topleft toplogo
topright

Archiv zpravodajství z dopravy
Další dopravní novinky naleznete na: Novinky námořní doprava - Novinky letecká doprava - Novinky nákladní doprava - Železniční doprava - Archiv


Ministr dopravy jmenoval nové vedení BESIPu

aktualizováno dne 31.5.2011

Ministr dopravy Radek Šmerda jmenoval novou vedoucí oddělení BESIP. Stala je jí Kateřina Budínová, která nahradí ve funkci dosavadního šéfa Ondřeje Valentu. „Ondřej Valenta už od začátku své mise věděl, že jde pouze o post dočasného šéfa. S tím, že měl za úkol zrevidovat všechny běžící smlouvy a připravit půdu pro kompletní restrukturalizaci celého oddělení,“ vysvětlil jmenování nové vedoucí ministr Šmerda. „Toto zadání nyní splnil. BESIP je tak připraven pro nového, již stálého ředitele, který má nyní čistý stůl pro další aktivity,“ dodal ministr.
Novou hlavou oddělení, které má na starosti agendu bezpečnosti silničního provozu, se stala Ing. Kateřina Budínová. Ta na ministerstvo dopravy přichází s dlouholetými zkušenostmi jak v oblasti propagace a komunikace, tak i se znalostí fungování státní správy. Splnila i další požadavky resortu jako byly například zkušenosti s vedením lidí, řízením marketingových kampaní nebo znalost legislativy a finančního řízení projektů. Samozřejmostí pak byla orientace v problematice bezpečnosti silničního provozu. Kromě nastartování preventivních kampaní a přípravy dlouhodobé strategie se od Budínové očekává i zlepšení komunikace v regionech. Nově bude muset také spolupracovat i se zmocněncem ministra dopravy pro bezpečnost silničního provozu Karlem Lopraisem, který bude garantem celého resortního programu bezpečnosti.

Zdroj informací: www.mdcr.cz
Kategorie novinky: ostatní dopravaMetso prodlužuje partnerství s Kühne + Nagel v Číně

aktualizováno dne 31.5.2011

Společnost Metso Minerals(Tianjin) International Trade Co. Ltd, celosvětový dodavatel technologií a služeb pro stavební a těžební průmysl, uzavřela se společností Kühne + Nagel smlouvu o plánování, realizaci a řízení nového distribučního centra v Šanghaji. Touto novou smlouvou obě společnosti prodlužují své pětileté partnerství. Finskému těžebnímu a stavebnímu specialistovi poskytuje společnost Kühne + Nagel mezinárodní spediční služby od roku 2006 a v roce 2008 tento poskytovatel logistických služeb převzal řízení distribučního centra náhradních dílů Metso Minerals Tianjin.
K zefektivnění domácích distribučních procesů v Číně se společnost Metso rozhodla otevřít doplňkové distribuční centrum v Šanghaji. Na základě úspěšného provozu v Tianjinu zřídila společnost Kühne + Nagel pro společnost Metso v šanghajském kraji Baoshan prostory o výměře 7 000 m2 s měsíční kapacitou na vstupu přesahující 1 600 tun. V novém zařízení poskytuje společnost Kühne + Nagel řadu služeb včetně skladování, služeb s přidanou hodnotou jako je řízení dávek, kompletace, balení a také nakládání kontejnerů pro námořní přepravu. „Cílem společnosti Metso je zvýšit spokojenost zákazníků, provozní dokonalost a rychlost prostřednictvím zlepšení dostupnosti náhradních dílů a spolehlivosti dodávek.

Celá zpráva
Zdroj informací: www.kuehne-nagel.com
Kategorie novinky: ostatní dopravaTNT Express vstupuje na amsterdamskou burzu

aktualizováno dne 30.5.2011

TNT Express, jedna ze světových logistických společností, ve čtvrtek 26.5.2011 v 09:00 středoevropského času vstoupila na NYSE Euronext burzu v Amsterdamu. Společnost bude obchodována pod zkratkou “TNTE” a bude zařazena do AEX indexu. Marie-Christine Lombard, generální ředitelka TNT Express, k tomu říká: “Je to velký zlom. Naše nově nabytá nezávislost nám umožní budovat dále silnou a do budoucna více specializovanou společnost. Naším cílem je konsolidovat naši pozici na trzích, kde jsme tradičně silní, především na evropském expresním trhu a na euroasijské lince. Zároveň ale chceme pracovat na posílení naší pozice v dalších segmentech jako je přeprava balíků koncovým zákazníkům nebo posilování v oblasti služeb s přidanou hodnotou a v segmentu těžší nákladní přepravy pro definované vertikální trhy.”
31. května 2011 začíná oficiálně platit oddělení poštovní a expresní divize. Společnost TNT Express tak bude fungovat celosvětově jako zcela nezávislá společnost, zůstane ji i původní brand včetně loga a grafiky. Poštovní divize se po rozdělení, které schválila valná hromada akcionářů včera, přejmenuje na PostNL, zmizí tedy zcela název TNT. PostNL bude dále pokračovat jako nezávislá poštovní společnost. V logu nizozemské poštovní společnosti zůstane i symbol královské koruny.

Zdroj informací: www.tnt.com
Kategorie novinky: ostatní dopravaČD Cargo má po téměř 20 letech modernizované elektrické lokomotivy

aktualizováno dne 30.5.2011

Dne 24. května převzala společnost ČD Cargo první dvě modernizované lokomotivy řady 363.5 od jejich zhotovitele ŠKODA Transportation. Jedná se po téměř dvaceti letech o první zásadně renovované stroje elektrické trakce, které bude využívat nákladní železniční doprava.
Elektrické dvousystémové lokomotivy vznikly kompletní přestavbou starších stejnosměrných lokomotiv řady 163 z 80. let a jsou součástí dodávky celkem třiceti strojů, které budou postupně uváděny do provozu v letech 2011 až 2014. Lokomotivy budou po otestování ve zkušebním provozu homologovány nejen pro provoz v České republice, ale i na Slovensku a Maďarsku, což umožní jejich širší nasazení v železniční nákladní dopravě. Modernizované stroje budou veřejnosti oficiálně představeny na veletrhu Czech Raildays 2011 v Ostravě, který se konají 14. – 16. června.
Jiří Vodička, předseda představenstva k tomu říká: „Nasazením těchto lokomotiv dojde u ČD Cargo k úspoře v počtu používaných starších lokomotiv a současně ke zvýšení spolehlivosti a kvality přepravy.“ Vodička dále dodává: „Poslední elektrické lokomotivy získala nákladní železniční doprava ČD na počátku 90. let a železnice si tedy nové stroje rozhodně zaslouží.“

Celá zpráva
Zdroj informací: www.cdcargo.cz
Kategorie novinky: železniční dopravaNovým generálním ředitelem České pošty je Petr Zatloukal

aktualizováno dne 27.5.2011

Ministr vnitra Jan Kubice jmenoval 25. května Ing. Petra Zatloukala novým generálním ředitelem státního podniku Česká pošta. Stěžejními úkoly nového generálního ředitele budou příprava transformace státního podniku na akciovou společnost, příprava na liberalizaci trhu poštovních služeb a zpracování strategie podniku pro další roky.
Ing. Petr Zatloukal byl do svého jmenování generálním ředitelem vrchním ředitelem divize poštovního provozu a logistiky České pošty, s.p. a po dobu neobsazené pozice generálního ředitele byl pověřen řízením celého podniku. Ve vedení České pošty působí od roku 2008. Dříve byl členem dozorčí rady akciové společnosti Telefónica O2 Czech Republic či ředitelem sekce na ministerstvu vnitra, kde měl na starosti komunikační systémy.

Zdroj informací: www.ceskaposta.cz
Kategorie novinky: ostatní dopravaNabídku Českých aerolinií v červnu rozšíří i spojení do Kazaně

aktualizováno dne 27.5.2011

V průběhu června nabídnou České aerolinie svým cestujícím další novou linku. Díky čerstvě podepsané dohodě o tzv. codeshare spolupráci s Tatarstan Airlines, zařadí do svého letového řádu pravidelné spojení do Kazaně. Linka, která v první fázi počítá se dvěma frekvencemi týdně, bude zpočátku operována letouny Tatarstan Airlines. V návaznosti na rekonstrukci a výstavbu nového terminálu na letišti v Kazani připravují České aerolinie v budoucnu nasazení vlastního stroje a posílení spojení o další frekvenci.
„Nárůst českých investic a exportu do tohoto regionu je v poslední době významný a bude se dále zvyšovat, což naznačila i dubnová návštěva vládní delegace v Tatarstánu v čele s ministrem průmyslu a obchodu. Ta jednala právě o prohloubení spolupráce mezi Tatarstánem a Českou republikou, a to i v souvislosti s letní světovou univerziádou, která se v roce 2013 v Kazani uskuteční. Kvalitní letecké spojení je tak pro tuto oblast zcela klíčové,“ uvedl Jiří Marek, viceprezident pro obchod a marketing Českých aerolinií, a dodal: „I vzhledem k tomu, že Republika Tatarstán patří mezi pětici ekonomicky nejsilnějších regionů Ruska, České aerolinie těší, že mezi prvními reagují na záměr prohloubit spolupráci mezi oběma zeměmi a přispět tím k rozvoji mezinárodního obchodu České republiky“.
Smlouvu o spolupráci na bázi sdílení kódů podepsali tento týden v hlavním městě Tatarstánu viceprezident Českých aerolinií pro obchod a marketing Jiří Marek a generální ředitel Tatarstan Airlines Ruslan Shakirov. Slavnostního ceremoniálu se zúčastnil i premiér republiky Ildar Khalikov a ministr dopravy Lenar Safin. „Před univerziádou jsou pro nás otázky dopravní infrastruktury velice důležité,“ zdůraznil při této příležitosti pro ruská média Ildar Khalikov, premiér Republiky Tatarstán a doplnil: „Vzhledem k tomu, že většina sportovních staveb je již v provozu, potřeba mezinárodního dopravního spojení je nyní velmi aktuální.“

