topleft toplogo
topright

Archiv zpravodajství z dopravy
Další dopravní novinky naleznete na: Novinky námořní doprava - Novinky letecká doprava - Novinky nákladní doprava - Železniční doprava - Archiv


Zimní pneumatiky v Německu

aktualizováno dne 30.11.2010

ostatní doprava

Od včerejšího dne platí v Německu povinnost mít vozidlo vybaveno zimními pneumatikami. Vybavenost zimními pneumatikami není přesně časově určena, platí zde však, že Vaše vozidlo musí být přizpůsobeno stavu vozovky, tedy mít zímní pneumatiky, v případě, sněhu, ledu, námrazy a rozbředlé vozovky. Za neuposlechnutí tohoto doporučení jsou nyní pokuty stanoveny na 40 €, pokud budete pouze přistiženi na letních kolech a 80 €, pokud jakkoliv omezíte, nebo přerušíte provoz na silnici svými letními pneumatikami. Bez pokuty je Vám dovoleno v tomto počasí parkovat.
Německé státy v tomto nejsou stále jednotné a v Bavorsku platí pro autobusy a nákladní vozy pokuta až 140 €, v případě, že budou přistiženi bez zimních pneumatik. Bohužel neexistuje jednotné označení zimních pneumatik platí však, že mají mít hloubku min. 1,6 milimetrů, za nejvhodnější hloubku dezénu se považují 4 milimetry.
Povinnost zimních pneumatik platí pro automobily, motocykly a kamiony. Těžká užitková vozidla, jako jsou autobusy a kamiony mají povinnost být vybaveni zimními pneumatiky pouze na hnací nápravě.


Zdroj informací: www.welt.de
Kategorie novinky: ostatní dopravaŠkoda Auto vítězem „Českých 100 nejlepších“

aktualizováno dne 30.11.2010

automobilová doprava

Společnost Škoda Auto byla v rámci ankety „Českých 100 nejlepších“ již podesáté zvolena nejlepším podnikem v České republice. Cenu uděluje od roku 1996 „Pan-Evropská společnost pro kulturu, vzdělání a vědecko-technickou spolupráci“ a je pro české podniky neprestižnějším oceněním. Škoda Auto se na prvním místě umístila celkem podesáté, pětkrát skončila na místě druhém. Před vyhlášením vítězů se dnes v Praze konala mezinárodní konference „Klíčové faktory úspěchu“.
Jsem rád, že jako zástupce celé společnosti Škoda Auto a našich zhruba třiceti tisíc zaměstnanců mohu toto ocenění převzít. Naplňuje nás hrdostí a vyjadřuje velkolepý úspěch podniku právě v posledních dvaceti letech. Tato cena je pro nás současně i závazkem do dalších let,“ řekl Prof. Dr. h.c. Winfried Vahland, předseda představenstva Škoda Auto a.s.celá zpráva
Zdroj informací: www.skoda-auto.cz
Kategorie novinky: automobilová dopravaVláda schválila vytvoření Českého aeroholdingu

aktualizováno dne 29.11.2010

letecká doprava

Minulý týden vláda na svém jednání schválila vytvoření holdingu z firem vlastněných státem v oblasti letecké přepravy a pozemních služeb. Začleněním Českých aerolinií, jejich dceřiných společností a Letiště Praha do nově založené akciové společnosti s názvem Český aeroholding vznikne stabilní a kapitálově silný subjekt pod přímým dohledem státu, který dosáhne díky řadě synergií významných provozních a finančních úspor.Již nyní jsou obchodní vztahy Českých aerolinií a Letiště Praha velmi úzké. České aerolinie ročně přepraví zhruba 5,2 milionu cestujících, což tvoří 45 % všech cestujících Letiště Praha. Letištěm projde cca 2,7 milionu tzv. transferových pasažérů, z 90 % se jedná o cestující Českých aerolinií. Infrastrukturu Letiště Praha (např. stání letadel, nástupní mosty) využívají České aerolinie dokonce z více než 50 %.

celá zpráva
Zdroj informací: www.csa.cz
Kategorie novinky: letecká dopravaAutobusy Student Agency Express přepravily mezi Prahou a Hradcem Králové za první rok provozu téměř 240 tisíc cestujících

aktualizováno dne 29.11.2010

ostatní doprava

V listopadu 2009 zahájila společnost Student Agency Express provoz své zatím nejmladší autobusové linky Praha – Hradec Králové. Za prvních 12 měsíců provozu přepravily její autobusy na této trase 239,5 tisíc cestujících. Průměrná obsazenost se postupně zvyšovala, až v měsíci září dosáhla 85 % a v měsíci listopadu vyskočila na 90,4 procenta. Student Agency provozuje doposud mezi Hradcem Králové a Prahou (stanoviště Černý Most – konečná trasy B) po většinu týdne 10 spojů v obou směrech, jízdní doba činí 1 hodinu 15 minut a ceny jízdenek začínají na 50 Kč za tzv. kreditovou jízdenku; cena standardního jízdného činí 90 Kč v jednom směru. Vzhledem k vysoké obsazenosti doplnila společnost od minulého týdne do jízdního řádu posilové spoje.

celá zpráva
Zdroj informací: www.studentagency.cz
Kategorie novinky: ostatní dopravaPro Českou poštu začaly Vánoce už v listopadu, začíná upravovat otevírací doby a připravuje doručování o víkendu

aktualizováno dne 29.11.2010

ostatní doprava

Pro Českou poštu představuje předvánoční období nejvytíženější část roku. Na větší počty zákazníků a doručovaných zásilek se Pošta vždy připravuje s předstihem. Ani letošní rok není výjimkou. Česká pošta zaznamenává každoročně v předvánočním období nárůst objemu balíkových zásilek cca 20-35%. Uvedené navýšení představují hlavně zákazníci internetových obchodů. V letošním roce předpokládáme, že počet přepravených balíkových zásilek během vánočního období bude vyšší než v roce předchozím.
Obecně lze potvrdit, že zatímco trh s listovními zásilkami pozvolna klesá, balíkový trh naopak vykazuje výrazně vzrůstající tendenci. Pro Českou poštu je to významný segment, proto je velmi potěšující, že jen za poslední kvartál Česká pošta zaznamenala na balíkovém trhu meziroční nárůst až o 15 procent.


celá zpráva
Zdroj informací: www.cpost.cz
Kategorie novinky: ostatní dopravaLufthansa Cargo je prvním schváleným PIP zahraničním dopravcem pro Kanadu

aktualizováno dne 26.11.2010

letecká doprava

Lufthansa Cargo je první zahraniční dopravce, který se stal prvním schváleným (Partner in Protection)-PIP . PIP je řízený program Canada Border Sevices Ageny (CBSA), který je zaměřený na posílení a rozšíření bezpečnosti supply chain ve spolupráci mezi CBSA, kanadskou vládou a soukromým sektorem.
"Lufthansa Cargo pokračuje v krocích k zajištění nejvyšší bezpečnosti v rámci své sítě. PIP program vykresluje závazek společnosti k obchodním partnerům, který se týká zvýšení standardů bezpečnosti a vyrovnávání obchodní podpory. Je nám ctí být partnerem CBSA a naplnit požadavky tohoto programu," uvedl šéf bezpečnost Lufthansa Cargo Amerika, James LoBello.
Stejně, jako členství v United States Customs Trade Partnerhip against Terrorism, kam vstoupila Lufthansa již v roce 2004, tak členství v programu PIP rozšiřuje možnosti společnosti pracovat uzce s kanadskou vládou a sdílet nejlepší možné praktiky a myšlenky pro posílení supply chain.

celá zpráva v en
Zdroj informací: lufthansa-cargo.com
Kategorie novinky: letecká dopravaINCOTERMS pro rok 2011

aktualizováno dne 26.11.2010

ostatní doprava

Blíží se Nový rok a ním i chystané změny v oblasti INCOTERMS 2010, které zaznamenají několik změn, které budou v platnosti celosvětově od 1.1. 2011. Aby byla odporná veřejnost informována pokud možno, co nejdříve a nejkomplexněji, je zde připraven přehled základních změn pro rok 2011:

  * Místo 13 bodů zbyde pouze 11.
  * Tyto budou rozděleny do dvou kategorií:
  - klauzule pro všechny typy přepravy (EXW, FCA, CPT, CIP, DAT, DAP, DDP)
  - klauzule pro námořní a vnitrostátní vodní dopravu (FAS, FOB, CFR, CIF)
  * DAT a DAP nahradí dřívější klauzule DEQ, DAF, DES a DDU.
  * Odbodně jako v INCOTERMS 2010, pro klauzule FOB, CFR a CIF platí, že zboží je považováno za doručené, jakmile je na palubě lodi.

více
Zdroj informací: www.gw-world.com
Kategorie novinky: ostatní doprava
Ceva jmenovala nového ředitele pro Českou a Slovenskou republiku

aktualizováno dne 26.11.2010

ostatní doprava

Ceva Logistics, jedna z vedoucích společností v oblasti supply chain jmenovala novým ředitelem pro Českou a Slovenskou republiku Martina Kiabu. Ve své nové pozici bude Kiaba reportovat regionálnímu řediteli pro Východní Evropu a bude hrát klíčovou roli v budoucím rozvoji obchodního a provozního programu Excellence v České a Slovenké republice.
Kiaba se připojil k Cevě ze společnosti Gefko Slovensko, ke pracoval od roku 2006 a byl zodpovědný za 4 divize: logistika, letecká, námořní, silniční doprava a Gefbox - vratný obalový materiál.

