REKLAMA
Logistics Media Group s.r.o.
topleft toplogo
topright


Novinky a zpravodajství z dopravy


Další novinky naleznete na: Námořní doprava - Letecká doprava - Truck - Železniční doprava - Auto - SkladyOnyx, odvážný výběr materiálů a efektivita

aktualizováno dne 26.11.2012

automobilová

Quasar, Proxima, Oxia, 907 … unikátní vozy Peugeot vždy uměly vzbudit patřičnou pozornost. I v roce 2012 značka zhmotnila další sen a předvádí „supercar“ 21. století: Onyx. Tento super-vůz, který inovativním způsobem využívá materiály v jejich ryzí podobě, je dílem automobilových nadšenců, kteří svou inspiraci čerpali ze světa profesionálních soutěží. Onyx s motorem V8 uloženým vzadu uprostřed přenese své obdivovatele do světa špičkových výkonů, plně ovládaných z kokpitu pilota. Kromě obdivuhodné estetiky překvapí i novými materiály, s kterými se z pohledu efektivity znovu posouvá vpřed.

Zaujetí pro inovace se v průběhu 202leté historie značky Peugeot, jednoho z nejstarších výrobců automobilů, nikdy nevytratilo. Jako jediný konstruktér Peugeot nabízí kompletní řadu osobních dopravních prostředků: kola, mopedy, osobní a lehké užitkové automobily. Koncept cyklistického kola Onyx a skútru Onyx promítají tuto vizi budoucnosti i do světa jednostopých vozidel."Onyx využívá materiály z našeho běžného života, aby byl vůz lehčí a interiér přirozenější. Tento automobil je doplněn také konceptem skútru a kola... návrháři Peugeot jsou plni inspirace, těšíme se na další pokračování."
Vincent Rambaud, generální ředitel Peugeot

"Onyx má sílu supervozu s extrémně aerodynamickými křivkami. Je unikátní svým vypracovaným stylem, inovativními materiály i architekturou."
Gilles Vidal, ředitel designuPeugeot

Ostře přiléhavý design

Vybroušená silueta... intenzivním dojmem zapůsobí od prvního okamžiku. Přiléhavá karoserie provokuje kontrastem barev a materiálů. Mistrně opracované blatníky a dveře jsou vyrobeny z jednoho plátu čisté mědi. Kov vyleštěný jako zrcadlo zůstává bez jakékoliv povrchové ochrany. S postupem času se tedy bude měnit a získávat patinu. Onyx totiž žije! Ostatní díly karoserie jsou z karbonu a jsou matně černě lakované. Koncept byl navržen tak, aby byl maximálně aerodynamický – vertikálně posazená mřížka přední masky i protáhlé přední "full LED" světlomety zaujímají co minimální plochu. Proud vzduchu se tak rozděluje dvěma směry – část proniká přímo do " srdce " vozu do karoserie a struktury a zásobuje vzduchem motor. Druhá část obtéká boky vozu a střechu s dvojitým zaoblením. Krásu vozu Onyx završují zadní světla, která mají pro Peugeot typickou kresbu třech zářících drápů. Malá křidélka na zádi vozu směřují proudění vzduchu do boku a směrem nahoru. Spojují se co nejdále od karoserie, aby omezily nežádoucí aerodynamické perturbace. S koeficientem Cx 0,30 je aerodynamická stopa vozu Onyx přesně opačná než vizuální dojem, který zanechá.

Onyx je propojením zkušeností z minulosti s vizí budoucnosti, přičemž současnost je zastoupená podobou s modelem RCZ, jeho střechou s dvojitým zaoblením a hliníkovými střešními oblouky. Prosklené plochy a střecha vyrobené z PMMA (polymethylmetakrylát) dávají vyniknout karoserii z karbonu a interiéru vozu, který spolehlivě chrání svou mimořádně odolnou strukturou z uhlíkových vláken.

"Silueta vozu Onyx je jemná, až smyslná, ale současně živá a technologicky na výši. Od prvních náčrtů jsem chtěl vytvořit obraz technologické dokonalosti a řemeslné dovednosti: proto jsem spojil prvky, které naznačují špičkové aerodynamické vlastnosti, světla Black Diamond a ručně vyráběné boky z mědi. " Sandeep Bhambra, návrhář exteriéru vozu Onyx

Výkonný „supercar“

Kostra vozu je inovativním dílem vyvinutým na základě know-how konstruktérů Peugeot Sport a divize Výzkumu a vývoje skupiny. Hlavní skelet je karbonový monolit, který se skládá z pouhých 12 dílů a zahrnuje i přední a zadní nosníky. Pevnost karoserie v krutu je optimální a hmotnost struktury není ani 100 kg. Hybridní motor V8 HDi FAP 3,7 l upevněný ke karbonové kostře a jízdní nápravy těží z dlouholetých zkušeností Peugeot Sport ze závodních tratí po celém světě. Motor V8 chlazený potrubím, které vede ze střechy přes přívody NACA, vyvíjí výkon 600 k, který sekvenční šestistupňová převodovka převádí na zadní kola. Výkonnost pak doplňují i ideálně kompaktní rozměry : délka 4,65 m, šířka 2,20 m, výška 1,13 m … a hmotnost 1100 kg … Speciální pneumatiky Michelin mají vpředu rozměr 275/30 a vzadu 345/30.