Zdroj informací: www.csa.cz
Kategorie novinky: letecká dopravaP3 OZNÁMIL DOKONČENÍ STAVBY O ROZLOZE 23 000 m2 PRO SPOLEČNOST PF CONCEPT

aktualizováno dne 26.5.2011

PointPark Properties (P3), mezinárodní provozovatel a developer moderních logistických parků, oznámil dokončení výstavby prvotřídní skladové a výrobní haly o rozloze 23 000 m2 pro společnost PF Concept v areálu PointPark v Poznani. Tento P3 logistický a výrobní park se nachází 10 km od města Poznaně u dálnice A2, která spojuje Varšavu s Berlínem. PF Concept je předním výrobcem a distributorem reklamních předmětů. Skladové a výrobní prostory byly společnosti PF Concept pronajaty na základě předběžné smlouvy. „Máme velkou radost, že jsme halu předali klientovi ve vysoké kvalitě ještě před termínem plánovaného dokončení, a to navzdory náročnému průběhu konečného vybavení haly. Náš tým odvedl skvělou práci,“ říká Craig Maguire, P3 Managing Director.
„Tento Build-To-Suit projekt se nám podařilo dokončit velice rychle a s výbornými výsledky. K výstavbě haly jsme použili prvotřídní materiály a zároveň jsme do ní začlenili několik prvků, které jsou šetrné k životnímu prostředí. To vše zvyšuje úroveň naší nabídky ekologických staveb, které společnost P3 dodává po celé Evropě. Všechna tato řešení umožní klientovi snížit náklady na elektřinu a provoz budovy,“ říká Damian Grzywacz, P3 Development Manager. „Díky úzké spolupráci s klientem a hladkému průběhu výstavby se nám podařilo dokončit stavbu a předat budovu o celé 3 týdny dříve. To považujeme za skvělý výsledek našeho vztahu s PF Concept a těšíme se na naši další spolupráci,“ dodává Damian Grzywacz. PointPark v Poznani je ideálním a efektivním řešením pro regionální a příhraniční dodavatelské řetězce v Polsku i v celé Evropě. Celkově park nabízí skladové prostory o rozloze až 181 000 m2. Slavnostní otevření budovy pro společnost PF Concept proběhne ve třetím kvartálu roku 2011.

Zdroj informací: www.pointparkproperties.com
Kategorie novinky: ostatní dopravaPopel z islandské sopky Grímsvötn omezil i expresní přepravce

aktualizováno dne 26.5.2011

Popel z islandské sopky Grímsvötn se během včerejšího dne postupně dostal na evropský kontinent. Potíže tak způsobil i expresním přepravcům. „Některé zásilky nad Anglií a Skotskem byly převedeny na pozemní přepravu. Problémy ale nebyly jen v Anglii a ve Skotsku, ale také například ve Švédsku, Lotyšsku a v severním Německu,“ komentuje situaci Mike Silin, Operations Manager TNT Express ČR. V úterý večer a včera ráno společnost TNT Express stejně jako jiné letecké společnosti nemohla vypravit lety ze skotského Edinburgu, norského Stavangeru a švédského Gothenburgu. „Zároveň jsme byli nuceni zrušit jeden let do Spojených států. I další lety do severní Ameriky byly zpožděny kvůli uzavření islandského letového prostoru,“ dodává Mike Silin.
Zákazníci byli v pravidelných intervalech informováni o aktuální situaci. „Naše centrální překladiště v Liége zůstalo po celou dobu bez problémů otevřené a podle vývoje situace spíše už nyní neočekáváme žádná přerušení. Z loňského roku jsme už na takovou situaci dobře připraveni, s doručením zásilek už by tak neměly být větší problémy. V tuto chvíli očekáváme kvůli výpadkům v dopravě nad Evropou zpoždění zásilek maximálně do 24 hodin. České republiky se v tuto chvíli netýkají žádná omezení a s největší pravděpodobností podle aktuálních předpovědí ani nebudou“ doplňuje na závěr Mike Silin, Operations Manager společnosti TNT Express ČR.

Zdroj informací: www.tnt.com
Kategorie novinky: letecká dopravaFiremní profil skupiny AWT získal ocenění Top Rated v soutěži Zlatý středník

aktualizováno dne 25.5.2011

Firemní profil dopravní a logistické skupiny AWT zabodoval v prestižní marketingové soutěži Zlatý středník. V celostátní konkurenci si odnesl ocenění za kvalitu Top Rated. Cenu získal krátce poté, co jej skupina AWT nechala vytvořit. Anketa Zlatý středník je odborníky považována za nejprestižnější hodnocení firemních tiskovin a internetových stránek v České republice. Profil skupiny AWT představuje na šestnácti stránkách A4 skupinu AWT i komplexní nabídku jejích služeb. Je určený především pro naše zákazníky a obchodní partnery, a to ve třech jazykových mutacích – české, anglické a německé. Díky výrazné oranžovo-černé barevné kombinaci je nepřehlédnutelný i v záplavě jiných marketingových materiálů.
„Jsme rádi, že vedle našich obchodních partnerů zaujal profil skupiny AWT i odbornou marketingovou veřejnost. Je to pro nás důkazem, že jsme se vydali správnou cestou,“ uvedl ředitel korporátní komunikace skupiny Petr Jonák. V svém profilu skupina AWT poprvé použila charakteristické černé obrysy na oranžovém pozadí. Ty nyní používá i na všech svých webových stránkách (www.awt.eu, www.awt-cechofracht.cz a www.awt-rekultivace.cz) a nejnověji i v produktových listech, detailně popisující jednotlivé nabízené služby.

Celá zpráva
Zdroj informací: www.awtgroup.eu
Kategorie novinky: ostatní dopravaDACHSER – úspěšná mise na veletrhu „transport logistic 2011“ v Mnichově

aktualizováno dne 24.5.2011

Veletržní expozice mezinárodního logistického providera – společnosti DACHSER – na veletrhu „transport logistic 2011“ v Mnichově slavila úspěch. Na 665 m2 výstavní plochy zde společnost prezentovala svoje logistické služby tisícům návštěvníků veletrhu. Veletržní stánek DACHSERU v tradiční modro-žluté kombinaci upoutal pozornost návštěvníků nejen svojí velikostí a nápaditým členěním na bar, cateringovou a přednáškovou zónu a konferenční boxy. Velký ohlas sklidila i vodní stěna jako dominantní prvek expozice. Přesné řízení vodních kapek na stěně o velikosti 8 x 5 m vytvářelo vodní obrazy i texty a bylo jednou z trendových instalací veletrhu.
„Jsme rádi, že se nám podařilo veletržním stánkem naše klienty a návštěvníky veletrhu překvapit. O jeho bezvadný provoz se po celou dobu veletrhu staralo 90 našich kolegů z DACHSERU z celého světa,“ říká Ing. Jan Polter, obchodní a marketingový ředitel DACHSER Czech Republic a.s. a dodává, „letošní návštěvnost veletrhu dosáhla rekordních 51 000 návštěvníků ze 134 zemí a my jsme rádi, že jsme naplnili náš cíl prezentovat se jako moderní logistický provider.“

Zdroj informací: www.dachser.com
Kategorie novinky: ostatní dopravaP3 BUDUJE NOVÝ PROJEKT V TRNAVĚ NA SLOVENSKU

aktualizováno dne 24.5.2011

PointPark Properties (P3), mezinárodní provozovatel a developer moderních logistických parků oznámil začátek výstavby nové výrobní haly pro společnost Audia Plastic a její pobočky Washington Penn a Uniform Color Company. Předání klientovi je plánováno na září 2011, tedy 6 měsíců po začátku stavby. Celková investice činí téměř 8,5 milionu eur. Tento Build-To-Own projekt je situován v Trnavě – Voděradech a výsledná výrobní hala se bude rozkládat na ploše téměř 15,000 m2. Společnost P3 se zavázala poskytnout služby a podporu celému projektu od výběru pozemku po plánování, finalizaci návrhů až po celkové řízení stavby.
„Náš klient se rozhodl umístit tento projekt do trnavského regionu hned z několika důvodů: především díky příznivému podnikatelskému prostředí a logistické dostupnosti, ale zároveň i proto, že lokalita nabízí dostatek pracovní síly a příznivou vzdálenosti k našim cílovým zákazníkům,“ říká Peter Bečár, výkonný ředitel PointPark Properties pro Českou a Slovenskou republiku. „Společně s logistickými parky v Lozorně, Košicích a Žilině, je Trnava – Voděrady čtvrtou lokalitou, díky které P3 rozšiřuje své slovenské obchodní aktivity. Naším cílem je využít potenciálu 25ti hektarů sousedících s továrnou Washington Penn ve Voděradech pro naše další Build-To-Suit nebo Build-To-Own projekty v budoucnu,“ dodává Peter Bečár. „Věříme, že přítomnost Washington Penn v této lokalitě zřetelně svědčí o jejích benefitech a výhodách a pomůže přilákat ostatní společnosti, aby na tomto místě také začaly aktivně podnikat,“ říká Pavol Chren, představitel společnosti TK Estate, vlastníka pozemků.