celá zpráva v en
Zdroj informací: www.cevalogistics.com
Kategorie novinky: ostatní dopravaInternational Le Mans Cup 3/3 1 000 km v Zhuhai PEUGEOT VÍTĚZEM

aktualizováno dne 25.11.2010

automobilová doprava

Tým Peugeot Total nezaváhal a s velkým odhodláním a ve velkém napětí úspěšně završil „kariéru“ vozu 908 HDi FAP. Oba zúčastněné vozy se nejprve kvalifikovaly do čelní linie na startu a ovládly úvodní část závodu, nicméně poté tlak soupeřů vzrostl. Tým však napětí odolal a díky Stéphanu Sarrazinovi a Francku Montagnymu za volantem vozu 908 č. 2, kterým pomohlo i rozhodnutí o závodní strategii, oslavil Peugeot důstojně své páté vítězství v sezóně a současně získal titul v úvodním ročníku ILMC (Intercontinental Le Mans Cup).
Peugeotu se tak v průběhu necelých dvou měsíců podařilo získat dvakrát první dvě místa (Silverstone a Road Atlanta) a jednou zvítězit – ve Zhuhai (Čína) a zajistit si tak v tomto prvním ročníku ILMC titul v Poháru konstruktérů i týmů. Vítězství připadlo vozu 908 HDi FAP č. 2 pilotovaným Stéphanem Sarrazinem a Franckem Montagny, který dojel do cíle o 4,826 vteřiny před vozem Audi s posádkou Kristensen/McNish. Vůz 908 č. 1, za jehož volantem se střídali Sébastien Bourdais a Simon Pagenaud, skončil až na čtvrtém místě, neboť závodě zvolil poněkud jinou strategii a navíc se dostal do kolize s jiným vozem.

celá zpráva
Zdroj informací: www.peugeot.czm
Kategorie novinky: automobilová doprava
DPD v Německu testuje přepravu zásilek po železnici

aktualizováno dne 25.11.2010

expresní doprava

Společnost DPD testuje v Německu přepravu zásilek po železnici, aby tak vyhověla úsporám v oblasti životního prostředí. V rámci tohoto dlouhodobého projektu cestuje každý pracovní den mezi Hamburkem a Norinberkem přez 1 500 balíčků po železnici. Železniční linka nahrazuje předchozí dopravu po silnici pro tuto trasu a ušetří životní prostředí zhruba o 16.5 t CO2. Železniční přepravu ve spolupráci s DPD vykonává Hellmann Rail Solutions, která pravidelně spojuje železniční obchodní centra na severu, Basel, Frankfurt, Norinberk a Regensburk.
"V dlouhodobém a později budoucím zlepšení intermodální dopravy, zde bude praktická možnost pro poskytovatele expresních a balíkových služeb a jedna, která nám umožní zlepšení našich stop, které zanecháváme," potvrdil dr. Armin Bahnofff Výkonný ředitel Technoly & Operations.

celá zpráva v en
Zdroj informací: www.dpd.com
Kategorie novinky: expresní doprava
Značka Škoda slaví letošní tituly v rally

aktualizováno dne 24.11.2010

automobilová doprava

Letošní držitelé titulů Intercontinental Rally Challenge (IRC), všichni aktuální národní šampioni a mnoho dalších úspěšných reprezentantů projektu Fabia Super 2000 se zúčastnilo Škoda galavečeru šampionů, aby oslavili titul ve značkách a jezdcích IRC a dalších šest národních titulů. Všichni zúčastnění se zároveň zapojili do aukce závodní kombinézy šampiona IRC Juho Hänninena. Její výtěžek putuje na podporu Nadace na pomoc opuštěným dětem, kterou zastřešuje bývalá špičková topmodelka Tereza Maxová.
„Letošní rally sezona byla pro značku Škoda fantastická, jedna z nejúspěšnějších v naší téměř 110leté historii motorsportu. Obzvláště potěšující je, že byla úspěšná i z obchodního hlediska. Privátním zákazníkům jsme dodali již téměř 30 vozů. Celá společnost Škoda Auto je hrdá na tento úspěch a proto bude v příštích letech naše angažmá v motorsportu pokračovat, zdůraznil Prof. Dr. h.c. Winfried Vahland, předseda představenstva Škoda Auto.


celá zpráva v en
Zdroj informací: www.skoda-auto.cz
Kategorie novinky: automobilová doprava
Man prezentoval silnější motor optimalizovaný pro bioplyn

aktualizováno dne 24.11.2010

automobilová doprava

Na veletrhu Bioenergy 2010 v Hannoveru, Man premiérově představil svůj E2876 LE 202, motor poháněný bioplynem, který byl vyvinut speciálně pro provoz na plyn s pouhým 50ti procetním obsahem metanu. Šestiválcový motor je založen na úspěšné sérii E2876, s výkonem 220 kW při provozu 50 Hz, s vybavením jednostupňového výfukového motoru, dvoustupňové podpory chlazení směsy a s oběhem při vysokých i nízkých teplotách. Specializace pro jednotný typ paliva byl výsledkem vzestupu síly a efektivity motoru. Ve srovnání s motorem, který byl designovám pro různá paliva a speciální plyny např. bi-fuel motor výkon vzrostl o 20 kW. Zároveň motor typu bi-fuel vyžaduje palivo s 60ti procentním obsahem metanu. Aby byla kompenzována nižší kvalita plynu a aby bylo dosaženo vyšší efektivity, byla u nového typu E2876 optimalizována konfigurace spalovací komory.celá zpráva v en
Zdroj informací: www.man-mn.com
Kategorie novinky: automobilová doprava
easyJet: flexibilní jízdné pro obchodní cestující

aktualizováno dne 24.11.2010

letecká doprava

easyJet oznámil uvedení nového flexibilního jízdného, které je zaměřeno na obchodní cestující. Lístky dají pasažerům prakticky neomezenou možnost měnit své lety až do dvou hodin před startem letadla. Tato možnost se vztahuje na obdobý 4 týdnů, 1 týden před a 3 týdny po zakoupení letenky. Pasažeři v tomto systému mohou také benefitovat z automatického palubního systému pro nástup a nebudou platit žádné poplatky. easyJet flexibilní jízdné zůstává v naprosté shodě se závazkem společnosti snižovat jízdné. Konkurenční cena tohoto produktu je nižší než u ostatních dopravců.
Carolyn McCall, easyJet CEO říká:"Všimli jsme si vzrůstajícího trendu obchodních cestujích, kteří si pro své lety volili easyJet. Je velice jednoduché vidět proč, easyJet má nejlepší evropskou síť, létáme do hlavních letišť a ponecháváme nízké ceny pro naše pasažery. easyJet speciální jízdné bylo navrhnuto speciálně pro cestující za obchodem, kterým jsme tímto chtěli potvrdit, že easyJet je ta správná volba.


celá zpráva v en
Zdroj informací: corporate.easyjet.com
Kategorie novinky: letecká doprava
Alonso převzal cenu DHL za nejrychlejší kolo

aktualizováno dne 23.11.2010

ostatní doprava

O vítězi v letošním šampionátu Formule 1 se rozhodlo o víkendu na Velké ceně Abú Zabí. Titulem mistra světa ve formuli 1 se může pyšnit 23 letý Němec Sebastian Vettel, který je zároveň i nejmladším mistrem světa v historii F1. Ale ani španělský pilot stáje Ferrari Fernando Alonso neodešel s prázdnou. Získal cenu DHL Fastest Lap Trophy za nejvyšší počet nejrychlejších kol dosažených v jedné sezóně.
„Dosažení nejrychlejšího kola během závodů vždy znamená velkou výzvu,” říká výkonný ředitel společnosti DHL Ken Allen. „Je to výsledek rychlosti, přesnosti a týmové práce, což plně kopíruje charakter našich služeb,“ dodává Allen. Fernando Alonso získal v tomto roce F1 pět nejrychlejších kol. Stejného počtu dosáhl i Brit Lewis Hamilton ze stáje McLaren, ale rozhodl nakonec počet druhých nejrychlejších kol, kde zvítězil Alonso.celá zpráva
Zdroj informací: www.dhl.com
Kategorie novinky: ostatní doprava
Za dva roky ozdobí Baťův kanál unikátní přístav

aktualizováno dne 23.11.2010

říční doprava

Dvoutisícové Babice se stanou atraktivní zastávkou při plavbě po Baťově kanálu. Vyroste tady nový přístav. Jeho stavba vyjde na 15 milionů korun, většinu pokryjí evropské dotace. BABICE Obyčejná obec, v níž žijí pouhé dvě tisícovky lidí, už brzy může být vyhledávaným turistickým centrem. V Babicích by měl do dvou let vyrůst nový a zřejmě nejatraktivnější přístav na Baťově kanálu. V plánu je výstavba unikátního areálu za 15 milionů korun pro kotvení 35 menších plavidel a dvou větších lodí.
"Počítám s tím, že v únoru všechno podepíšeme a začneme s výstavbou," naznačil starosta Babic Miloslav Maňásek. "Z Evropské unie máme přislíbenou dvanáctimilionovou dotaci." Nejde o nový nápad. První studie na vybudování komplexu, který přinese lidem plavícím se po Baťově kanálu potřebné a chybějící zázemí, pochází z roku 2004. "V návrhu bylo uvedeno více míst, kde by se mohlo přístaviště zbudovat," přiznal starosta. "Naší výhodou je, že máme na vhodném místě obecní pozemek a nejrychleji jsme přišli s žádostí o dotaci," vysvětlil.
Obecní pokladna musí projekt podpořit třemi miliony korun, což někteří občané v Babicích odmítají. Starosta je ale přesvědčen, že přístaviště přinese výhody všem.

