REKLAMA
Logistics Media Group s.r.o.
topleft toplogo
topright


Novinky a zpravodajství z dopravy


Další novinky naleznete na: Námořní doprava - Letecká doprava - Truck - Železniční doprava - Auto - SkladyDočasné snížení cel na dovoz ukrajinského zboží do EU vstoupilo v platnost, připomíná GEFCO

aktualizováno dne 24.4.2014

logistika

Společnost GEFCO připomíná všem dovozcům, že dočasné snížení cel na dovoz ukrajinského zboží do EU vstoupilo 23. dubna 2014 v platnost. O tomto kroku rozhodl již dříve Evropský parlament ve snaze snížit hospodářské důsledky současné krize na Ukrajině.

„Jedná se o časově omezené opatření, jímž země EU jednostranně odstraňují dovozní cla pro většinu průmyslových i potravinářských výrobků a částečně je snižují i pro nejcitlivější, zejména zemědělské komodity. Vývozy z EU na Ukrajinu nejsou tímto autonomním nařízením dotčeny,“ představuje změny Lucie Svobodová, Customs & Overseas Manager společnosti GEFCO.

Zásadní podmínkou pro uplatnění snížení cla je prokázání faktu, že zboží pochází z Ukrajiny, tedy že bylo v této zemi zcela získáno anebo dostatečně zpracováno. Pravidla, jimiž se určení země původu řídí, jsou stanovena předpisem platným v rámci EU, konkrétně prováděcím nařízením k celnímu kodexu. Právě v tomto ohledu přitom Svobodová upozorňuje na možné komplikace. „Pro ukrajinské vývozce nebude snadné se v rozsáhlém předpisu zorientovat. Dovozcům lze tudíž doporučit, aby byli svým ukrajinským dodavatelům nápomocni při zjišťování, jaká pravidla je třeba splnit, aby zboží vyvážené z Ukrajiny do EU získalo nárok na celní zvýhodnění,“ upozorňuje Svobodová.

Ukrajinský původ zboží je při dovozu do EU třeba prokázat certifikátem EUR 1, který potvrzuje Hospodářská a průmyslová komora Ukrajiny. V případě zásilek nepřesahujících hodnotu 6 000 EUR postačí formalizované prohlášení ukrajinského vývozce na faktuře nebo jiném obchodním dokumentu. Jelikož se dá předpokládat, že ukrajinská strana nebude ihned připravena zahájit potvrzování předepsaných dokladů o původu, preferenční cla bude možné přiznat i zpětně, a to na základě dodatečně vystavených dokumentů prokazujících původ zboží.

„Je třeba upřesnit, že Ukrajina i nadále zůstává zařazena i v seznamu tzv. rozvojových zemí, které mají při dovozu do EU nárok na celní zvýhodnění. Nové autonomní opatření je však pro dovozce výhodnější, neboť preferenční cla jsou zpravidla nižší a týkají se téměř všech druhů zboží,“ doplňuje Lucie Svobodová ze společnosti GEFCO.

Autonomní celní preference by měly platit do konce října. Od listopadu 2014 budou nahrazeny oboustrannými celními výhodami, které přinese obchodní část asociační dohody uzavřené mezi EU a Ukrajinou.

V roce 2012 bylo do České republiky z Ukrajiny dovezeno zboží v celkové výši převyšující 22 miliard korun. V dovozu tradičně převládaly železná ruda a koncentráty (cca 52%), elektrická energie (7,46%), ropné produkty (7,39%), prostředky k rozvodu elektrické energie (6,31%), výrobky z válcovaného železa a oceli (5,25%), rudy, koncentráty olova, zinku a cínu (1,86%), uhlí (1,51%), uhlovodíky a jejich deriváty (1,17%).


Zdroj obrázku:www.gefco.cz
Zdroj informací:www.gefco.cz
Kategorie novinky: logistikaimage003
Vítejte na serveru www.doprava.vpraxi.cz,
který je věnován dopravě a logistice. Pokud máte zájem zde jakýmkoliv způsobem propagovat Vaši společnost, či značku, neváhejte nám dát vědět. Velice rádi zde zveřejníme Vaše tiskové zprávy, případové studie a další informace, které zaujmou odbornou veřejnost. Jestliže máte zájem o zveřejnění kontaktů na těchto stránkách, zapište se do našeho katalogu.:
KATALOG STRÁNEK O LOGISTICE A DOPRAVĚ
NAŠI PARTNEŘI:


Sdružení automobilových dopravců


Internetový dopravní magazín


logistická společnost a specialista v oblasti Lean Logistics
Dopravní kamery - online anglicka-skretova

Obrázek týdne:

-
Nepřehlédněte:
diety 2012
členské země EU
Autoškola - online testy
státní svátky
specifikace kontejnerů
seznam IATA kódů letišť
omezení jízd kamionů
Karnet ATA
seznam IATA kódů aerolinií
specifikace kamionů
mýto v České republice
mýto na Slovensku
mýto v Chorvatsku
mýto v Německu
mýto v Rakousku
mýto v Polsku
mýto v Itálii
mýto ve Francii
mýto v Nizozemí
mýto v Belgii
mýto v Lucembursku
ADR
INCOTERMS
Dálniční známky
Telefonní předvolby ve světě
Výstavy a veletrhy
Nově přidáno
Ceny benzínu
Kolik krabic se vejde na paletu? - kalkulačka
US_paleta
EUR_paleta
Počet obyvatel dle států
Kódy států a světových měn
Veřejný seznam čerpacích stanic s nekvalitním palivem 2010
Počasí
Předpověď počasí
Počasí - Satelit
Autolékárnička 2011
Světový čas, přehledně on-line
Katalog logistických a dopravních stránek
Odkazy:
Truck v Praxi - server o nákladních vozech
Sklady v Praxi - server o skladování
Autodíly Brno
Zákon on-line - ZÁKON V PRAXIsidebg2
© Copyright 2009-2012 Doprava v Praxi. Všechna práva vyhrazena. Bez písemného souhlasu provozovatelů tohoto serveru není dovoleno uveřejněné materiály kopírovat, stahovat ani jinak s nimi nakládat.
   Weby: doprava je doprava | Bezpečnostní agentury | Tvorba webových stránek | Zabezpečovací systémy