Zdroj informací: www.pointparkproperties.com
Kategorie novinky: ostatní dopravaDHL Freight nabízí ekologickou silniční přepravu

aktualizováno dne 23.5.2011

DHL Freight, jeden z předních poskytovatelů silniční přepravy v Evropě, nyní nabízí dva nové ekologické produkty. Zákazníci, kteří používají služby kusové (LTL, PTL) i celovozové (FTL) přepravy po Evropě, Středním Východě i Severní Africe, mohou požádat o výkaz emisí CO2 s podrobnými informacemi o vyprodukovaném CO2 během přepravy jejich zásilek na každé trase. Společnost DHL však poskytuje více než jen výkaz. Nabízí rovněž možnost kompenzovat emise vytvořené během přepravy prostřednictvím certifikovaných environmentálních programů. „Vzhledem k rostoucím cenám paliva, přísnějším předpisům vztahujícím se k uhlíkovým emisím i rostoucímu povědomí mezi zákazníky je ochrana životního prostředí a nabídka ekologických produktů pro naše podnikání čím dál tím důležitější. Díky naším environmentálním, trvale udržitelným produktům může být dodavatelský řetězec našich zákazníků ekologičtější,“ říká Thomas George, CEO divize DHL Freight.
Metoda výpočtu vychází ze zásad mezinárodně uznávaných norem, například Greenhouse Gas Protocol od Institutu světových zdrojů (World Resources Institute) a norem týkajících se CO2 a vykazování pro různé způsoby přepravy zásilek stanovené fórem World Economic Forum. Zákazníci společnosti DHL mohou požadovat měsíční, čtvrtletí nebo roční výkaz s podrobnostmi o uhlíkových emisích za každou trasu za požadované období.

Celá zpráva
Zdroj informací: www.dhl.cz
Kategorie novinky: ostatní dopravaDB Schenker Logistics otevírá novou pobočku v ruském automobilovém regionu Kaluga

aktualizováno dne 23.5.2011

ZAO Schenker, ruská organizace DB Schenker Logistics, otevírá novou pobočku v oblasti Kaluga. Nová pobočka nabídne úplné spektrum přeprav a služeb a upevní spolupráci s významnými společnostmi z automobilového průmyslu. Kalužský region leží v centrální části Ruska a patří mezi ekonomicky nejrychleji se rozvíjející oblasti, zejména co se týče automobilového sektoru. „Naše rozhodnutí založit novou pobočku v oblasti Kaluga urychlila stávající spolupráce s firmami z ruského automobilového klastru, stejně jako s ostatními odvětvími,” říká Karl Nutzinger, člen představenstva Schenker AG zodpovědný za pozemní přepravu a evropské regiony. „Nová lokální pobočka usnadní podporu činnosti zákazníků v tomto regionu,“ dodává Anatoly Gvozdev, výkonný ředitel ZAO Schenker. „A také pomůže rozvíjet a upevnit vztahy s potenciálními klienty a místními investory.“
Kalužská pobočka klientům poskytne úplné spektrum služeb společnosti, jako jsou mezinárodní a vnitrostátní pozemní přepravy včetně železničních, letecké a námořní přepravy, kontraktační logistika a řízení dodavatelského řetězce, celní odbavení a speciální globální projekty, přeprava nadrozměrných nákladů atd. Do čela jednotky byla jmenována Naděžda Martynová, která dříve pracovala jako manažerka společného projektu DB Schenker Logistics a DB Schenker Rail na dodávkách montážních dílů po železnici pro závod LLC Volkswagen Group Rus do Kalugy.

Celá zpráva
Zdroj informací: www.schenker.cz
Kategorie novinky: ostatní dopravaSpolečnost DAF otevírá pobočku v Moskvě

aktualizováno dne 20.5.2011

Z důvodu posílení růstu společnosti DAF v Rusku otevřela společnost DAF Trucks N.V. v Moskvě své vlastní marketingové a prodejní zastoupení. Nová pobočka se nesoustřeďuje pouze na rozvoj marketingových a prodejních aktivit, ale zejména na rozšíření dealerské sítě společnosti DAF. Nově budované distribuční centrum společnosti PACCAR Parts poblíž Moskvy zajistí prvotřídní dostupnost náhradních dílů. Nejdůležitějším úkolem pobočky DAF Trucks Russia je další rozšíření sítě DAF na ruském trhu. V současné době zde působí DAF Truck Sales & Service dealeři v Moskvě a Petrohradě a DAF Service dealeři v Jekatěrinburgu a Smolensku. Cílem je během několika příštích let tuto síť rozšířit na zhruba dvacet dealerství.
Ruský trh je jedním z nejrychleji rostoucích na světě. Očekává se, že v roce 2015 bude registrováno asi 120 000 těžkých nákladních vozidel (ve srovnání s asi 42 000 v roce 2010), a roste zájem zejména o západoevropská nákladní vozidla. Zatímco v roce 2000 bylo v Rusku registrováno 500 západoevropských nákladních vozidel v kategorii nad 15 tun, v minulém roce vzrostl tento počet téměř na 5 000. V roce 2000 registrovala společnost DAF v Rusku 350 těžkých nákladních vozidel, což odpovídá 7% tržnímu podílu mezi západoevropskými značkami. Cílem je prodat v letošním roce nejméně 1 000 vozidel a v následujících několika letech dále posílit tento tržní podíl.

Celá zpráva
Zdroj informací: www.daf.eu
Kategorie novinky: automobilová dopravaNová aplikace pro chytré telefony společnosti Rhenus Logistics

aktualizováno dne 20.5.2011

Zákazníkům společnosti Rhenus Logistics je nyní k dispozici nová aplikace "Freight Power", které je určená pro chytré mobilní telefony. Díky této aplikaci uživatelé budou mít kompletní přehled o všech pozemních evropských trasách včetně celé struktury nákladní dopravy společnosti Rhenus a to vše po zmáčknutí jednoho tlačítka. Přídavkem k síti pozemních tras, aplikace poskytuje kompletní kontaktní data pro odvětví nákladní dopravy, kontakty na poskytovatele služeb a kategorizaci silničních a námořních i leteckých jednotek.
"Aplikace umožňuje uživatelům získat naši rozšířenou síť tras na obrazovku a to jednoduchým způsobem, také mohou v několika krátkých chvílích naleznout veškeré kontakty na osobu, kterou potřebují", uvádí Petra Finke, CIO v Rhenus Freight Logistics.
Tato nová aplikace je zdarma ke stažení pro klienty společnosti. http://freightpower.rhenus.com.

Zdroj informací: www.rhenus.com
Kategorie novinky: pozemní dopravaPolsko se připravuje na elektronický mýtný systém

aktualizováno dne 19.5.2011

V dubnu byly otevřeny první dvě brány, které budou součástí elektronického mýtného systému v Polsku. Brány jsou umístěny na rychlostní silnici S1 v Silesii. Polsko plánuje dokončit dalších 430 do začátku července a plně tak spustí elektronický mýtný systém společnosti viaTOLL.
Elektronický systém pro výběr mýtného společnosti ViaTOLL pracuje s pomocí komunikačního bezdrátového vybavení na krátkou vzdálenost. Speciálně konstruované brány budou postaveny na vybraných úsecích polské silniční sítě, aby pomohly zefektivnit a zrychlit výběr mýtného na polských silnicích. První fáze těchto změn zahrnuje 1 500 km silnic a dálnic. Brány jsou z lehčené oceli a jsou vybaveny anténami umožňujícími komunikaci s viaBOXem, který bude mít povinně instalováno každé vozidlo s hmotností nad 3,5 tuny.
Poplatky budou tedy automaticky účtovány při průjezdu mýtnou bránou. Celý proces rekonstrukcí, stavby a uvedení do provozu spravuje GDDKiA ve spolupráci se společností Kapsch.