celá zpráva
Zdroj informací: www.ceskaplavba.cz
Kategorie novinky: říční doprava
Prahu a Rotterdam spojí Transavia

aktualizováno dne 23.11.2010

letecká doprava

Letecká společnost Transavia oznámila, že vstupuje na český trh. Nizozemský nízkonákladový dopravce patřící pod Air France - KLM začne od 21. dubna 2011 létat mezi Prahou a Rotterdamem. Jde o první přímý let mezi českým hlavním městem a největším evropským přístavem. Dopravce bude létat na lince čtyřikrát týdně - v úterý, čtvrtek, pátek a neděli.
Spojení mezi Prahou a Holandskem v posledním roce výrazně narostlo. Rotterdam je po Amsterdamu a Eidhovenu již třetím nizozemským městem, které je s Prahou spojeno přímou pravidelnou linkou.
Nová linka je již nyní dostupná pro vaše rezervace. Více informací najdete na www.transavia.com

Zdroj informací: www.prg.aero
Kategorie novinky: letecká doprava
Začíná modernizace restauračních vozů a revitalizace rychlíkových souprav

aktualizováno dne 22.11.2010

železniční doprava

České dráhy v těchto dnech uzavřely celkem tři kontrakty na modernizaci restauračních vozů a revitalizaci běžných rychlíkových souprav v celkovém objemu 857 milionů korun. Všechny kompletně rekonstruované restaurační vozy budou v provozu do 36 měsíců, revitalizované rychlíkové soupravy vyjedou již během letošní zimy. Kontrakt uzavřený se společností ŽOS Vrútky na Slovensku zahrnuje kompletní modernizaci 21 restauračních vozů ve finančním objemu 728,4 mil Kč. Vozy budou průběžně modernizovány a dodávány do provozu ve třech sériích během příštích 36 měsíců. Všechny modernizované restaurační vozy tak budou k dispozici na podzim 2013.

celá zpráva
Zdroj informací: www.ceskedrahy.cz
Kategorie novinky: železniční doprava
DHL: Speciální transporty za Polární kruh v Ruské Federaci

aktualizováno dne 22.11.2010

nákladní doprava

Společnost DHL Freight, respektive její oddělení Specialities, zajišťuje již druhým rokem pro svého významného klienta OAO Apatit speciální přepravu nadměrných celků pro obnovu těžebních zařízení hlubinných dolů v ruském městě Kirovsk. Hodnota převáženého nákladu nezřídka přesahuje částku jednoho milionu eur a díky extrémně velkým rozměrům vyžaduje maximální úsilí specialistů DHL Freight.
Město Kirovsk leží v centru těžby apatitových rud v Murmanské oblasti asi 200 kilometrů nad Severním polárním kruhem. Kromě povrchové těžby, jíž dominuje Centrální důl, jsou v této oblasti také hlubinné doly, ve kterých v současnosti probíhá kompletní obnova zařízení.

celá zpráva
Zdroj informací: www.dhl.com
Kategorie novinky: nákladní doprava
Scania slavila 100 let v Rusku

aktualizováno dne 22.11.2010

automobilová doprava

Scania začala s exportem užitkových vozidel v roce 1910 a první užitkový vůz společnosti byl pro město St. Petersburg (Rusko). Scania oslavila své 100 výročí minulou středu uvedením průmyslového zařízení pro montáž a karosářství užitkových vozidel speciálně pro Ruský trh, právě v St. Petersburgu. Z tohoto nového centra bude Scania doručovat nové nákladní vozy, které jsou adaptovány na požadavky a provozní podmínky žádané Ruskou stranou. Zřízení toho průmyslového centra je součástní strategie společnosti posílit svou pozici na důležitém trhu, jakým je Rusko.
Centrum v St. Persburgu má technickou montážní kapacitu okolo 5 000 vozů a 1 500 nástaveb za rok. Celkem bude mít 70 zaměstnanců.

celá zpráva v en
Zdroj informací: www.scania.com
Kategorie novinky: automobilová doprava
České aerolinie otevírají své první OK Pointy

aktualizováno dne 19.11.2010

letecká doprava

První čtveřice OK Pointů, prodejních míst nové obchodní sítě, začala klientům Českých aerolinií sloužit již v pondělí tento týden. Je to o více než měsíc dříve než společnost avizovala. Novou síť České aerolinie budují spolu s lokálními IATA certifikovanými cestovními kancelářemi v regionech České republiky a Slovenska. První OK Pointy buly otevřeny v centrech Brna, Karlových Varů, Ostravy a Bratislavy s plnou nabídkou služeb Českých aerolinií. Do korporátních barev společnosti se OK Pointy převlečou v lednu 2011.
OK Pointy v Brně a Karlových Varech budou pro České aerolinie provozovat místní pobočky cestovní kanceláře Čedok, v Ostravě Nemo & Selecta a v Bratislavě společnost ONEWORLD TRAVEL s.r.o. České aerolinie si jednotlivé firmy vybraly ve výběrových řízeních. „I když OK Pointy formálně zahájí svoji činnost až od začátku ledna, klienti naší společnosti se na ně mohou obracet a využívat jejich služby už v těchto dnech,“ upřesňuje Jiří Marek, výkonný ředitel Obchodu Českých aerolinií. Zákazníkům, individuálním cestujícím nebo firmám, OK Pointy zprostředkují a zajistí celou paletu služeb Českých Aerolinií, i některé vybrané produkty dceřiných společností. A to od vystavení i převystavení platných letenek na pravidelné linky Českých aerolinií i code-share lety přes rezervaci bonusových OK Plus letenek, zajištění ubytování nebo zapůjčení auta, cestovního pojištění až po VIP a speciální služby.

celá zpráva
Zdroj informací: www.csa.cz
Kategorie novinky: letecká doprava
Třináctý ročník Exportní ceny DHL HSBC odhalil nejúspěšnější exportéry

aktualizováno dne 19.11.2010

ostatní doprava

V letošním roce proběhl již 13. ročník soutěže Exportní cena DHL HSBC. Přihlášené společnosti tradičně soutěžily ve čtyřech hlavních kategoriích – Středně velká společnost, Malá společnost, Exportér teritoria – Indie, a Exportér regionu – Kraj Vysočina. Samostatnou kategorii představují ocenění Nejúspěšnější klient vládní agentury CzechTrade a Zvláštní ocenění CzechTrade za aplikaci průmyslového designu. Slavnostní vyhlášení vítězů 13. ročníku soutěže proběhlo v úterý večer v prostorách Kláštera minoritů sv. Jakuba v Praze.
Exportní cena DHL HSBC je prestižní ocenění udělované malým a středně velkým exportním firmám v České republice s cílem poukázat na jejich význam pro českou ekonomiku.

celá zpráva
Zdroj informací: www.dhl.com
Kategorie novinky: ostatní doprava
Student Agency pořádá v Ostravě autogramiádu Martina Chodúra

aktualizováno dne 19.11.2010

ostatní doprava

V úterý 23. listopadu 2010 proběhne v ostravské pobočce Student Agency autogramiáda Martina Chodúra – vítěze televizního klání Česko-Slovensko hledá SuperStar 2009. V době od 17.00 do 18.00 hodin bude Martin Chodúr rozdávat podpisy svým fanouškům přímo v prostorách prodejní kanceláře Student Agency přímo v centru Ostravy – na adrese Nádražní 1. Autogramiáda Martina Chodúra navazuje na další spolupráci se Student Agency z letošního roku, kdy zpěvák vycestoval se Student Agency na jazykový pobyt s výukou Angličtiny na ostrov Malta. O den později – ve středu 24. 11. oslaví Martin Chodúr navíc své 21. narozeniny a autogramiáda tak bude příležitostí i k narozeninovým gratulacím. Kromě vítězství v soutěži Česko-Slovensko hledá SuperStar 2009 je Martin Chodúr také držitelem ocenění Objev roku v prestižní anketě Český Slavík Mattoni 2009 a Objev roku v anketě TýTý pro rok 2009. Od června letošního roku je na trhu jeho první album Let’s Celebrate.


celá zpráva
Zdroj informací: www.studentagency.cz
Kategorie novinky: ostatní doprava
Delta posílí v roce 2011 mezinárodní lety

aktualizováno dne 18.11.2010

letecká doprava

Delta Air Lines rozšiřuje svůj rozšiřuje svůj mezinárodní letecký plán novými a širšími službami do měst v Asii a Evropě pro jaro a léto 2011. Pokračuje tím ve své snaze zaměřit se na trhy s vysokou poptávkou po obchodním cestování. Nejvýznamnější expanze společnosti se bude týkat Asie, kde Delta již zaznamenala nárůst trže téměř o 50%. V úterý započala jednání s americkým ministerstvem dopravy o nových leteckých trasách do Guangzhou a Pekingu včetně dalších plánových tras do Šangaje a Manili.
"Poptávka po mezinárodním obchodním cestování je podporou ozdravení světové ekonomiky," uvádí Glen Hauenstein, více prezident společnosti Network Planning, Revenue Management and Marketing.

celá zpráva v en
Zdroj informací: news.delta.com
Kategorie novinky: letecká doprava
Huindai Merchant Marine byla jmenována nejlepším dopravním partnerem společnosti Sony

aktualizováno dne 18.11.2010

námořní doprava

Toto prestižní ocenění se udělovalo již po sedmé a společnost Huindai Merchant Marine ho také obdržela po sedmé v řadě. Společnost HMM je velice hrdá na skutečnost, že je nejlepším dopravním partnerem tak významného klienta, jakým je Sony. Mlůvčí společnosti celou akci komentoval:"Toto ocenění je výsledkem toho, že společnost HMM dokáže vyladit své služby přesně dle přání klienta a získá si plnnou důvěru v oblasti plnění svých závazků. My se budeme chovat přesně dle cti, která nám byla udělena a zajistíme vždy nejlepší možné služby našim klientům."


