejdůležitější průmyslová centra na světě. Lufthansa Cargo je v této oblasti nyní výhradně zastoupena společností Jade Cargo International.

nové letové řády
Zdroj informací: lufthansa-cargo.com
Kategorie novinky: letecká dopravaAPL zaznamenala rekord v dochvilnosti za rok 2010

aktualizováno dne 2.3.2011

Společnost APL, jako jeden z předních kontejnerových dopravců zaznamenala v loňském roce rekordní 95% přesnost na všech důležitých trans-pacifických obchodních trasách. Ve svém reportu o spolehlivosti lodí za rok 2010 uvádí singapourský dopravce, že z 237 příjezdových okének v přístavech lodě společnosti APL zmeškali pouze 12x. "Spolehlivost v dodržování plánu je základním kamenem zákaznických služeb v oblasti kontejnerové dopravy," uvedl prezident společnosti APL Eng Aik Meng. "Zatímco jsme velice potěšeni, že můžeme vyhlásit tento rekordní výsledek neustále pracujeme na zlepšování našich služeb a nepolevíme dokud nedosáhneme na 100% včasných příjezdů."
Uvedený report o spolehlivosti se zaměřil na pět hlavních služeb do západní pobřeží spojených států, které jsou operovány výhradně loděmi společnosti APL. Tyto obchodní trasy, které spojují výrobní centra v Asii a spotřebitele v Severní Americe jsou velice pečlivě sledovány, jako barometr mezinárodního obchodu.
Přesnost dojezdu lodí společnosti APL je měřena s přesností +4 hodiny jako maximum. Většina námořních dopravců tuto přesnost měří až na +12 hodin.

grafy dojezdů
Zdroj informací: www.apl.com
Kategorie novinky: námořní dopravaScania vyzývá k rychlejšímu přechodu k ekologickým vozidlům

aktualizováno dne 2.3.2011

Zde a nyní! To bylo hlavní téma konference společnosti Scania o trvale udržitelné dopravě, která se konala koncem ledna v Bruselu. Skandinávská logistická společnost Bring Frigo, zabývající se přepravou potravin, byla jedním ze zúčastněných provozovatelů dopravy, kteří předestřeli řešení dosažitelné v dohledné době. Společnost je pevně přesvědčena, že do roku 2015 bude schopna snížit svou uhlíkovou stopu o 30%. Rozhodující političtí činitelé, představitelé zájmových organizací a provozovatelé dopravy se sešli, aby diskutovali o tom, jak může odvětví dopravy čelit výzvám týkajícím se životního prostředí a současně zachovat vysoký stupeň služeb a efektivitu dopravy.
Leif Östling, prezident a výkonný ředitel společnosti Scania, podotkl, že po Evropě jezdí stárnoucí populace těžkých vozidel. V roce 1995 vyhovovalo 90% všech evropských komerčních vozidel nanejvýš první emisní normě Euro. Dnes je to už 15 let, kdy více než polovina všech komerčních vozidel stále splňuje pouze normy Euro 1 a 2, a to i navzdory existenci normy Euro 5.
"Protože obnova populace vozidel postupuje pomalu, je důležitější, abychom plně využily dostupné prostředky ke snížení emisí oxidu uhličitého. To zahrnuje delší kombinace tahačů a návěsů, kvalitnější logistické systémy, alternativní pohonné hmoty a školení řidičů spolu s efektivními podpůrnými systémy, "poznamenal Leif Östling.

celá zpráva
Zdroj informací: www.scania.cz
Kategorie novinky: automobilová dopravaDB Schenker Logistics vytvoří 600 nových pracovních míst v logistickém centru pro BMW