Inteligentní technologie HYbrid4 získává při brzdění nevyužitou kinetickou energii. Ukládá ji do lithium-ionových baterií a automaticky ji využívá ve fázích zrychlení, kdy je schopna navýšit výkon o dodatečných 80 k. Funkce je řízena automaticky a pro řidiče zcela transparentně, stejně jako fungování motoru, který pro své tvůrce představoval skutečnou výzvu. Motoristé by se tak měli v běžném provozu setkat s motorem, který v závodním prostředí funguje v těch nejvyšších otáčkách. Poměr hmotnosti a výkonu je u vozu Onyx o 2 kg na 1 k výhodnější a vůz díky tomu podává špičkové výkony. Podvozek z karbonu je rovný a vytváří silný efekt přítlaku. Aerodynamické prvky tak mohly být použity pouze v omezené míře – rozšíření karbonové struktury a mobilní zadní křídlo, které při brzdění zatíží zadní část vozu. Čtyři karbonové brzdové kotouče mají vpředu průměr 380 mm a vzadu 355 mm.

Inovativní místo řidiče skýtá jedinečné zážitky

automobilová Dveře se zvláštním kinematickým mechanismem otevírají snadný přístup do kabiny. Při otevření se vnější měděný plášť dveřního dílu oddělí, posune se o několik centimetrů do boku a pak se otočí kolem své osy.

Interiér je světlý, od podlahy až po prosklenou střechu přirozeně zařízený. Stejně jako u karoserie vozu bylo i v kabině použito pouze nezbytně nutné množství hmoty. Intuitivní uspořádání a použité materiály na první pohled upoutají pozornost.

"Hledali jsme, jaké materiály se hodí použít pro „supercar“, a odpověď nakonec byla jednodušší, než se zdálo : karbon vzhledem k jeho výborným vlastnostem, měď a sklo, protože se jedná o tradiční materiály, plsť a papír, přírodní materiály, které používáme každý den." Sophie Gazeau, návrhářka barev a látek Peugeot

Interiér je vyroben ze stlačené a tažené plsti jako jeden celek beze švů nebo spojů. Kolem pasažérů vytváří celistvou skořápku, na některých místech proloženou karbonem, která plní několik funkcí běžně zajišťovaných různými díly: odhlučnění, podlaha, konzola, střecha, skořepinová sedadla. Cestující splynou s homogenními sedadly, která jsou méně objemná a v místech, kde dochází ke kontaktu s tělem, jsou opatřena pěnovými výstelkami. Hřejivé a měkké plstěné polstrování se vyrábí z tradičních materiálů – ze spřádané vlny s proplétanými vlákny, lze ho plně recyklovat a je to vynikající tepelný izolant. A navíc zlepšuje kvalitu vzduchu v kabině tím, že jej odvlhčuje.

"Při návrhu interiéru vozu jsem se nechal inspirovat předmětem, který každý známe z našeho běžného života – platem na vajíčka. Z pohledu použitých materiálů je příkladně úsporné a přitom musí ochránit křehký obsah, kterým je naplněno. Převzal jsem tedy tento koncept a vytvořil jsem přirozený prostor, který se přimkne k vozu, s minimem dodatečných dílů." Julien Cueff, návrhář interiéru vozu Onyx

Řidič jistým pohybem najde každý ovladač, aniž by musel spustit oči z vozovky. Malý volant s plstěným věncem přirozeně padne do ruky a řidič ihned cítí, jak vůz ochotně a živě reaguje. Hliníkové ovladače na karbonovém středu volantu řídí funkce vozu Onyx a plochými přepínači se ovládá převodovka.

Palubní deska je vyrobena z nového materiálu, tzv. Newspaper Wood. Ten se vyrábí z použitého novinového papíru, který se slisuje a vytvoří kuličky pro výrobu dílů. Výsledný dojem je dokonalý, na povrchu se rýsují drobné žilky a při pečlivém prozkoumání se objeví tajemství v podobě tištěných písmen. Přístrojová deska je umístěna ve zvýšené pozici, po obvodu ukazatelů otáčkoměru a tachometru se podobně jako klapky klavíru objevují a zase mizí kovové dílky. Informace o fungování hybridního pohonu se objevují na digitálních obrazovkách. Do střechy je zabudovaný panel s hliníkovými ovladači toggle switches, mimo jiné i pro nastartování motoru. Hned za ním se na displeji zobrazuje obraz, který snímají zadní kamery: dvě umístěné ve zpětných zrcátkách a třetí, panoramatická, v zadním pásu.