Zdroj informací: www.hmm21.com
Kategorie novinky: námořní doprava
Úspora na železnici

aktualizováno dne 18.11.2010

železniční doprava

Ministr dopravy Vít Bárta spolu se zástupci Českých drah, ČD Cargo a Správy železniční dopravní cesty v pondělí na tiskové konferenci představili plánované změny v tuzemské železniční přepravě. Hlavními cíli chystaných opatření jsou nezbytné úspory v rozpočtu, další zvyšování efektivity Českých drah a v neposlední řadě také podpora rozvoje kombinované nákladní přepravy.
„Škrty ve státním rozpočtu dopadly nejvíce na resort dopravy. V roce 2011 budeme mít k dispozici o třetinu méně prostředků než letos. Důsledek je zřejmý – musíme šetřit, a to nejenom na silnicích,“ uvedl Vít Bárta, ministr dopravy ČR. „V příštím roce proto omezíme dotace a úhrady Českým drahám o 500 milionů korun. Nastavuji tím trend, který bude pokračovat i v dalších letech. Rozhodně si nepřeji, aby došlo k omezení služeb pasažérům – právě naopak. Úspory musí být vyváženy především zvýšením efektivity na železnici,“ dodal.
Ministerstvo dopravy pro příští rok nezvýší o 1% inflaci úhradu ztráty ze závazků ve veřejné drážní dopravě, čímž ušetří 66 milionů korun. Další změnou je zrušení úhrad Českým drahám za vlaky EC/IC ve výši zhruba 250 milionů korun. Omezení se dočká také doprovodný sociální program pro zaměstnance ČD – z původně plánovaných 248 na 63 milionů korun.


celá zpráva
Zdroj informací: www.mdcr.cz
Kategorie novinky: železniční doprava
České poště se podařilo zajistit náhradní leteckou přepravu zásilek do USA

aktualizováno dne 16.11.2010

letecká doprava

Od čtvrtka 18. listopadu Česká pošta obnovuje leteckou dopravu zásilek nad 453g do Spojených států amerických.
„Od okamžiku, kdy jsme na základě požadavku vlády USA museli stejně jako ostatní země světa vyhlásit omezení při přepravě, jsme dostali celou řadu stížností od našich zákazníků, nejenom z podnikatelského sektoru. Okamžitě jsme proto začali vyjednávat s leteckými přepravci, kteří disponují letadly pouze pro přepravu nákladu. Restrikce totiž platí především pro pasažérské lety. Vyjednávání byla obtížná, protože stejnou cestu začali hledat ostatní poštovní operátoři Evropy a kapacita nákladních letadel je omezená. Jsem ráda, že se nám při velké konkurenci podařilo s dopravcem dohodnout, a tím vyjít našim zákazníkům vstříc,“ uvedla Ing. Marcela Hrdá, generální ředitelka České pošty.


celá zpráva
Zdroj informací: www.cpost.cz
Kategorie novinky: letecká doprava
TNT Express zvyšuje bezpečnostní opatření

aktualizováno dne 16.11.2010

expresní doprava

Ve všech zemích, kde TNT působí, byly posíleny pozemní i letecké bezpečnostní kontroly, a to včetně skenování zásilek. Zpřísnění se týká jak operací samotné TNT, tak subdodavatelů, společníků a partnerských leteckých společností, které se podílejí na přepravě zásilek.
Společnost TNT dlouhodobě zavádí globální bezpečnostní standardy, které splňují nebo převyšují lokální bezpečnostní požadavky. Přesto TNT Express nyní dokončuje vyhodnocení možných rizik s cílem určit oblasti, kde lze bezpečnostní opatření ještě více prohloubit. To zahrnuje například hodnocení všech letišť na kterých TNT operuje nebo plánuje v blízké době působit.
Na celosvětové a místní úrovni TNT neustále spolupracuje s orgány odpovědnými za bezpečnost dopravy. Z důvodu zvýšení stávajících bezpečnostních opatření plánuje TNT v nadcházejících týdnech ještě více zintenzivnit dialog se zákazníky i odborníky.
Bezpečnostní opatření TNT podléhají několika mezinárodním předpisům, mj. standardům Mezinárodní organizace pro civilní letectví (ICAO, Annex 17). Opatření zohledňují i doporučení Evropské konference pro civilní letectví (ECAC, Doc 30), standardy TAPA (Transported Asset Protection Association) nebo auditní program IOSA (IATA Operational Safety Audit).

Zdroj informací: www.tnt.com
Kategorie novinky: expresní doprava
Od 3. prosince po dálnici do Zlína

aktualizováno dne 16.11.2010

pozemní doprava

Ředitelství silnic a dálnic slavnostně zprovozní nových 18,5 km dálničních komunikací mezi Kroměříží a Otrokovicemi. 5 km dálnice D1 a 13,5 km rychlostní silnice R55 na sebe naváží na tzv. Moravské křižovatce v blízkosti Hulína. Od 3. prosince 2010 tak bude Zlínský kraj spojen dálnicí s Brnem, Prahou i celou Evropou.
Dálnice D1 bude zatím u Hulína končit, ale bude umožňovat pokračování po R55 na Zlín. Stavba Kroměříž-východ – Říkovice, jejíž součástí křižovatka Hulín je, měla původně již letos pokračovat severně po obec Říkovice s výhledovým cílem napojení se na další provozovaný úsek D1 na Ostravu.

celá zpráva
Zdroj informací: www.rsd.cz
Kategorie novinky: pozemní doprava
SWISS získal ocenění za nejlepšího leteckého dopravce pro krátké a střední vzdálenosti

aktualizováno dne 15.11.2010

letecká doprava

Swiss International Air Lines získaly ocenění "zlatá cestovní hvězda" od magazínu TRAVEL INSIDE za nejlepší síť služeb pro krátké a střední cesty. Poslední výroční udílení cen "Zlatá cestovní hvězda" bylo založeno na výzkumu, který zahrnoval 713 cestovních agentur po celém Švýcarsku a byl proveden Veřejným institutem pro výzkum trhu. Kromě obecných nominací byly odborníkům na cestovní sektor zároveň položeny dotazy ohledně jejich pohledu na současné produkty a služby poskytované leteckými společnostmi.
"Fakt, že jsme byli poprvé jmenováni číslem jedna švýcarskými cestovními agenturami, našimi nejvýznamnějšími distribučními partnery je ohromný úspěch a zvláště pak v prostředí, tak živého trhu, jakým je Evropa", říká Holger Hätty obchodní ředitel společnosti.

celá zpráva v en
Zdroj informací: www.swiss.com
Kategorie novinky: letecká doprava
ČD Cargo nabídne spolehlivější dopravu po železnici

aktualizováno dne 15.11.2010

železniční doprava

Jiří Vodička, předseda představenstva ČD Cargo, byl dne 21. 10. 2010 v Lucemburku, na zasedání mezinárodní organizace Xrail, oficiálně přijat za člena správní rady. Společnost Xrail je aliancí sedmi hlavních evropských dopravců a jejím cílem je vytvořit provázaný systém železničních přeprav jednotlivých zásilek, který bude schopný konkurovat silniční přepravě a pomůže vrátit nákladní dopravu zpět na železnici.
Předseda představenstva Jiří Vodička k projektu říká: „Pro mnohé průmyslové podniky je rychlost a spolehlivost dodání zásilky velmi důležitá a právě to Xrail řeší garancí data a času dodání.“ V současné době je Xrail ve fázi testování a první přepravy s novým systémem nabídne ČD Cargo zákazníkům na začátku příštího roku. „Samotný segment jednotlivých vozových zásilek představuje v Evropě zhruba polovinu všech přeprav po železnici, a i proto si zaslouží zvláštní pozornost,“ řekl k projektu Jan Procházka, nový obchodní ředitel ČD Cargo.


celá zpráva
Zdroj informací: www.cdcargo.cz
Kategorie novinky: železniční doprava
Platnost dálničních kupónů 2011

aktualizováno dne 15.11.2010

ostatní doprava

Ministerstvo dopravy vzhledem k častým dotazům potvrdilo, že platnost ročních dálničních kupónů emise 2011 začíná 1. prosince 2010 a končí 31. ledna 2012. Do té doby také musí být kupóny k dispozici na obvyklých prodejních místech: pobočky České pošty, s.p., čerpací stanice, hraniční přechody apod. Měsíční a desetidenní dálniční kupóny emise 2011 budou v prodeji nejpozději od 1. ledna 2011. Cena dálničních kupónů emise 2011 je stejná jako cena dálničních kupónů emise 2010, tj. roční dálniční kupón emise 2011 stojí 1 200,- Kč, měsíční 350,- Kč a desetidenní 250,- Kč.