Současné fungování mýtného systému v Polsku
Zdroj informací: www.gddkia.gov.pl
Kategorie novinky: pozemní dopravaMAN startuje „Consistently Efficient“ Tour 2011

aktualizováno dne 19.5.2011

Společnost MAN Truck & Bus AG představí na trase dlouhé 10 000 km vedoucí celou Evropou, jaké množství paliva a emisí C02 je možné jednoduchým způsobem při silniční dopravě zboží ušetřit. Po každé etapě bude na internetových stránkách k dispozici aktuální zpravodajství o trase a spotřebě paliva společně s informacemi o dalších možnostech zlepšení efektivity nákladní silniční dopravy.
Jedním ze základních pilířů silné a zdravé ekonomiky je hladce fungující mobilita, v níž při přepravě zboží hrají klíčovou roli nákladní vozidla. Pokud máme zájem na ochraně našeho vlastního životního prostředí a na tzv. udržitelném vývoji, musí nákladní a užitková vozidla fungovat tak, aby uspořili co nejvíce paliva. Stačí jeden zasvěcený pohled na silnice a je zřejmé, že nákladní vozidla by mohla být ve svém provozu daleko efektivnější. Je zřejmé, že mnozí řidiči jezdí s nákladními vozidly vyšší než povolenou rychlostí či je mají ověšeny doplňky zvyšujícími podstatným způsobem aerodynamický odpor, to vše vede ke zvyšování spotřeby paliva nad nutnou míru.
MAN Truck & Bus AG jako jeden z předních světových výrobců nákladních a užitkových vozidel hodlá přispívat k procesu neustálého zvyšování efektivity silniční dopravy. Proto pravidelně informuje provozovatele a řidiče o možnostech jak maximálně využívat konstrukční a organizační opatření vedoucí k úsporám spotřeby paliva.

celá zpráva
Zdroj informací: www.man-mn.cz
Kategorie novinky: automobilová dopravaŘSD připravuje opatření ve výstavbě mostních objektů – s cílem větší efektivity a úspor

aktualizováno dne 18.5.2011

Ředitelství silnic a dálnic pokračuje v procesu úspor na projektech silniční dopravní infrastruktury. Novinkou je série opatření k efektivnější a úspornější výstavbě mostních objektů. Jde o zcela nový přístup, jehož cílem je nastavení nových pravidel přípravy a výstavby. V návrzích se objevují například nově samostatné soutěže jen na mostní objekty nebo výběrový katalog.
Mostní objekty patří k nejnákladnějším částem dopravní infrastruktury. „To platí nejen o přípravě, ale i o jejich výstavbě a především o jejich údržbě,“ říká ředitel výstavby ŘSD René Poruba. Podle informací ŘSD tvoří mostní objekty až 40 procent všech nákladů na stavbu dálnic a silnic v České republice. Automaticky tak při hledání významnější části úsporných opatření jsou právě mostní objekty jednou z priorit.
Dosud probíhala příprava a výstavba mostních objektů s nízkou efektivitou. Například byly mostní objekty z většiny soutěženy jako součást celé komunikace, tedy včetně navazující silnice nebo dálnice. Také se upřednostňoval architektonický vzhled, což stavbu významně prodražovalo. Neexistovala také koncepčnost ve stavbě mostů a nulová kontrola jejich stavu, oprav a údržby. „V důsledku to znamená, že jsou dnes mosty zastaralé a velká část z nich je v nevyhovujícím stavu,“ říká René Poruba.

celá zpráva
Zdroj informací: www.rsd.cz
Kategorie novinky: pozemní dopravaDPD CZ spustila novou interaktivní kampaň

aktualizováno dne 18.5.2011

Společnost DPD CZ, která platí za lídra v oblasti expresní balíkové přepravy, se nyní rozhodla vedle B2B klientely rozšířit řadu svých příznivců i mezi koncovými zákazníky. V dubnu proto spustila první velkou interaktivní kampaň v historii svého působení na českém trhu, navíc zcela ojedinělou v tomto segmentu služeb. Průvodcem světem zásilek a celou kampaní je nová tvář DPD - kurýr Sláva Balík.
Společnost DPD CZ prostřednictvím kampaně cílí především na B2C klientelu, vsází proto na rostoucí potenciál sociálních sítí a využívá platformy určené k interaktivní komunikaci. Kampaní chce firma zvýšit povědomí o službě DPD Private, která je určena především pro e-shopy a která má soukromým příjemcům zajistit vysoce komfortní a spolehlivé doručení objednaného zboží domů. Kreativu a kompletní on-line řešení vytvořila agentura Ogilvy Interactive s podporou Ogilvy PR.
Průběh kampaně lze sledovat na internetových stránkách www.slavabalik.cz. Uvítací welcome page graficky zpracovaná do rozcestníku propojuje stránku s webem a informuje o soutěžích, interaktivních aplikacích a dalších aktivitách společnosti na Facebooku a Youtube. Kurýr Sláva Balík nabízí na webu hodnotné dárky, které mohou uživatelé získat, pokud vykonají něco originálního. Nejlepší nápady a jejich provedení Sláva zaznamenává a umísťuje na web. Uživatelé mohou na Facebooku také vybírat dárek pro známé osobnosti, sbírat soutěžní body, sledovat soutěžní videa, aktivně se zapojovat do diskusí i dalších aktivit. Komunikace je doplněna PR a on-line reklamou. Celý koncept kampaně je založen na kombinaci interaktivních komunikačních nástrojů a s tím související podporu virálního efektu.

Zdroj informací: www.dpd.com
Kategorie novinky: expresní dopravaPointPark Properties FRANKFURT PODEPSAL NOVOU SMLOUVU S NTE GmbH, HEIDELBERG

aktualizováno dne 17.5.2011

PointPark Properties (P3), mezinárodní provozovatel a developer moderních logistických parků oznámil, že NTE GmbH, Heidelberg potvrdil pronájem skladové plochy o rozloze 1.400 m2 v P3 logistickém parku Delta Forum. Tato plocha je situována v oblasti mezi Frankfurtem a Mohučí, přibližně 25 km na západ od frankfurtského letiště. Díky tomuto novému pronájmu činí celková neobsazenost parku pouhých 12%.
NTE GmbH, Heidelberg je logistickým specialistou pro mezinárodní přesuny zboží. Tato společnost s dlouholetou tradicí, řízena už třetí generací, byla založena v roce 1948. NTE je expertem pro vnitrozemské a mezinárodní stěhování jednotlivců i společností a pro stěhování kanceláří a skladů. „Filozofie společnosti spojená s našimi odbornými zkušenostmi zaručuje, že zboží našich zákazníků bude po bezproblémovém transportu v bezvadném stavu,“ říká Horst Emde, výkonný ředitel NTE GmbH, Heidelberg. „Velice rádi jsme přidali P3 logistický park Delta Forum do našeho portfolia skladových prostor,“ dodává Horst Emde.
„Po podpisu nájmu s Emons Logistic GmbH v našem parku v Hallbergmoos (Airport Office Park, Mnichov) na začátku tohoto roku, je uzavření nového obchodu s NTE GmbH, Heidelberg dalším pozitivním krokem v růstu P3 na německém trhu skladových prostor,“ říká Patrick Frank, P3 Asset Manager.

celá zpráva
Zdroj informací: www.pointparkproperties.com
Kategorie novinky: ostatní dopravaDACHSER pořádal setkání Logistického klubu SSL

aktualizováno dne 17.5.2011

Logistický klub Svazu spedice a logistiky se na pozvání DACHSER Czech Republic uskutečnil v centrále společnosti v Kladně. Zúčastnili se ho zástupci logistických firem i vzdělávacích institucí.
Úvodní slovo patřilo výkonnému řediteli SSL Ing. Janu Eklovi, který poděkoval bývalému předsedovi Logistického klubu za jeho dlouholetý přínos a představil nového předsedu Klubu a organizátora setkání Ing. Jana Poltera, obchodního a marketingového ředitele DACHSER Czech Republic a.s.
Program Logistického klubu byl věnován informačním technologiím. Ing. Jan Polter prezentoval účastníkům setkání IT technologie společnosti DACHSER, které vyvolaly zajímavou diskuzi. Debatovalo se o požadavcích na data poskytovaná logistickými providery i o motivaci řidičů a dispečerů pro zvýšení efektivity spedičních služeb.
Druhá část setkání byla věnovaná identifikaci zásilek a čárovým kódům. Přednáška Ing. Michala Bílého, obchodního ředitele společnosti GS1, vysvětlila účastníkům setkání rozdíly mezi čárovými kódy zahrnutými do normy GS1, poukázala na mezery ve značení zboží například u obuvi, zdůraznila nutnost standardizace v oblasti health care a důležitost čárových kódů v logistice.

celá zpráva
Zdroj informací: www.dachser.com
Kategorie novinky: ostatní dopravaČD Cargo hospodařilo v prvním čtvrtletí se ziskem

aktualizováno dne 16.5.2011

Po dlouhém období, kdy hospodaření největšího českého železničního dopravce negativně ovlivňovala finanční krize a následné náklady spojené s restrukturalizací, je počátek roku 2011 obdobím ná­růstu tržeb i přepravních objemů.
Společnost ČD Cargo vytvořila za první tři měsíce letošního roku zisk před zdaněním (EBT) ve výši 17,3 milionu korun, což je razantní zlepšení proti stejnému období loňského roku, kdy ČD Cargo vykázalo ztrátu více než 50 milionů korun. Provozní zisk EBIDTA (zisk před započtením úroků, daní a odpisů) vzrostl dokonce o 65 % na 381 milionů korun. Celkové výnosy byly vyšší o 7,2 % a dosáhly úrovně 3,6 miliardy korun.
Jiří Vodička, předseda představenstva ČD Cargo, k hospodářským výsledkům sděluje: „Dobré výsledky hospodaření na jedné straně odrážejí lepší obchodní aktivitu společnosti a na straně druhé pokračující tlak na snižování nákladů.“ Vodička dále dodává: „Za první tři měsíce letošního roku se nám po železnici podařilo přepravit celkem 19,8 milionu tun zboží, což je obrovské množství. V porovnání s rokem 2010 se jedná o nárůst objemů přepravy o 16 % za současného poklesu osobních nákladů o 4,6 %. Zvyšování produktivity práce je vykročení správným směrem, ovšem komplexní analýzy všech procesů ve firmě teprve dokončujeme a výsledky budeme znát v druhé polovině roku.“
Příznivé výsledky za první tři měsíce roku 2011 byly zaznamenány i v objemových ukazatelích. Z hlediska komodit byla společnost úspěšná zejména u dřeva a papírenských výrobků (nárůst proti plánu o 29,3 %) a hnědého uhlí (o 29 %).