aktualizováno dne 1.3.2011

DB Schenker Logistics vytvoří až 600 nových pracovních míst v novém logistickém centru v Lipsku. V jednom z největších logistických projektů v historii DB Schenker bude společnost zajišťovat logistiku komponentů z výrobního závodu BMW pro jeho další závody. Z lipského terminálu bude denně vypravováno až 50 kontejnerů do jihoafrického města Rosslyn a do Shenyangu v Číně. Většina zásilek bude distribuována námořní přepravou, některé i po železnici.
„Jsme si plně vědomi velké zodpovědnosti, kterou tato zakázka představuje. Je to jeden z největších logistických projektů, který jsme doposud získali. Již desítky let působíme jako spolehlivý partner pro automobilový průmysl a jeho dodavatele v Německu a dalších zemích," vysvětluje Karl-Friedrich Rausch, člen představenstva DB Mobility Logistics AG pro Dopravu a logistiku. „Tento projekt nám umožní upevnit naše vedoucí postavení na tomto klíčovém trhu.“
Plánovaná rozloha logistického centra v Lipsku je přibližně 63 000 m2. DB Schenker Logistics počítá se spuštěním jeho provozu v druhé polovině příštího roku. V centru bude skladováno až 8 000 různých komponent, jejichž distribuce a balení do kontejneru bude řízeno integrovanou datovou komunikační sítí. V logistickém centrum se bude také provádět ochranné ošetření součástek z tabulového plechu pro námořní přepravu v různých klimatických pásmech. Většina zásilek popluje do čínského Shenyangu, kde BMW staví nový výrobní závod

Zdroj informací: www.schenker.cz
Kategorie novinky: ostatní dopravaČeské aerolinie budou mít dalšího partnera na Středním východě

aktualizováno dne 1.3.2011

České aerolinie budou mít v rámci mezinárodní letecké aliance SkyTeam dalšího partnera, budou jím Middle East Airlines – Air Liban (MEA). Libanonský národní dopravce dnes v Bejrútu podepsal dohodu o připojení ke SkyTeamu v roce 2012. MEA se tak stane již druhým členem aliance na Středním východě. Klienti SkyTeamu i samotných Českých aerolinií, které provozují přímé spojení do libanonského Bejrútu, se mohou těšit na ještě lepší spojení do oblasti Středního východu a západní Afriky.
Aliance SkyTeam aktivně posiluje svou pozici v regionu Středního východu, který je jedním z nejvýznamnějších regionů světa s rychle rostoucí ekonomikou a významným rozvojem v dopravní sféře. Výkonný ředitel SkyTeamu, Marie-Joseph Malé, komentuje globální expanzi aliance: „V letošním roce se k alianci připojí China Airlines a China Eastern spolu se svojí dceřinou společností Shanghai Airlines. Společnosti Garuda Indonesia, Aerolíneas Argentinas a Saudi Arabian Airlines potvrdily své členství ve SkyTeamu s účinností od roku 2012. Budeme dále pracovat na expanzi naší globální sítě prostřednictvím hledání partnerů z Indie a z Latinské Ameriky.“
Společnost Middle East Airlines je jedním z předních leteckých dopravců na Středním východě. Ze své domovské základny na Mezinárodním letišti Rafíka Harírího v Bejrútu létá do 30 mezinárodních destinací v Evropě, na Středním východě a v západní Africe.

Zdroj informací: www.csa.cz
Kategorie novinky: letecká dopravaimage003
Latest News
1.1.2010 jsme pro Vás spustili nový a unikátní logistický diskusní portál, kde naleznete nejen novinky na trhu, poptávky, nabídky, ale můžete se také přímo poradit s logistickými společnostmi, které zodpoví všechny Vaše otázky. Vstupte zdarma do nové sféry logistiky a dopravy ...


banner.bmp, 170kB


Dopravní kamery - online anglicka-skretova

vtip týdne 15.jpg, 20kBbanner.bmp, 170kB


Nepřehlédněte:
diety 2012
členské země EU
Autoškola - online testy
státní svátky
specifikace kontejnerů
seznam IATA kódů letišť
omezení jízd kamionů
Karnet ATA
seznam IATA kódů aerolinií
specifikace kamionů
mýto v České republice
mýto na Slovensku
mýto v Chorvatsku
mýto v Německu
mýto v Rakousku
mýto v Polsku
mýto v Itálii
ADR
INCOTERMS
Nově přidáno
Spedice
Dohoda AETR
Bodový systém
Počet obyvatel dle států
Kódy států a světových měn
Veřejný seznam čerpacích stanic s nekvalitním palivem 2010
Počasí
Předpověď počasí
Počasí - Satelit
mýto ve Francii
Autolékárnička 2011
mýto v Nizozemí
mýto v Belgii
mýto v Lucemburku
Světový čas, přehledně on-line
Katalog logistických a dopravních stránek
Odkazy:
Bezpečnostní agentura - ADRA GROUP s.r.o.
Zákony on-line - ZÁKON V PRAXIsidebg2
© Copyright 2009-2012 Doprava v Praxi. All Rights Reserved.    Weby: doprava je doprava | Bezpečnostní agentury | Tvorba webových stránek | Zabezpečovací systémy