Zdroj informací: www.mdcr.cz
Kategorie novinky: ostatní doprava
Připravte se včas! : AUTOLÉKÁRNIČKY (MOTOLÉKÁRNIČKY)

aktualizováno dne 12.11.2010

ostatní doprava

Od nového roku dochází k některým změnám, které se mimo jiné týkají i povinné výbavy našich vozidel a lékárničky k nim nezbytně patří. Druhy lékárniček, jejich obsah a výbava a použití podle druhů vozidel jsou uvedeny v příloze č. 14. vyhlášky č. 341/2002 Sb.
Použití jednotlivých druhů autolékárniček:
a) vozidla pro hromadnou přepravu osob s obsaditelností více než 80 cestujících velikost III,

b) vozidla pro hromadnou přepravu osob s obsaditelností do 80 cestujících včetně velikost II,

c) ostatní motorová vozidla s nejméně čtyřmi koly velikost I,

pro vozidla městské hromadné přepravy osob je dostačující autolékárnička velikosti II bez ohledu na jejich obsaditelnost.

Platnost dotčených ustanovení :
1.) Do 31.12.2010 je možné používat autolékárničku podle stávajících předpisů. Po 31.12.2010 je nutné používat pouze autolékárničky podle vyhlášky č. 283/2009 Sb. nebo č. 216/2010 Sb.

2) Do 30.09.2011 je možné používat motolékárničku podle stávajících předpisů. Po 30.09.2011 je nutné používat pouze motolékárničky podle vyhlášky č. 216/2010 Sb.


celá zpráva
Zdroj informací: www.mdcr.cz
Kategorie novinky: ostatní doprava
Distribuční systém CS Cargo obhájil certifikát International Food Standard Logistic Bratislava

aktualizováno dne 12.11.2010

ostatní doprava

V logistických centrech v Senci a Prešově se při skladovaní potravin dodržují přísné mezinárodní standardy. Potvrzuje to prestižní certifikát IFS Logistic, který distribuční systém společnosti CS Cargo Slovakia úspěšně obhájil v říjnu tohoto roku. Platnost certifikátu byla rozšířena také o přepravu a distribuci potravinářských výrobků. CS Cargo Slovakia tak znovu potvrdila pozici lídra na slovenském trhu dopravy a logistiky. Značka IFS Logistic potvrzuje, že její držitel dodržuje hygienu a bezpečnost potravin po celou dobu skladování a dopravy. Toto je vyžadováno především od výrobců potravin a mezinárodních obchodních řetězců. " V rámci recertifikace jsme platnost certifikátu nejen obhájili, ale i rozšířili o dopravu nápojů a skladování nepotravinářských výrobků," komentuje Josef Bujňák, manažer distribučních center společnosti CS Cargo Slovakia.


celá zpráva
Zdroj informací: www.cscargo.cz
Kategorie novinky: ostatní doprava
Panalpina posílila svou australskou síť

aktualizováno dne 12.11.2010

ostatní doprava

S akvizí nového dlouhodobého partnera, Appolo Forwarding (Adelaide v Jižní Austrálii), potvrdila světová logistická a přepravní společnost Panalpina svůj závazek o budoucí růst v oceánském regionu. Tyto dvě společnosti úzce spolupracovali více než 10 let, Apollo Adelaide, pracoval s Panalpinou jak na národní, tak na celostvětové úrovni. " Tato akvizice nám umožní budoucí zvětšení našeho geografického pokrytí Oceánie a rozšíření naší klietské základny", vysvětluje Karl Weyeneth, COO skupiny Panalpina. Jörg Granzow, výkonný ředitel pro oblast Oceánie dodal:"Nejen, že je společnost Apollo Adelaide výborným celním zprostředkovatelem, ale také poskytuje vynikající mezinárodní dopravní služby a vnitřní celní audity."

celá zpráva v en
Zdroj informací: www.panalpina.com
Kategorie novinky: ostatní doprava
Nákladní letecká doprava oslavila století

aktualizováno dne 11.11.2010

letecká doprava

Nákladní letecký průmysl oslavil minulý týden v neděli své 100 výročí. První let s nákladem vůbec se uskutečnil v USA, 7.11. 1910, kdy bratři Wrightovi se svým Modelem B přepravili deset balíků s hedvábím přez vzdálenost 100 km (z Daytonu do Columbusu ve státě Ohio.) O devět měsíců později byl vidět zrod nákladní letecké dopravy v Německu. 19. srpna 1911, kdy byla vzdušnou čarou přepravena dodávka novin Morgenpost z Berlína do Frankfurtu.
" Průmysl nákladní letecké dopravy se v posledních letech neustále vyvíjel a stal se motorem světové ekonomiky. Mezinárodní divize práce a světové obchodní sítě by byla bez nákladní letecké dopravy nemyslitelná," uvedl Carsten Spohr, CEO a předseda představensta společnosti Lufthansa Cargo. " Letecká nákladní doprava nespojuje pouze průmyslová centra a města, spojuje především společnost, pro příklad letecká doprava v Berlíně v letech 1948/49, v poslední době letecká pomoc pro Haiti a Pákistán, jsou evidentní příklady toho, jakou roli v našich životech letecká doprava hraje. Když pomineme krize, letecká doprava demostruje svou důležitost i pro naše každodenní životy: její váha v přepravě zdravotnického vybavení a zboží, které podléhá rychlé zkáze neustále dokazuje, že letecká doprava je nejrychlejším a nejbezpečnějším způsobem dopravy."

celá zpráva v en
Zdroj informací: lufthansa-cargo.com/
Kategorie novinky: letecká doprava
CEVA obnovila své partnerství se společností Miele na další 3 roky

aktualizováno dne 11.11.2010

supply chain management

CEVA Logistics, vedoucí společnost v oblasti řízení dodavatelských řetězců, podepsala obnovující smlouvu v hodnotě €2.5 milionů za rok s Miele, známým výrobcem domácích spotřebičů. Tato spolupráce se datuje od roku 1999, CEVA bude nadále pokračovat v poskytování integrovaných logistických služeb jak pro bílé zboží, jako jsou lednice, trouby a myčky nádobí, které se využívají v domácnostech, tak pro mandly, průmyslové pračky a sušičky, které se využívají v profesionálních provozech. CEVA bude ovládat příchozí logistické a skladovací aktivity, připravovat objednávky, řídit národní distribuci produktů, doručení do domácností a speciální službu Spedimacc. Každý rok tento logistický operátor spravuje 120 000 jednotek ve skladu Pognano, nedaleko Bergama, kde má tento významný klient vyhrazeno 9000 m2 pro své produkty.celá zpráva v en
Zdroj informací: www.cevalogistics.com
Kategorie novinky: supply chain management doprava
IMG je potvrzeným televizním partnerem pro Volvo Ocean Race

aktualizováno dne 11.11.2010

doprava ostatní

Světová produkční a distribuční společnost IMG Sports and Media potvrdila, že je oficiálním televizním partnerem pro Volvo Ocean Race 2011-12 a to přesně v den, kdy slavila "rok jízdy". Závod započne ve španělském Alicante 29. října 2011.
IMG Sports Media je největším světovým nezávislým producentem sportovních programu a operuje ve 30ti zemích po celém světě. Volvo Ocean Race se připojilo k jeho portfoliu, které čítá Wimbledon, světový pohár v rugby IRB a The Open Championship." Naší ambicí je vytvořit událost, která se stane důležitou součástí sportovního života", uvedl Adam Binns, ředitel televize pro Volvo Ocean Race." Mix mezi životem, hlavními náměty, výstižnou formou a programovými zprávami nám umožní uhodit na tu správnou rovnováhu mezi "off shore" tzv. základní esencí závodu a podívanou "děláno pro televizi", jako jsou přímé vstupy ze závodů."


celá zpráva v en
Zdroj informací: www.media.volvocars.com
Kategorie novinky: ostatní doprava
Maersk Line shipping přizpůsobí kapacitu sítě služeb pro oblast Asie - Evropa

aktualizováno dne 10.11.2010

doprava námořní

Maersk Line přizpůsobí kapacitu sítě služeb pro oblast Asie - Evropa v souvislosti s měnícím se trhem poptávky. V polovině listopadu společnost dočasně stáhne tuto službu ze své sítě. "Před několika týdny jsme oznámili, že jsme připraveni přizpůsobit naši kapacitu vrcholu úrovně poptávky a to je přesně to, co dnes oznamujeme, " uvádí Lee Sissons, ředitel pro oblast obchodu Asie-Severní Evropa. "Odebíráme jednu službu - the AE9 - a pouze na určité období. Uděláme určité úpravy naší sítě, abychom udrželi vysokou úroveň spolehlivosti a pokrytí našeho programu. Pročež doufáme, že naši klienti nezaznamenají jakékoliv porušení služeb, které poskytujeme."
Přizpůsobení kapacity je nyní limitováno stažením služby AE9 a neznamená žádné vyřazení lodě, či něco podobného. "V tomto bodě neočekáváme žádné vyřazení lodí, či budoucí další přizpůsobení objemu tohoto obchodu. Službu plánujeme uvést do původního stavu jakmile to dovolí úroveň poptávky a zůstaneme tak flexibilní pro další změny trhu."
Služba AE9 činí přibližně 10% z celkového objemu služby Asie - Severní Evropa a společnost Maersk Line počítá s tím, že službu znovu zhodnotí po čínském Novém roce.