Zdroj informací: www.cdcargo.cz
Kategorie novinky: železniční dopravaČeské aerolinie nově nabídnou z Bratislavy 24 přímých letů týdně do šesti evropských metropolí

aktualizováno dne 16.5.2011

Přímé pravidelné lety z Bratislavy na hlavní letiště v Amsterdamu, Barceloně, Bruselu, kyperské Larnace, ale také do Paříže a Říma začnou nově nabízet svým klientům České aerolinie. Z hlavního města Slovenska bude společnost své spoje zajišťovat letounem typu Boeing 737-500. České aerolinie se rozhodly svůj letový řád významně přizpůsobit potřebám slovenských klientů a nabídnout cestujícím z Bratislavy týdně celkem 24 přímých letů do šesti destinací.
České aerolinie začnou v červnu z Bratislavy operovat dvě týdenní frekvence do Barcelony, tři do Bruselu stejně jako do kyperské Larnaky, čtyři do Amsterdamu, pět do Říma a sedm do Paříže. „K rozhodnutí zahájit operování přímých letů z metropole Slovenska nás vedlo nejčastější směrování cestujících na přestupních letech Českých aerolinií z Bratislavy přes Prahu dále do sítě společnosti. Druhým faktorem je, že bratislavské letiště nemá přímé spojení s hlavními letišti v Bruselu, Barceloně nebo Paříži, zcela chybí spojení do Amsterdamu a populární Larnaky. Slovenský trh v tomto ohledu nabízí zajímavý potenciál. České aerolinie tak cestujícím ze Slovenska nabídnou pohodlné přímé spojení do nejčastěji požadovaných evropských destinací,“ vysvětluje Jiří Marek, viceprezident pro Obchod a marketing Českých aerolinií.

celá zpráva
Zdroj informací: www.csa.cz
Kategorie novinky: letecká dopravaDACHSER založil joint venture v Jihoafrické republice

aktualizováno dne 13.5.2011

Mezinárodní logistický provider DACHSER získal většinový podíl ve společnosti Jonen Freight Pty. Ltd. v Jihoafrické republice. Tento joint venture je dalším krokem k rozvoji mezinárodní sítě skupiny DACHSER. Společný podnik zaměstnává 133 pracovníků a nabízí rozsáhlé logistické služby v Johannesburgu, Kapském městě a Durbanu.
V joint venture s logistickou společností Jonen Freight Pty. Ltd., která je již více než 30 let rodinným podnikem, má DACHSER většinový podíl a posílil tak aktivity své divize letecké a námořní přepravy. „Pro nás jako skupinu a pro mnoho našich zákazníků s celosvětovou působností je Jihoafrická republika významným trhem a důležitým mezinárodním uzlem,“ říká Ing. Jan Polter, obchodní a marketingový ředitel DACHSER Czech Republic a.s., a dodává, „portfolio služeb nového joint venture zahrnuje kromě letecké a námořní přepravy také celní služby, skladování a distribuci.“


celá zpráva
Zdroj informací: www.dachser.com
Kategorie novinky: ostatní dopravaTNT Express rozšiřuje pro Brňany depo a zrychluje tak svoje služby

aktualizováno dne 13.5.2011

– Expresní přepravní společnost rozšiřuje pro brněnské zákazníky depo, aby tak zvýšila kvalitu svých služeb. Celkově se depo rozšíří více než dvojnásobně, čímž se zvětší prostor pro instalaci další logistické infrastruktury. Přibude nová dráha pro manipulaci s leteckými kontejnery (ULD) a zvýší se počet vrat s hydraulickými rampami, které významně urychlí nákladku zboží do vozidel typu TIR. Do provozu se uvede i další vozidlo typu „Letecká spojka“, které převáží zásilky z a na letiště.
„Celkově nám to při cestě z brněnského letiště do naší pobočky a zpět včetně nákladky ušetří desítky minut,“ říká Stanislav Hádek, brněnský Operations Supervisor. „Dosud bylo pro nakládky a vykládky našich kamiónů a kurýrních vozů omezené místo, teď nám přibude místo pro více než 5 vozů, což nám ušetří více než hodinu denně na nakládku a vykládku. To je pro nás klíčový čas vzhledem k tomu, že Brno je náš centrální silniční a letecký HUB pro celou Moravu,“ dodává Hádek. Kromě zvětšení operační plochy se zvětší také kancelářské prostory zhruba o 130 m2.

Zdroj informací: www.tnt.com
Kategorie novinky: expresní dopravaDPD CZ během prvního čtvrtletí 2011 přepravila o 15 % vnitrostátních a o 30 % zahraničních zásilek více než loni

aktualizováno dne 12.5.2011

Společnost DPD CZ v průběhu prvního čtvrtletí roku 2011 přepravila o 15 % vnitrostátních a o 30 % zahraničních zásilek více než za stejné období v loňském roce. Největší nárůst přitom zaznamenala v oblasti přepravy soukromým osobám (B2C). DPD CZ plánuje výrazné investice do rozšíření a modernizace svých dep - do 3 let se změny dotknou 10 z celkových 12, plánuje také otevření 3 zcela nových poboček.
„Významný růst v oblasti mezinárodních přeprav je obrazem špičkové úrovně celoevropské přepravní sítě DPD, která je pravděpodobně nejlepší v Evropě,“ řekl Daniel Mareš, generální ředitel DPD. „Současná čísla potvrzují trend posilování pozic DPD na přepravním trhu, mimo jiné v důsledku rostoucí obliby DPD jako poskytovatele přepravy soukromým osobám.“ Nejsilnějším regionem pro doručování zásilek je i nadále Praha. Jde-li o vyzvedávání zásilek, silné zastoupení vedle Prahy zaujímá i Ostravsko, kde jsou umístěna tři logistická centra ICT firem, s nimiž DPD dlouhodobě spolupracuje. Naopak relativně nejslabším regionem jsou jižní Čechy.
„Odhadujeme, že v oblasti B2B bude trh stagnovat, zatímco přeprava soukromým osobám zaznamená růst kolem 10 %, který se významně projeví v posledním čtvrtletí letošního roku. Připravujeme proto řadu novinek a vylepšení zaměřených zejména na B2C, díky nimž si chceme udržet pozici inovativního leadera trhu,“ dodal Daniel Mareš.

Zdroj informací: www.dpd.cz
Kategorie novinky: expresní dopravaMercedes-Benz začíná bořit letité mýty o značce

aktualizováno dne 12.5.2011

Společnost Medcedes-Benz se po patnácti úspěšných letech působení v České republice rozhodla dále posílit svou pozici na místním trhu. Zároveň však chce upozornit na několik jevů, které způsobují časté negativní vnímání značky v očích české veřejnosti.
Mercedes-Benz je značkou, která letos oslavila 125. výročí založení a také firmou, jenž stála u vynálezu automobilu. V České republice působí oficiálně od roku 1995 a v současnosti přímo zaměstnává více než 2000 pracovníků. Další stovky pozic pak poskytují lokální dodavatelé služeb a materiálů.
Nejde zde v žádném případě pouze o tzv. „levnou pracovní sílu“, ve většině případů jsou obsazovány specializované pozice. Značka Mercedes-Benz má v České republice dokonce vlastní vývojové centrum, kde na světových novinkách automobilového průmyslu pracují špičkoví čeští odborníci. Automobilka Mercedes-Benz je v ČR nejenom významným zaměstnavatelem, ale také podporuje mnoho kulturních a společenských akcí a aktivně se věnuje dobročinné činnosti. Rychlejšímu rozvoji firmy, podpoře nových investic a navýšení počtu zaměstnanců však částečně brání také nešťastné spojování značky s negativními jevy v české společnosti.

