topleft toplogo
topright

Novinky a zpravodajství z dopravyDalší dopravní novinky naleznete na: Novinky námořní doprava - Novinky letecká doprava - Novinky nákladní doprava - Železniční doprava - ArchivValná hromada ACRI: rok 2010 přinesl oživení, firmy ACRI zvýšily export, rostly i tržby

aktualizováno dne 29.4.2011

železniční

I přes postupně pronikající dopady celosvětové hospodářské krize do všech odvětví, včetně oboru železniční a kolejové dopravy, se loni podařilo zastavit propad obratu z roku 2009. Přišlo totiž podstatné oživení po uvedeném krizovém roce, podařilo se pozvednout i export.

„Můžeme konstatovat, že firmy sdružené v ACRI vykázaly za rok 2010 obrat ve výši 71,1 miliardy korun. O rok dříve to bylo bezmála o deset miliard méně. Naše odvětví si udrželo svou pozici a daří se ho dále rozvíjet. Pro ACRI bude rok 2010 patřit k velmi úspěšným v historii asociace," řekl předseda předsednictva ACRI Tomáš Ignačák na valné hromadě ACRI 7. dubna 2011 v Praze. Pozitivní trend potvrzuje i růst exportu. V roce 2010 dosáhl 41 procent třžeb, oproti 38 procentům v roce 2009.

K rostoucím výsledkům odvětví aktivně napomohlo svou činností také ACRI. Asociace v roce 2010 výrazně podpořila exportní aktivity členských firem. Úspěšně se prezentovala v Itálii na EXPO Ferroviaria v Turíně a na Innotransu v Berlíně. Rozvíjí se spolupráce s UNIFE, především v rámci pracovní skupiny Národních asociací, intenzivní kontakty má ACRI také se zástupci Evropské komise a s CER. Zásluhou asociace vznila studie Česká železnice, která pojmenovala postavení a problémy železnice jako jednoho ze základních dopravních systémů v České republice. Intenzivně se rozvíjí činnost Centra technické normalizace, které pro členy ACRI zajišťuje tvorbu technických norem.

Hosty valné hromady byli Jindřich Kušnír, ředitel odboru železnic a kombinované dopravy, Jiří Kolář, náměstek generálního ředitele Českých drah a Jiří Martínek, náměstek generálního ředitele Správy železniční dopravní cesty (SŽDC).

Jindřich Kušnír z ministerstva dopravy informoval účastníky valné hromady o aktuálním dění na české železnici z pohledu ministerstva a o přípravě zásadních změn v oblasti legislativní. „Stávající právní úprava zákona o drahách z roku 1994 je norma v řadě věcí překonaná. Proto ministerstvo připravuje práce na zcela novém záměru právní úpravy v oblasti drážní dopravy. Stále běží proces transformace českého železničního sektoru, k 1. červenci 2011 dojde k převodu živé dopravní cesty z Českých drah na SŽDC. Tím ale proces trnasformace nekončí, na tento krok naváže majetkové vyrovnání mezi oběma firmami," upřesnil Jindřich Kušnír.

Podle Jiřího Koláře z Českých drah rok 2010 i ten letošní lze považovat z pohledu investic do kolejových vozidel za rekordní. „Začali jsme realizovat peníze z Evropy pomocí regionálních operačních programů ve výši 4 miliardy korun. Z těchto peněz budeme kupovat 80 regionálních vozidel, což v průběu 2- 3 let výrazně ovlivní regionální dopravu. Chtěli bychom, aby České dráhy dosáhly dobrého ratingu, díky tomu si chceme půjčit peníze a vydat eurobondy ve výši 7,5 milirady korun. Tyto peníze bychom chtěli proinvestovat striktně do kolejových vozidel," informoval Jiří Kolář.

Situaci v oblasti infrastruktury zhodnotil náměstek generálního ředitele SŽDC pro modernizaci dráhy Jiří Martínek: „Od 1. dubna začalo v SŽDC platit nové organizační uspořádání se záměrem zeštíhlit řídicí aparát a udělat ho efektivnější. Plán investic pro rok 2011 předpokládá se proinvestovat 14 miliard korun, především na dostavbách I., III. a IV. koridoru. Dá se očekávat pokračování prací na ETCS, GSMR a dálkovém řízení. V neposlední řadě začne program zvyšování bezpečnosti na železničních přejezdech."

Valná hromada ACRI přijala nové členy: ŠKODA TVC s.r.o., Strojírna Oslavany, spol. s r.o. a LEGIOS a.s.

Valná hromada vyhlásila jubilejní 5. ročník Výročních cen ACRI. Záštitu nad unikátním ocenění podniků českého železničního průmyslu převzali ministři dopravy a průmyslu a obchodu České republiky. Členské firmy mají možnost přihlásit své výrobky, služby a inovace do 31. července 2011. Vyhlášení vítězů se uskuteční v závěru roku 2011.


Zdroj informací: www.acri.cz
Kategorie novinky: železniční doprava
image003
Vítejte na serveru www.doprava.vpraxi.cz,
který je věnován dopravě a logistice. Pokud máte zájem zde jakýmkoliv způsobem propagovat Vaši společnost, či značku neváhejte nám dát vědět. Velice rádi zde zveřejníme Vaše tiskové zprávy, případové studie a další informace, které zaujmou odbornou veřejnost. Podkud máte zájem o zveřejnění kontaktů na našich stránkách budeme rádi pokud navštívíte a zapíšete se do našeho katalogu.:
KATALOG STRÁNEK O LOGISTICE A DOPRAVĚbanner.bmp, 170kB


Dopravní kamery - online anglicka-skretova

Obrázek týdne:

-
banner.bmp, 170kB


Nepřehlédněte:
diety 2012
členské země EU
Autoškola - online testy
státní svátky
specifikace kontejnerů
seznam IATA kódů letišť
omezení jízd kamionů
Karnet ATA
seznam IATA kódů aerolinií
specifikace kamionů
mýto v České republice
mýto na Slovensku
mýto v Chorvatsku
mýto v Německu
mýto v Rakousku
mýto v Polsku
mýto v Itálii
ADR
INCOTERMS
Nově přidáno
KATALOG STRÁNEK O LOGISTICE A DOPRAVĚ
DÁLNIČNÍ ZNÁMKY
TELEFONNÍ PŘEDVOLBY VE SVĚTĚ A USA
Výstavy a veletrhy
Odkazy:
Autodíly Brno
Bezpečnostní agentura - ADRA GROUP s.r.o.
Zákony on-line - ZÁKON V PRAXIsidebg2
© Copyright 2009-2012 Doprava v Praxi. All Rights Reserved.    Weby: doprava je doprava | Bezpečnostní agentury | Tvorba webových stránek | Zabezpečovací systémy