Zdroj informací: www.maerskline.com
Kategorie novinky: námořní doprava
British Airways: Palubní lístek s telefonem Blackberry

aktualizováno dne 10.11.2010

doprava letecká

Uživatelé mobilního telefonu Blackberry nyní udělají krok do budoucna a své palubní lístky od společnosti British Airways obdrží přímo do svého mobilního přístroje. Další, kdo bude moci využít této nové služby jsou uživatelé tzv. smartphones, kteří se připojí během tohoto měsíce.
V červenci byla služba představena poprvé a týkala se uživatelů iPhones. Od té doby využilo služby mobilní palubní vstupenky přez 30 000 zákazníků společnosti British Airways. Chris Davies, vedoucí pro digitální marketing uvedl:" uživatelé iPhone nám říkali, jak užasně pohodlné je pro ně využití mobilní palubní vstupenky a proto jsme si jisti, že uživatelé Blackberry si tuto službu rovněž zamilují."

celá zpráva v en
Zdroj informací: www.ba.com
Kategorie novinky: letecká doprava
Mikulášské exkurze

aktualizováno dne 10.11.2010

doprava letecká

Na prosinec připravilo letiště Praha pro malé i velké milovníky létání příjemné rozptýlení – Mikulášské exkurze. Již 1. prosince přijde Mikuláš s čerty a bude dětem rozdávat dárky. Prohlídky zázemí letiště budou probíhat od 16 hodin dlouho do noci. Pro děti je vstupné zdarma a pro dospělé návštěvníky je připraveno zvýhodněné vstupné. Vzhledem ke každoročnímu obrovskému zájmu o tyto mimořádné exkurze doporučujeme včasnou rezervaci.
Pro návštěvníky exkurzí je připraveno zvýhodněné parkování za 50 Kč po dobu celé akce. Mohou využít parkoviště přímo před halou Terminálu 3 nebo krytého parkovacího domu Parking C. Výjezdovou parkovací kartu si zájemci mohou zakoupit při odjezdu výměnou za vstupenku na exkurzi.Celá zpráva a Rezervační kalendář
Zdroj informací: www.prg.aero
Kategorie novinky: letecká doprava
Dohoda o mýtném: nejen zvyšování sazeb, ale také stimulace trhu, důraz na bezpečnost a ochranu životního prostředí

aktualizováno dne 9.11.2010

doprava ostatní

Ministr dopravy Vít Bárta a prezident Sdružení ČESMAD BOHEMIA Vladimír Starosta v Praze podepsali dohodu o komplexním řešení, jež povede ke zlepšení fungování mýtného systému v České republice. Součástí dohody je nastavení sazeb mýtného pro roky 2011 až 2014 a dále celá řada opatření, která mají mj. zmírnit negativní ekonomické dopady tohoto kroku na sektor silniční dopravy, potažmo fungování celého odvětví průmyslu a obchodu v ČR. Dohoda bude přiložena k návrhu na zvýšení sazeb mýtného při nadcházejícím jednání vlády. Vláda ČR bude v nejbližší době projednávat návrh na zvýšení sazeb mýtného o 25 % od 1. 1. 2011, o dalších 25 % od 1. 1. 2012, s možností zvýšit sazby o inflaci také v letech 2013 – 2014. S ohledem na to Ministerstvo dopravy s účinností od 1. ledna 2011 stanoví nové tarify dle emisní třídy vozidla, a to pro kategorie Euro 0-II, Euro III-IV a Euro V a vyšší. Sazby pro posledně jmenovanou kategorii ekologicky nejšetrnějších vozidel budou pro rok 2011 nastaveny na úroveň nyní platných sazeb pro kategorii Euro III a vyšší, přičemž v letech 2012 až 2014 mohou být zvýšeny, ovšem pouze o inflaci. Důvodem pro tuto úpravu je především zvýšený důraz na ochranu životního prostředí. Od 1. ledna 2011 bude též upravena diferenciace mýtného: zvýšení pátečních sazeb zůstane zachováno, pro kategorii vozidel s 3 a více náprav však poklesne z 50 % na 40 %. Zástupci Ministerstva dopravy a Sdružení ČESMAD BOHEMIA navíc do konce letošního roku společně připraví materiál zavádějící podporu na tréninkové aj. programy tuzemských autodopravců ve výši 300 milionů Kč s možností čerpání od 1. dubna 2011.

Zdroj informací: www.mdcr.cz
Kategorie novinky: ostatní doprava
Nový Ford Ranger se pyšní silnějšími motory, větší přepravní kapacitou a luxusnější výbavou

aktualizováno dne 9.11.2010

doprava automobilová

Zcela nový Ford Ranger, zatím poslední člen nové generace globálních modelů značky Ford, se představil světové veřejnosti na autosalonu v australském Sydney. K velkolepé tradici pick-upů Ford Ranger nový model přidává také prostorný, komfortní a velkoryse vybavený interiér a sofistikovaný zážitek z jízdy, jaký lze obvykle očekávat pouze od moderních osobních automobilů a své postavení jednoho z technicky nejvyspělejších vozů ve své kategorii vděčí nový Ranger skutečnosti, že byl vyvinut na základě zcela nové globální platformy pro kompaktní pick-upy.
Platforma je určena pro vozy Ford a Mazda a její vznik byl iniciován aktuální celosvětovou strategií ONE Ford (jeden Ford). Nahrazuje hned dvě v současnosti používané platformy a zákazníkům po celé planetě přináší dosud nevídanou úroveň technické vyspělosti. Příkladem je zadní parkovací kamera, hlasové ovládání, systém dynamické stabilizace přívěsu nebo systém dynamické adaptace na aktuální zatížení.
ový Ranger byl od začátku vyvíjen tak, aby mohl být nabízen ve více než 180 zemích na pěti kontinentech. K dostání bude jako úplná modelová „rodina“ kompaktních pick-upů se čtyřmi různými variantami karoserie, pohonem zadních nebo všech čtyř kol, dvěma úrovněmi světlé výšky a čtyřmi stupni výbavy (v závislosti na konkrétním trhu).

celá zpráva
Zdroj informací: www.ford.cz
Kategorie novinky: automobilová doprava
Grünes Lenkrad 2010: prestižní ocenění pro Peugeot i0n v Německu

aktualizováno dne 9.11.2010

doprava automobilová

3. listopadu 2010 získal plně elektrický vůz Peugeot i0n v Berlíně cenu Grünes Lenkrad (Zelený volant) 2010. Vybíralo se z 20 projektů, které významně přispívají k ochraně životního prostředí. Ocenění „Grünes Lenkrad“, určené významným enviromentálním iniciativám, je udělováno od roku 2007. Děje se tak v rámci vyhlašování prestižní automobilové ceny Goldenes Lenkrad (Zlatý volant), která je z iniciativy skupiny Axel Springer udělována již 34 let.
Při volbě vítěze pro rok 2010 nejprve čtenáři časopisů Auto Bild a Bild am Sonntag vybírali pět finalistů z celkem dvaceti projektů (vozů, projektů, technologií), které se během roku 2010 vyznamenaly svým řešením nebo přínosem ke snížení negativního dopadu automobilismu na životní prostředí. Mezinárodní porota složená z expertů z automobilové oblasti a životního prostředí pak následně pod patronátem spolkového ministra pro životní prostředí vybírala z těchto pěti finalistů vítěze a ocenění Grünes Lenkrad 2010 udělila vozu Peugeot i0n.


celá zpráva
Zdroj informací: www.peugeot.cz
Kategorie novinky: automobilová doprava
DACHSER Ostrava má nového manažera

aktualizováno dne 8.11.2010

doprava ostatní

Václav Stix (1970), vedoucí logistického centra DACHSER v Modřicích u Brna, povede i ostravskou pobočku DACHSERU. Změnami v managementu v Ostravě DACHSER sleduje další zvýšení kvality služeb a nové akvizice také v regionu severní Moravy.
Václav Stix se narodil v roce 1970, vystudoval Střední ekonomickou školu v Brně a po studiích nastoupil do společnosti Čechofracht a.s. Jeho profesní dráha je po mnoho let spojená s logistikou. Působil například ve společnostech Transforwarding a.s. a Geis CZ s.r.o. Od roku 2004 pracuje v DACHSER Czech Republic a.s. na pozici vedoucího pobočky v Brně.
Pod jeho vedením brněnský DACHSER za poslední tři roky téměř ztrojnásobil svůj obrat a získal řadu klíčových zákazníků. V letošním roce se v interním hodnocení kvality DACHSER Quality Award brněnská pobočka již podruhé umístila na první příčce mezi zeměmi střední a východní Evropy a skončila jako druhá nejlepší z celé sítě DACHSER. Proto bude Václav Stix nadále pokračovat v úspěšném vedení DACHSERU v Brně a nově bude také zodpovědný za pobočku v Ostravě.
Václav Stix je ženatý a má 4 děti. Hovoří plynně anglicky a německy a domluví se také rusky. Svůj volný čas věnuje rodině a koníčkům jako je cyklistika nebo badminton.