celá zpráva
Zdroj informací: www.mercedes-benz.cz
Kategorie novinky: automobilová dopravaLoňské tržby DB Schenker Logistics v ČR přesáhly tři miliardy korun

aktualizováno dne 11.5.2011

V roce 2010 dosáhla společnost Schenker spol. s r. o. rekordních výsledků. Její tržby meziročně narostly o 53 % a dosáhly tak 3,03 miliard Kč. V roce 2010 přepravila celkem 780 tisíc tun zboží a 390 tisíc kusů zásilek. Do budoucna se společnost Schenker hodlá zaměřit na železniční kontejnerové přepravy a nabídku kombinovaných produktů.
„Loňský rok byl pro nás výjimečný. Poprvé ve dvacetileté historii společnosti jsme překonali hranici tří miliard korun a ukázali, že právem patříme mezi nejrychleji rostoucí společnosti na českém logistickém trhu,“ říká Tomáš Holomoucký, ředitel společnosti Schenker.
Společnost Schenker loni významně posílila především v oblasti železničních přeprav. Tržby i přepravené objemy meziročně vzrostly pětinásobně. Velkou roli sehrála obliba ucelených vlaků PowerRailer na Balkán a také zahájení denních vlakových přeprav Vamberk – Pardubice v rámci logistickém projektu pro společnost ESAB. Posílení železničních přeprav umožnily nově vybudované železniční vlečky u nových terminálů v Brně a Pardubicích.

celá zpráva
Zdroj informací: www.schenker.cz
Kategorie novinky: ostatní dopravaČD koupily 32 rychlíkových vozů z Rakouska

aktualizováno dne 11.5.2011

České dráhy koupily od Rakouských spolkových železnic (ÖBB) 32 rychlíkových vozů z počátku 80. let za 1,85 milionů € (cca 46 milionů Kč). Vozy zlepší kvalitu cestování na rychlících Praha – Plzeň – Cheb ještě v průběhu letošního roku.
„Přestože se jedná o vozy z počátku 80. let, budou znamenat zvýšení kultury cestování na rychlících z Prahy přes Plzeň do Chebu,“ uvedl náměstek generálního ředitele pro osobní dopravu Antonín Blažek a dodal: “Tyto vozy jsou cestujícími u našich jižních sousedů díky svému komfortu dodnes velmi oblíbené. V minulosti se s nimi setkali i naši cestující v některých vlacích EuroCity a komfort srovnatelný s těmito vlaky nabídnou cestujícím na západě Čech. Vozy z Rakouska mají kupé jen se 6 místy na rozdíl od osmimístných kupé českých rychlíkových vozů. Sedačky jsou tvořeny jednotlivými polohovatelnými sedáky na rozdíl od koženkových lavic starších českých vozů,“ vyjmenoval některé výhody rakouských vozů náměstek pro osobní dopravu Antonín Blažek.
Jednodušší bude také nástup do vozů a průchod mezi vozy díky posuvným dveřím ovládaným madly. Zvýší se také bezpečnost cestujících, neboť tento typ vnějších dveří je centrálně zavíraný a za jízdy blokovaný proti otevření. Systém vlakového rozhlasu umožní vlakovému doprovodu informovat cestující o zastávkách a mimořádnostech při cestě.

celá zpráva
Zdroj informací: www.ceskedrahy.cz
Kategorie novinky: železniční dopravaFord Fiesta: nejprodávanější malý vůz v Evropě

aktualizováno dne 10.5.2011

Ford Fiesta byl v březnu i v prvním čtvrtletí roku 2011 opět nejprodávanějším automobilem segmentu B na evropském trhu. Vyplývá to z aktuálních údajů společnosti JATO Dynamics, která je předním světovým poskytovatelem informací z automobilového průmyslu.
Podle JATO Dynamics se v březnu prodalo celkem 50 534 vozů Ford Fiesta, což představuje oproti nejbližšímu soupeři ze stejného segmentu náskok více než 10 000 vozů. Celkově byla Fiesta v březnu druhým nejprodávanějším automobilem na evropském trhu. JATO Dynamics i Evropská asociace automobilového průmyslu rovněž potvrdily, že Ford byl v březnu i v prvním čtvrtletí 2011 druhou nejprodávanější značkou automobilů na evropském trhu.
V prvním čtvrtletí 2011 si Fiestu pořídilo dle JATO přesně 102 859 evropských zákazníků. To je o 8 000 více než v případě třetího nejprodávanějšího vozu. „Trvající úspěch Fiesty nám dělá radost nejen proto, že je to náš nejžádanější evropský model, ale i proto, že se dnes s velkými úspěchy vyrábí a prodává po celém světě,“ řekl Roelant de Waard, viceprezident Ford of Europe pro marketing, prodej a služby.


Zdroj informací: www.ford.cz
Kategorie novinky: automobilová dopravaProLogis rozšiřuje své působení na Slovensku

aktualizováno dne 10.5.2011

Společnost ProLogis, se svými 15 objekty o celkové výměře 387 000 m2 je vedoucím poskytovatel skladovacích a distribučních prostor na Slovensku. Díky současným obchodním transakcím jsou tyto prostory společnosti plnně obsazeny.
Společnosti se podařilo uzavřít novou nájemní smlouvu s jedním z předních výrobců elektroniky společností Galanta-Gan, která si pronajala 8 400 m2 skladovacích a distribučních prostor v logistickém parku ProLogis. Nové transakce také zahrnují rozšíření nájemní smlouvy s DHL v logistickém parku v Bratislavě o dalších 2 100 m2. Na konec získal ProLogis cenou nájemní smlouvu se společností Wincanton na 6 700 m2 logistických prostor.
Vzhledem k tomu, že Slovensko sdílí hranice s dalšími pěti zeměmi umožňuje tak zákazníkům strategický pohyb v rámci střední a východní Evropy. Parky společnosti ProLogis mají zároveň výbornou lokaci pro regionální distribuci zboží.


Zdroj informací: www.prologis.com
Kategorie novinky: ostatní dopravaSpolečnost TNT Express se zapojila do pilotního projektu ČEZ - FUTUR/E/MOTION

aktualizováno dne 9.5.2011

TNT Express do konce roku rozšíří svůj vozový park o 2 elektromobily a vybuduje dvě dobíjející stanice pro zákazníky i veřejnost, jednu v areálu sídla v Praze – Chrášťanech a druhou v brněnské pobočce. Zapojení TNT Express do FUTUR/E/MOTION zcela zapadá do celosvětového programu společnosti TNT Planet Me, jehož primárním cílem je do roku 2020 snížit index CO2 v porovnání s rokem 2007 o 40 %.
“Téměř 52 % emisí TNT souvisí s vozovým parkem, 43 % s leteckou přepravou, 5 % je vázáno na budovy. Proto se v TNT Express celosvětově snažíme především o proměnu vozového parku,” říká generální ředitel české pobočky TNT Express Miloš Malaník. První elektromobily získala společnost TNT do pobočky ve Spojeném království už v roce 2007 – celkem 51 elektrovozů. V Nizozemsku má TNT Express 3 elektrovozy, 9 jich je v Číně, 15 ve Francii.
Projekt elektromobility však není jedinou aktivní činností společnosti TNT Express v České republice. TNT Express sídlí v areálu, který soběstačně obhospodařuje fotovoltaická elektrárna. Společnost Amesbury postavila a provozuje v Chráštanech fotovoltaickou elektrárnu o výkonu 4,8MWp. Roční spotřeba areálu je cca 2,2 GWh a předpokládaná roční výroba fotovoltaické elektrárny Amesbury je cca 3,8GWh. “ Snadným porovnáním měsíčních výrob dojdeme k závěru, že kromě prosince a ledna a mimo noční hodiny lze po zbytek roku považovat areál za napájený z obnovitelných zdrojů energie,” konstatuje Miloš Malaník.

celá zpráva
Zdroj informací: www.tnt.com
Kategorie novinky: ostatní dopravaČeská republika podepsala Dohody o zřízení Středoevropského funkčního bloku vzdušného prostoru

aktualizováno dne 9.5.2011

Ve čtvrtek 5. května 2011 se ve slovinském Brdu uskutečnil slavnostní podpis Dohody o zřízení Středoevropského funkčního bloku vzdušného prostoru (dále jen „Dohoda FAB CE“) a současně Dohody o ukončení Dohody CEATS. Dohody podepsali zástupci sedmi evropských států – Bosny a Hercegoviny, České republiky, Chorvatska, Maďarska, Rakouska, Slovenska a Slovinska. Za naši republiku dohody podepsal náměstek ministra dopravy Ivo Vykydal.
„Funkční bloky vzdušného prostoru jsou klíčovými prvky, které umožní širší spolupráci mezi poskytovateli letových provozních služeb. Cílem je zvýšit výkonnost a vytvářet součinnost,“ uvedl po jednání náměstek Vykydal. V souladu s konceptem jednotného evropského nebe mají členské státy EU přijmout veškerá opatření nezbytná k tomu, aby do 4. prosince 2012 zřídily funkční bloky vzdušného prostoru s cílem dosáhnout požadované kapacity a efektivnosti sítě uspořádání letového provozu. Mají zároveň udržet vysokou úroveň bezpečnosti a přispět tak k celkové výkonnosti systému letecké dopravy a snížení jejích dopadů na životní prostředí.
Podrobnosti k uzavřené dohodě, společně s osvětlením důsledků, které pro poskytování letových provozních služeb v praxi přinese, budou poskytnuty na tiskové konferenci, která se uskuteční dne 11. května 2011 na Ministerstvu dopravy.

Zdroj informací: www.mdcr.cz
Kategorie novinky: ostatní dopravaMaersk Line získala dvě ocenění na ASFCA 2011

aktualizováno dne 6.5.2011

Zástupci společnosti Maersk Line si na konci dubna brali domů dvě ocenění "Nejlepší globální plavební linka" a "Nejlepší poskytovatel ekologických plavebních služeb". Obě získala společnost na 25. výročním předávání cen "Asian Freight & Supply Chain", které se letos konalo v Singapouru. Cenu za "Nejlepší globální plavební linku" získala společnost již po 18té v řadě a znovu tak potvrdila, že je leadrem na poli kontejnerové přepravy. Druhou cenu z oblasti ekologického poskytování služeb získala již podruhé a dokázala tak své vedoucí postavení na trhu také v této oblasti. Za společnost převzal ocenění Thomas Riber Knudsen, Chief Executive Officer pro Asijsko Pacifický region Maersk Line.
"Je nám velkou ctí, že jsme opět tento rok obdrželi hlasy důvěry od našich zákazníků. To oni jsou naší klíčovou prioritou a my se soustředíme na to abychom jim přinášeli více spolehlivosti a zjednodušili provoz jejich vlastních obchodů." " Zároveň jsme velice potěšeni, že bylo rozpoznáno naše pokračující usilí v ochraně životního prostředí. To také ukazuje na fakt, že i naši klienti kladou důraz na ekologické dopady při přepravě svého zboží," uvedl Thomas. "Společnost neustále pracuje na větší energetické efektivitě a zlepšování svých ekologických procesů. Naše nová loď třídy Triple-E bude energeticky nejefiktivnější lodí na světě."
Asian Freight & Supply Chain Award jsou každoročně pořádány dopravně-logistickými novinami Cargonews Asia, které sídlí v Honkongu. AFSCA byla vytvořena, aby ocelnila společnosti za kvalitu jejich služeb, inovace, vztahy se zákazníky a jejich spolehlivost.

Zdroj informací: www.maerskline.com
Kategorie novinky: námořní dopravaDHL slaví 25 let na českém trhu

aktualizováno dne 6.5.2011

Společnost DHL, největší poskytovatel logistických služeb na světě, má v České republice dlouhou tradici. Na místním trhu působí od roku 1986, kdy jako první v tehdejším Československu začala poskytovat své mezinárodní expresní kurýrní služby prostřednictvím místního přepravce Čechofracht. První samostatná pobočka firmy byla slavnostně otevřena v roce 1990 v pražském Karlíně. O tři roky později pak otevírá svoje unikátní třídící centrum na ruzyňském letišti a zároveň mění svoji právní subjektivitu na DHL International (Czech Republic) s.r.o.
Tehdejší práce kurýrů se však v porovnání s dneškem docela podstatně lišila, hlavně v oblasti výbavy moderní technikou. „V úplných začátcích používali kurýři ke komunikaci s pobočkou pouze veřejné telefonní budky, ze kterých museli v pravidelné časy volat svému dispečerovi a zjistit podrobnosti o dalších objednávkách přepravy a nahlásit již vyzvednuté zásilky,“ říká Luděk Drnec, obchodní ředitel a jednatel DHL Express CZ. Na trasách, ze kterých se kurýr vracel až na odpolední exportní proces, se nejprve využívaly také vysílačky typu VR22, které ovšem v té době neměly takový dosah a baterie vydržela pouze pár hodin. Proto musel kurýr dokonale znát svou trasu, jednak podle svých zákazníků, ale také místa, kde není signál a časově si celý den rozplánovat, aby zajistil včasné doručení i vyzvednutí všech zásilek. Právě tito kurýři později využívali jedny z prvních typů mobilních telefonů Nokia 720. S příchodem dalších mobilních operátorů a hlavně rozmachem mobilních telefonů v ČR se práce kurýrů DHL v tomto ohledu velmi zjednodušila.

celá zpráva

významné milníky společnosti DHL / zajímavosti společnosti DHL

Zdroj informací: www.dhl.cz
Kategorie novinky: ostatní dopravaKoncepční vůz Peugeot SXC: síla a schopnosti

aktualizováno dne 5.5.2011

Výkonný, elegantní, s postavou atleta,… to je nový koncepční vůz "SXC". Pochází ze světa exkluzivních a moderních crossoverů. Byl vytvořen v designových studiích Peugeot v čínském Tech Center v Šanghaji. S konceptem SXC, který byl odhalen na autosalonu v Šanghaji, potvrzuje značka Peugeot své mezinárodní ambice, schopnost přizpůsobit se specifickým požadavkům jednotlivých trhů, vyjadřuje svou jasnou vizi budoucnosti a talent spojit náročnost s intenzivním prožitkem.
Prostřednictvím různých koncepčních vozů představil Peugeot v roce 2010 směr vývoje své stylové identity: SR1 (roadster grand tourisme), BB1 (čtyřmístný městský vůz s délkou 2,5 m), EX1 (dvoumístný, plně elektrický roadster, který překonal rekordy ve zrychlení zaregistrované ve Francii a Číně) a HR1 (exkluzivní městský vůz, inovační s maximálním komunikačním rozhraním).
U příležitosti autosalonu v Šanghaji se návrháři Značky zaměřují na úplně jinou kategorii – vozy typu crossover, které jsou na čínském trhu stále oblíbenější. Koncept SXC (v Šanghaji nazývaný cross Concept) předkládá novou podobu tohoto typu automobilu. Koncepční vůz přebírá některé prvky charakteristické pro třídu SUV (robustnost, zvýšená pozice při řízení, …) a přidává moderní a ušlechtilé rysy vycházející ze stylu reprezentativních limuzín. Design vozu je dílem mezinárodních návrhářských týmů Peugeot, které se soustředily ve středisku China Tech Center v Šanghaji. Peugeot tak předkládá velmi silnou designovou vizi, výraznou a osobitou, která je schopná přizpůsobit se různým siluetám i specifickým požadavkům jednotlivých trhů.

celá zpráva
Zdroj informací: www.peugeot.cz
Kategorie novinky: automobilová dopravaHanjin Shipping oznámil převzetí nové kontejnerové lodě třídy 10 000 TEU

aktualizováno dne 5.5.2011

Hanjin Shipping, jedna z předních společností v oblasti námořní dopravy v pondělí oznámila převzetí nové kontejnerové lodě třídy 10 000 TEU. Nový přírůstek do porfolia společnosti byl pojmenován "Hanjin Spain". Hanjin Spain je již čtvrtou lodí ze série pěti, které si Hanjin Shipping nechala vyrobit společností Samsung Heavy Industries.
Dle prohlášení Hanjin Shipping, Hanjin Spain bude alokována na obchodní trasy Asie-Evropa jak nejdříve to bude možné. Obřad křtu nového přírůstku do společnosti navštívil také Won Woo Lee, Chief Executive obchodu s kontejnerovými jednotkami Hanjin Shipping. Celou událost okomentoval takto: "Jsme velice potěšeni dodáním další technicky velice vyspělé mega lodi, která nám umožní vyhovět větším požadavkům našich klientů." Poslední kus z celkových pěti má být doručen během tohoto roku.
Specifikace Hanjin Spain: kapacita nákladu 9,954 TEU, hrubá hmotnost 118,000 tun, výkon motoru 93 000 koní, délka 349 m, šířka 45,6 m a rychlost 25.1 uzle zhruba 50 km/h.


Zdroj informací: www.hanjin.com
Kategorie novinky: námořní dopravaDeutsche Bahn nechává krizi daleko za sebou a v roce 2010 posiluje

aktualizováno dne 4.5.2011

Deutsche Bahn AG zaznamenala výrazné oživení. Z finanční a ekonomické krize se vydala v roce 2010 opět na růstovou trajektorii. Tržby a zisky zaznamenaly dvojciferné přírůstky, přičemž se podstatně zvětšil objem čistých investičních výdajů a počet osob cestujících po železniční dráze vzrostl o 42 milionů. Během tiskové konference k ročním výsledkům, která se konala ve čtvrtek v Berlíně, Dr. Rűdiger Grube, generální ředitel a předseda správní rady DB AG, řekl: „Naším cílem v následujících letech je učinit z DB AG společnost zajišťující ještě vyšší komfort svým klientům. Obchodní úspěch DB zakládá nezbytné předpoklady pro dokonalejší služby a vyšší kvalitu.“ Zaměstnanci budou mít z oživení také užitek, protože DB zopakuje výplatu podílů na zisku tak jako vloni a zaplatí každému z oprávněných 155 000 zaměstnanců v Německu 300 EUR.
V roce 2010 vzrostly tržby skupiny DB meziročně o 5,1 miliard EUR (+17,3 %) na 34,4 miliard EUR. Srovnatelné výnosy (bez vlivu konsolidace a vlivu měnového kursu) se zvýšily o 3,1 miliard EUR, neboli o 10,6 %, na 32,5 miliard EUR. Upravený provozní zisk (upravený EBIT) dosáhl téměř 1,9 miliard EUR, a přesáhl hodnotu roku 2009 o 181 milionů EUR (+10,7 %). Současně DB navýšila své čisté investiční náklady o 14,3 %, neboli o 259 milionů EUR na 2,07 miliardy EUR. DB znovu dokázala v roce 2010 docílit rekordních výrazně vyšších objemů na všech svých trzích. Zvlášť to bylo zřetelné v železniční nákladní dopravě DB a mezinárodní přepravní a logistické činnosti, kde v předchozím roce zaznamenala společnost v některých oblastech výrazný pokles.