Zdroj informací: www.dachser.com
Kategorie novinky: ostatní doprava
Skupina Geis přebírá českou logistickou firmu Feico

aktualizováno dne 8.11.2010

doprava ostatní

S účinností od 1. listopadu tohoto roku přebírá mezinárodně činná skupina Geis českého poskytovatele logistických služeb společnost Spedition Feico spol. s r.o. Společnost Feico zaměstnává v hlavním sídle v Prostějově a dále na pobočce v Praze cca 80 zaměstnanců.
Společnost Feico byla založena v roce 1991 a udělala si dobré jméno díky poskytování služeb zákazníkům na míru a také díky silnému mezinárodnímu zaměření. Za rok 2010 očekává společnost Feico obrat cca 350 miliónů Kč. Z toho připadá 65 % na oblast mezinárodní spedice, 15 % na vnitrostátní přepravu, dalších 15 % na smluvní logistiku včetně služeb s přidanou hodnotou a dále 5 % na celní služby.

celá zpráva
Zdroj informací: www.geis.cz
Kategorie novinky: ostatní doprava
Sleva „Vlak + letiště Praha“ naplnila Airport Expressy

aktualizováno dne 5.11.2010

doprava železniční

Každý den vozí cestující mezi pražským hlavním nádražím a letištěm v Ruzyni Airport Expressy ČD a DPP. Spoje odjíždějí v půlhodinovém intervalu a zákazníci je využívají častěji než dřív. Od ledna do září cestovalo Airport Expressy přes 177 tisíc lidí, meziročně se tak počet zákazníků zvýšil skoro o 30 tisíc.
„Zájem o »Airport Expressy« výrazně vzrostl po červnovém zavedení speciální akviziční slevy Vlak + letiště Praha, se kterou zákazník ČD zaplatí jen jednu cestu z domova na letiště. Zpátky domů ho dovezeme zadarmo,“ vysvětluje Jiří Ješeta, ředitel odboru produktů a obchodu ČD. „Zatímco loni jsme za prvních devět měsíců odvezli celkem 149 tisíc pasažérů, letos jich už bylo 177 tisíc. Nejvíc přitom vzrostl počet cestujících s doklady ČD, tedy právě těch, kteří využili nabídku Vlak + letiště Praha. Bylo jich dvakrát tolik, co loni.“ Právě proto se České dráhy rozhodly, že sleva Vlak + letiště Praha bude platit i celý příští rok. Původně měla skončit letos v prosinci.


celá zpráva
Zdroj informací: www.ceskedrahy.cz
Kategorie novinky: železniční doprava
Škoda Auto stojí před novou etapou růstu

aktualizováno dne 5.11.2010

doprava automobilová

Automobilka Škoda hodlá v příštích deseti letech podstatně posílit své aktivity především na mimoevropských automobilových trzích. Předseda představenstva společnosti Škoda Auto Prof. Dr. h.c. Winfried Vahland ve svém vystoupení na letošním kongresu Automobilwoche v Berlíně mimo jiné řekl: "Škoda stojí před novou etapou růstu. Naším cílem je dosáhnout do konce desetiletí minimálně zdvojnásobení celkového odbytu značky Škoda v porovnání s dnešními objemy. Plánujeme i rozšíření modelové palety, stejně jako investice do výrobních kapacit v domácích závodech v České republice i na zahraničních trzích."
Rozhodující hybnou silou budoucího růstu odbytu jsou mohutně rostoucí mimoevropské automobilové trhy. Zatímco dnes se tyto trhy na odbytu podílí ještě 30 procenty, v příštích deseti letech má jejich podíl vzrůst na více než 50 procent. Důsledná internacionalizace značky Škoda je podle Vahlanda součástí podnikové strategie "Škoda RS", která tak chce dále upevnit funkci Škody jako vstupní značky koncernu Volkswagen.

celá zpráva
Zdroj informací: www.skoda-auto.cz
Kategorie novinky: automobilová doprava
Odbavení na lety Českých aerolinií bude ještě rychlejší

aktualizováno dne 5.11.2010

doprava letecká

Samoobslužné odbavovací kiosky pomáhají Českým aeroliniím modernizovat odbavování cestujících na letišti v Praze. Oblibu cestujících si tyto takzvané CUSS kiosky získaly hned po svém uvedení do provozu. Od začátku zimního letového řádu 2010/2011, tedy rok po jejich zavedení, se již jimi budou odbavovat téměř všichni klienti cestující v ekonomické třídě. Pasažéři oceňují nejenom rychlejší odbavení, ale i možnost vybírat si a případně opakovaně měnit číslo sedačky v letadle či odbavit se na svůj časný ranní let o den dříve. I nadále bude k dispozici služba odbavení z pohodlí domova prostřednictvím internetu.
„České aerolinie změnou v odbavení drží nejen krok s celosvětovým trendem aplikovat nejmodernější technologie a nabízet moderní a efektivní služby, které cestujícím šetří čas a zvyšují jejich komfort,“ vysvětluje Jiří Marek, výkonný ředitel sekce Obchod Českých aerolinií a dodává: „ale také strategii aliance SkyTeam sjednotit princip poskytovaných služeb na stejnou úroveň.“ Cestujícím Českých aerolinií je k dispozici na letišti Praha/Ruzyně celkem 25 samoobslužných odbavovacích kiosků, z toho 6 v Terminálu 1 a 19 v Terminálu 2.

celá zpráva
Zdroj informací: www.csa.cz
Kategorie novinky: letecká doprava
TNT Express zahájilo přímé lety do jihozápadní Číny

aktualizováno dne 4.11.2010

doprava letecká

Dne 26. října zahájila společnost TNT Express provoz přímé letecké linky mezi Evropou a Chongqingem, prudce se rozvíjejícím průmyslovým centrem v jihozápadní Číně. TNT je prvním expresním přepravcem, který z Chongqingu nabízí takto rychlé řešení přepravy zásilek. Letadla typu Boeing 747 budou na nové lince operovat třikrát týdně.
Nové letecké spojení vzniklo zejména s cílem vyhovět rostoucí poptávce po high-tech výrobcích, jejichž výroba je do Chongqingu a jeho okolí soustředěna. Lety do Číny jsou vypravovány z evropského překladiště TNT v belgickém Lutychu.

celá zpráva
Zdroj informací: www.tnt.com
Kategorie novinky: letecká doprava
DHL Freight doručuje zásilky do Gruzie rychleji

aktualizováno dne 4.11.2010

doprava pozemní

DHL Freight, významná společnost v oblasti pozemní přepravy, nabízí svým klientům pozemní transport zásilek do Gruzie. Svým zákazníkům je schopna poskytovat spolehlivé a rychlé služby, a to zejména díky možnosti silniční přepravy zboží přes Turecko, což je oproti konkurencí využívané lodní cestě přes Černé moře velká časová úspora.
Hladký a spolehlivý průběh doručení zásilek do a z Gruzie zajišťuje DHL Freight především díky svému partnerství s místní logistickou sítí.
„Díky úzké spolupráci se silným partnerem na gruzínské straně jsme schopni poskytovat našim klientům časově i finančně úspornější přepravu do této země, která má stále pro české firmy velký obchodní potenciál,“ říká manažer obchodu a marketingu DHL Freight Roman Piňos.
Město Tbilisi tak představuje důležité logistické centrum pro celý kavkazský region, ze kterého jsou zásilky dále expedovány například do Arménie či Ázerbájdžánu.
V České republice je hlavní terminál pro přepravu do Gruzie situován v Brně, evropské centrum se nachází ve Vídni. Doručení zásilky pak trvá přibližně devět dní.

Zdroj informací: www.dhl.com
Kategorie novinky: pozemní doprava
Celkem 202 tisíc cestujících přepravily linky do destinací na Slovensku autobusového dopravce Student Agency Express za období prvních desíti měsíců roku 2010.

aktualizováno dne 3.11.2010

doprava express

Celkem 202 tisíc cestujících přepravily linky do destinací na Slovensku autobusového dopravce Student Agency Express za období prvních desíti měsíců roku 2010. Ve srovnání s loňským rokem se jedná o 39 % nárůst. Vedle rozšíření nabídky spojů a příznivých cen, jsou hlavními motory zvyšující se popularity spojů Student Agency Express rozšiřování nabízeného servisu – jako je wi-fi zdarma, dodržování přesnosti spojů díky novým technologiím GPS a další rozvoj našich služeb.
Student Agency provozuje spoje na Slovensko na třech linkách, které směřují do destinací, jako jsou například Košice - horní trasou přes Trenčín, Žilinu a Poprad, Košice - spodní trasou přes Banskou Bystricu, Zvolen a Rožňavu a zvlášť linka do Bardějova. Zároveň cestující z těchto destinací mají návaznost na naše mezinárodní spoje s odjezdem z Prahy do téměř celé Evropy.celá zpráva
Zdroj informací: www.studentagency.cz
Kategorie novinky: express doprava
Man Nutzfahrzeuge a společnost Castrol navázali spolupráci

aktualizováno dne 3.11.2010

doprava automobilová

Man Nutzfahrzeuge a společnost Castrol navázali spolupráci, která zahrnuje exklusivní doporučení společnosti Man pro oleje značky Castrol. Tyto společnosti zároveň spolupracují na vývoji speciálního oleje, pro nový typ řídících systémů užitkových vozidel a spolupracují na nových nabídkách v oblasti záručního servisu.