celá zpráva
Zdroj informací: www.schenker.cz
Kategorie novinky: železniční dopravaPočet letadel HOLIDAYS Czech Airlines stoupne v květnu ze dvou na čtyři

aktualizováno dne 4.5.2011

HOLIDAYS Czech Airlines včera na ruzyňském letišti i ve své flotile přivítaly první ze dvou objednaných letounů typu Airbus A320. V letní letové sezóně bude stroj s imatrikulací OK HCB a kapacitou 180 míst nasazován zejména na lety do destinací v Řecku, Turecku, Tunisku, Španělsku, Velké Británii, Irsku, Černé Hoře a v Egyptě.
Druhý, zcela nový stroj doplní flotilu HOLIDAYS Czech Airlines v průběhu května. Společnost tak od června bude provozovat své charterové lety celkem se čtyřmi stroji. Vedle airbusů disponuje letecký přepravce ještě dvěma letouny typu Boeing 737-400 o kapacitě 162 míst.
„Trh s charterovou dopravou představuje vysoce konkurenční oblast podnikání. Nároky cestovních kanceláří a jejich cestujících na naše služby se trvale zvyšují, a proto musíme neustále pracovat na zlepšování standardu, úrovně a spolehlivosti nabízených služeb. Věříme, že právě omlazení flotily a další doplňkové služby na palubách našich letadel přispějí k ještě vyššímu komfortu a celkové spokojenosti cestujících na jejich cestách za dovolenou,“ uvedl Jan Čejka, předseda představenstva HOLIDAYS Czech Airlines.
Na palubách obou nových letadel budou mít cestující kromě standardního servisu k dispozici vlastní audio a video systém i tzv. air show, tedy zobrazení zeměpisné polohy, letové výšky, rychlosti a dalších údajů o probíhajícím letu.
S prvním airbusem v barvách HOLIDAYS, které jsou charakteristické oranžovým pojetím tradičního dynamického prvku mateřských Českých aerolinií a výrazným označením HOLIDAYS umístěném na „břiše“ letadla, se cestující budou moci setkat při prvním letu, který je naplánován na tuniský ostrov Djerba 18. května.

Zdroj informací: www.csa.cz
Kategorie novinky: letecká dopravaWizz Air na léto přidává nové destinace, posiluje i některé stávající

aktualizováno dne 3.5.2011

Wizz Air, největší nízkonákladový letecký přepravce ve střední a východní Evropě, přidává na léto nové destinace a posiluje ty stávající.
Wizz Air tak reaguje na aktuální požadavky českých zákazníků a přináší nové populární letní destinace dostupné z Prahy jako je Sandefjord poblíž hlavního města Norska Osla, který je skvělým výchozím bodem pro cestování po Norsku, anebo bulharské přímořské letovisko Burgas, do kterého budou zahájeny pravidelné lety od úterý 14. června. Na základě neustále rostoucího zájmu českých turistů také došlo k posílení celé řady stávajících destinací. Wizz Air teď častěji létá například do Londýna (a to z Prahy i z Brna), Barcelony, Madridu, Říma (a to z Prahy i z Brna), Benátek, Milána nebo Neapole. Nový letový řád je v platnosti až do 29. října.
Sandefjord Torp je ideální destinací pro cestování po Norsku. Díky propracovanému norskému systému veřejné dopravy je možné se odsud snadno podívat jak do nedalekého Osla, tak do malebného přístavního města Kristiansand, které je hlavním centrem jižního cípu Norska. Sandefjord Torp je zároveň také jedním z nejblíže položených letišť k největšímu a nejkrásnějšímu norskému národnímu parku Hardangervidda, který nabízí strhující přírodu a zasněžené vrcholky dvoutisícovek i uprostřed léta.

celá zpráva
Zdroj informací: www.wizzair.com
Kategorie novinky: letecká dopravaČeské poště se daří

aktualizováno dne 3.5.2011

Hospodářský výsledek podniku za první kvartál letošního roku potvrzuje předpoklad, že Česká pošta finanční plán pro tento rok splní. Oproti stejnému období loňského roku došlo k celkovému nárůstu výnosů z běžné činnosti o 93 mil Kč, Pošta současně snížila ve srovnatelném období provozní náklady o 111 mil Kč.
„Je dobrým znamením, že tak pozitivního výsledku jsme nedosáhli pouze optimalizací nákladové struktury. Výsledná data ukazují, že se Poště vyplácí pokračující změny v systému logistiky i nové nastavení obchodní politik. Nejcennější zprávou je pak další růst podílu České pošty na balíkovém trhu.“ uvedl vrchní ředitel Ing Petr Zatloukal, pověřený řízením České pošty.
Substituci listovních zásilek se daří kompenzovat především růstem tržeb v segmentu elektronických služeb.

Zdroj informací: www.ceskaposta.cz
Kategorie novinky: ostatní dopravaNový Actros pro dálkovou dopravu se již brzo postaví na start

aktualizováno dne 2.5.2011

Nová nákladní vozidla pro dálkovou dopravu mají navázat na úspěchy bestselleru Mercedes-Benz Actros. Jejich prodej bude zahájen v druhé polovině roku 2011. Nová nákladní vozidla slibují dopravcům a řidičům více hospodárnosti, více jízdní dynamiky a více komfortu, za což vděčí mimo jiné zcela novým kabinám v sedmi základních variantách. Zřetelné kontury pod maskou naznačují výrazný design, typický pro značku Mercedes-Benz, s aerodynamicky optimalizovanými tvary a inovativním konceptem osvětlení. Vnější rozměry jsou příslibem velkorysého prostoru pro řidiče v nejrůznějších uživatelských podmínkách, a to jak při práci, tak odpočinku.
Pod kabinou pracuje nedávno představená nová generace motorů Mercedes-Benz, která jako první v Evropě splňuje již dnes limity emisní normy Euro VI platné teprve od roku 2014.
Nová nákladní vozidla Mercedes-Benz Actros pro dálkovou dopravu prošla tvrdými zkouškami, které zahrnovaly provoz v silných letních vedrech ve španělském pohoří Sierra Nevada, zimní testy v okolí polárního kruhu a praktické zkoušky na silnicích, aby mohla svou spolehlivostí dostát příslibu značky Mercedes-Benz „Trucks you can trust“.

Zdroj informací: www.mercedes-benz.cz
Kategorie novinky: automobilová dopravaDACHSER má nového key account manažera pro střední a východní Evropu

aktualizováno dne 2.5.2011

Jan Lacina nastoupil na pozici Key Account Manager do společnosti DACHSER Czech Republic a bude zodpovědný za řízení portfolia klíčových zákazníků v regionu střední a východní Evropy.
Jan Lacina se narodil v roce 1973. Svoji profesní dráhu v oblasti logistiky zahájil v roce 1997 ve společnosti Schenker, kde působil 14 let. Nastoupil na pozici obchodního zástupce, poté řídil pobočku v Děčíně. Poslední čtyři roky působil na pozici produktového manažera pozemních přeprav.
Jan Lacina je ženatý, má 2 děti. Hovoří plynně anglicky a německy. Ve volném čase se věnuje rodině a sportu, především lednímu hokeji a tenisu.

Zdroj informací: www.dachser.com
Kategorie novinky: ostatní dopravaimage003
Latest News
1.1.2010 jsme pro Vás spustili nový a unikátní logistický diskusní portál, kde naleznete nejen novinky na trhu, poptávky, nabídky, ale můžete se také přímo poradit s logistickými společnostmi, které zodpoví všechny Vaše otázky. Vstupte zdarma do nové sféry logistiky a dopravy ...


banner.bmp, 170kB


Dopravní kamery - online anglicka-skretova

vtip týdne 15.jpg, 20kBbanner.bmp, 170kB


Nepřehlédněte:
diety 2012
členské země EU
Autoškola - online testy
státní svátky
specifikace kontejnerů
seznam IATA kódů letišť
omezení jízd kamionů
Karnet ATA
seznam IATA kódů aerolinií
specifikace kamionů
mýto v České republice
mýto na Slovensku
mýto v Chorvatsku
mýto v Německu
mýto v Rakousku
mýto v Polsku
mýto v Itálii
ADR
INCOTERMS
Nově přidáno
Spedice
Dohoda AETR
Bodový systém
Počet obyvatel dle států
Kódy států a světových měn
Veřejný seznam čerpacích stanic s nekvalitním palivem 2010
Počasí
Předpověď počasí
Počasí - Satelit
mýto ve Francii
Autolékárnička 2011
mýto v Nizozemí
mýto v Belgii
mýto v Lucemburku
Světový čas, přehledně on-line
Katalog logistických a dopravních stránek
Odkazy:
Bezpečnostní agentura - ADRA GROUP s.r.o.
Zákony on-line - ZÁKON V PRAXIsidebg2
© Copyright 2009-2012Doprava v Praxi. All Rights Reserved.    Weby: doprava je doprava | Bezpečnostní agentury | Tvorba webových stránek | Zabezpečovací systémy