celá zpráva v en
Zdroj informací: www.man-mn.com
Kategorie novinky: automobilová doprava
Scania posiluje svou pozici v Číně

aktualizováno dne 3.11.2010

doprava automobilová

Scania v Číně podepsala strategickou dohodu o partnerství s čínským distributorem elektrifikovaných motorů Boden Engine Co., Ltd.. Stabilní rozvoj čínské ekonomiky v posledních třech letech vedl ke zvýšení produkce této generace motorů o více než 100 000 jednotek za rok, což dělá z Číny největšího výrobce na světě.
"Věříme, že právě teď je to pravé načasování pro vstup na čínský trh ve větším měřítku." říká Mikael Lindner, obchodní ředitel společnosti pro tuto novou generaci elektrifikovaných motorů. "Naše přípravy nás dovedly k dobrému základu a ve společnosti Shanghai Boden Engine Co., Ltd. máme silného obchodního partnera."

celá zpráva v en
Zdroj informací: www.scania.com
Kategorie novinky: automobilová doprava
Veselské hráze Baťova kanálu netěsní

aktualizováno dne 2.11.2010

doprava říční

Uzamčením Baťova kanálu, které se uskutečnilo v sobotu 9. října v přístavišti ve Veselí nad Moravou, ruch na vodní cestě neutichne. Turisty vystřídají za týden dělníci, kanál se musí ještě do konce letošního roku zbavit nánosů bahna a naplavenin, navíc přímo ve Veselí se budou utěsňovat hráze mezi kanálem a tokem Struha v úseku od plavební komory po silniční most ve směru na Bzenec. "Jedná se o zhruba 230 metrů dlouhý úsek, na kterém dojde k vyčištění nánosů a úpravě koryta na obou březích," upřesnila Eva Grodová, mluvčí Povodí Moravy. Opravy by měly stát až 10 milionů korun, náklady uhradí dotace ministerstva zemědělství.
Práce na vodní cestě, jež se dotknou Veselí, sousedních Vnorov a skončí až u čistírny odpadních vod ve Strážnici, omezí také pohyb soukromých plavidel. "Když je příznivé počasí, plavíme se po "zamčeném kanálu" třeba i na začátku prosince. To letos nebude možné. Opravy jsou ale potřebné, stav kanálu na některých místech není na první pohled dobrý," řekl jeden z majitelů motorové lodě.


celá zpráva
Zdroj informací: www.ceskaplavba.cz
Kategorie novinky: říční doprava
Česká pošta má nejlepší firemní web 2010

aktualizováno dne 2.11.2010

doprava ostatní

Web České pošty se stal celkovým vítězem soutěže WebTop100 o nejlepší firemní webovou prezentaci v roce 2010. V oborových žebříčcích obhájil loňské prvenství mezi dopravci. Soutěž WebTop100 umožňuje firmám působícím v České republice již devátý rok porovnávat webové prezentace nejen mezi sebou, ale také napříč celým internetem.
V soutěži, které se letos zúčastnilo 211 firemních webů, hodnotila odborná porota jednotlivé firemní weby z pohledu použitelnosti, grafického designu, technického řešení, marketingu a zejména celkového přínosu pro uživatele.


celá zpráva
Zdroj informací: www.cpost.cz
Kategorie novinky: ostatní doprava
Zimní výbava

aktualizováno dne 1.11.2010

doprava ostatní

Dnešním dnem nám opět započala povinnost mít vozidlo vybaveno zimními pneumatikami na vymezených úsecích našich silnic. Veškeré úseky jsou značeny značkami "zimmní výbava" a "zimní výbava-konec". Dopravní značky „Zimní výbava“ a „Zimní výbava-konec“ jsou nové dopravní značky, které platí od 1. 7. 2008. Označují úseky pozemní komunikace, na kterých je povinnost mít vozidlo kategorie M a N vybaveno pro provoz za zimních povětrnostních podmínek z hlediska použitých pneumatik.
Dopravní značka „Zimní výbava“ přikazuje řidiči motorového vozidla pokračovat v jízdě jen za použití zimních pneumatik. A to na všech kolech (u vozidel do 3 500 kg včetně) nebo pouze na hnacích kolech (u vozidel nad 3 500 kg). Limitní hmotností 3 500 kg je pro účely této značky myšlena maximální přípustná hmotnost vozidla, podle staré legislativy hmotnost celková.
Přehled komunikací s povinnou zimní výbavou 2010/2011 Ministerstvo dopravy předkládá seznam dálnic a rychlostních komunikacích I. třídy, kde je povinné užití zimních pneumatik v době od 1. listopadu 2010 do 31. března 2011:

DÁLNICE
Dálnice D1 exit 21. km Mirošovice – exit 182. km Kývalka


SILNICE I. TŘÍDY
1) ÚSTECKÝ KRAJ
I/7 Chomutov - hora Sv. Šebestiána
I/8 Dubí - Cínovec

2) PARDUBICKÝ KRAJ
I/11 Jablonné nad Orlicí - Suchý Vrch - Červená Voda
I/34 Polička - Květná - Svitavy
I/34 Hlinsko - Borová
I/35 Moravská Třebová - Hřebeč
I/37 Trhová Kamenice - Lukavice

3) OLOMOUCKÝ KRAJ
I/35 Mohelnice - Studená Loučka
I/46 Šternberk - Horní Loděnice
I/60 Lipová Lázně – Vápenná

4) MORAVSKOSLEZSKÝ KRAJ
I/56 Ostravice – Bílá hranice kraje (I/35)


SILNICE NIŽŠÍCH TŘÍD
O umístění značek „Zimní výbava“ na komunikacích nižších kategorií (tj. II. a III. třídy a místní komunikace) rozhodují obecní úřady obcí s rozšířenou působností.

Zdroj informací: www.mdcr.cz
Kategorie novinky: ostatní doprava
V zimní sezóně bude Praha spojena se 105 letišti v 50 zemích světa

aktualizováno dne 1.11.2010

doprava letecká

V neděli 31. 10. 2010 byl na Letišti Praha zahájen provoz podle zimního letového řádu. Od konce října do 25. 3. 2011 plánuje 50 leteckých společností pravidelná přímá letecká spojení se 105 letišti v 50 zemích. Oproti zimní sezóně 2009/2010 je plánován nárůst sedadlové kapacity u síťových dopravců o 1,6%, u nízkonákladových dopravců o 4,3% a u charterových letů se předpokládá nárůst o 13,7%. Sedadlová kapacita se celkově zvýší o 3%, tedy na 5 930 000. Vzletů a přistání může být v zimní sezóně až 52 000.
Zimní letový řád přinese několik novinek stran dopravců a destinací. Letecký dopravce Central Connect Airlines se dohodl s Českými aeroliniemi na nové spolupráci při operování vybraných regionálních destinací na principu vzájemného sdílení kódů letů. Díky této dohodě zůstává zachováno nejen spojení mezi Prahou a Brnem (5x týdně), ale přibudou i nové frekvence z Prahy do Ostravy a cestující se můžou těšit i na nové destinace jako je Lipsko a od ledna 2011 pak i na polskou Poznaň. Dalším novým dopravcem v zimní sezóně bude ruská regionální společnost Air Company POLET, která cestujícím nabídne spojení 2x týdně z Prahy do Voroněže.

celá zpráva
Zdroj informací: www.prg.aero
Kategorie novinky: letecká dopravaimage003
Latest News
1.1.2010 jsme pro Vás spustili nový a unikátní logistický diskusní portál, kde naleznete nejen novinky na trhu, poptávky, nabídky, ale můžete se také přímo poradit s logistickými společnostmi, které zodpoví všechny Vaše otázky. Vstupte zdarma do nové sféry logistiky a dopravy ...


banner.bmp, 170kB


Dopravní kamery - online anglicka-skretova

vtip týdne 15.jpg, 20kBbanner.bmp, 170kB


Nepřehlédněte:
diety 2012
členské země EU
Autoškola - online testy
státní svátky
specifikace kontejnerů
seznam IATA kódů letišť
omezení jízd kamionů
Karnet ATA
seznam IATA kódů aerolinií
specifikace kamionů
mýto v České republice
mýto na Slovensku
mýto v Chorvatsku
mýto v Německu
mýto v Rakousku
mýto v Polsku
mýto v Itálii
ADR
INCOTERMS
Nově přidáno
Spedice
Dohoda AETR
Bodový systém
Počet obyvatel dle států
Kódy států a světových měn
Veřejný seznam čerpacích stanic s nekvalitním palivem 2010
Počasí
Předpověď počasí
Počasí - Satelit
mýto ve Francii
Autolékárnička 2011
mýto v Nizozemí
mýto v Belgii
mýto v Lucemburku
Světový čas, přehledně on-line
Katalog logistických a dopravních stránek
Odkazy:
Bezpečnostní agentura - ADRA GROUP s.r.o.
Zákony on-line - ZÁKON V PRAXIsidebg2
© Copyright 2009-2012 Doprava v Praxi. All Rights Reserved.    Weby: doprava je doprava | Bezpečnostní agentury | Tvorba webových stránek | Zabezpečovací systémy