Středová konzola, rovněž plstěná, je mistrovským řemeslným a technickým kouskem: skleněná součástka vytvořená sklářským mistrem. Jedná se o nádržku, jejíž hladina je označena jemným cizelováním. Uvnitř obsahuje vonný parfém, jehož vůně se do prostoru kabiny šíří vzduchovými výstupy na palubní desce. V neposlední řadě na středové konzole najdeme také ozdobné hliníkové ovládání dvouzónové klimatizace. Krása interiéru a cest, které s vozem Onyx projedete, se nahrává kamerou zabudovanou mezi opěrkami hlavy. Film se pak promítá na dotykový displej, zabudovaný do palubní desky před spolujezdcem, který slouží jako informační interface.

Výkonný „superbike“, koncepční kolo Onyx

automobilováTýmy divize Peugeot Cycle, za kterými stojí roky zkušeností, vyvinuly kolo CLM (Contre la Montre, Proti času). Jde o návrat ke zdrojům značky, do světa rychlosti a výkonnosti. Kolo Peugeot vytvořilo v roce 1998 rekord v jízdě z kopce na sněhu, kdy dosáhlo rychlosti 212,139 km/hod. Značka také jako první využila v Tour de France futuristická revoluční kola CLM. Konstruktéři se při práci v aerodynamickém tunelu inspirovali od automobilového průmyslu, použili samonosný karbonový rám, profilovaná kola, kotoučové brzdy… a pro cyklistu je určena kombinéza z umělé hmoty s 0% penetračním koeficientem.

U koncepčního kola Onyx se designéři týmu Peugeot Cycles inspirovali u Onyxu a vyvinuli kolo CLM, kterým se značka díky jeho modernímu účinnému stylu ocitá již v budoucnosti.

Stroj porážející čas

Napjaté a propracované linie samonosného karbonového rámu optimalizují aerodynamiku koncepčního kola Onyx. 80 mm silná kola ze stejného materiálu a sedlovka jsou profilované pro celkovou výkonnost. Nic nebrání jízdě! Kabely, brzdy i baterie jsou plně zabudované do kola. Baterie dodává energii nástrojovému panelu řízení ve tvaru křídla letadla a cyklista zde intuitivně nalezne elektrické ovladače řazení rychlostí.

Sedlo lze velmi přesně nastavit, aby sportovec vytvořil s kolem jeden celek. Bude tak moci naplno využít své fyzické schopnosti. K tomu mu dopomohou i pedály oválného tvaru, které optimalizují výkonnost. Cyklista tak získává výkonné kolo CLM, s nímž může stylově vyhrát závod proti vzduchu a času.

„Zkonstruování kola CLM je skutečnou výzvou. Peugeot Cycles má výkonnost a styl v krvi. Díky tomu jsme vytvořili koncepční kolo Onyx, které je výkonné a krásné.“ Sandrine Bouvier, Cycles Product Manager

Hybridní supertrike, koncepční skútr Onyx

automobilováTýmy divize Peugeot Cycle, za kterými stojí roky zkušeností, vyvinuly kolo CLM (Contre la Montre, Proti času). Jde o návrat ke zdrojům značky, do světa rychlosti a výkonnosti. Města se vyvíjejí a vyvíjí se i nabídka mobility. Koncepční skútr Onyx stojící na pomezí mezi motorizovaným jednostopým prostředkem a automobilem, představuje originální a inovativní alternativu na 3 kolech schopnou přeměnit se na motocykl nebo skútr podle potřeb a chutí. Tento „supertrike“ 2 v 1, který si vypůjčil stylistické principy od automobilů značky Peugeot, nabízí sportovní tvar s propracovanými liniemi a zadní velmi širokou pneumatikou 200/50 R17, z níž vyzařuje duch velkých sportovních motorek. Koncepční skútr Onyx má tvar vhodný do velkých prostor, je určený do města a jeho inteligentní design umožňuje majiteli přejít během několika vteřin z motorky na skútr: nabízí 2 konfigurace, v nichž se snoubí radost z řízení s praktičností.

„Svět skútrů se velice rychle mění podle nových očekávání, nových využití a nových zákazníků. Motorem tohoto vývoje je divize Peugeot Scooters, která stírá hranice mezi jednostopými a dvoustopými vozidly.“ Thierry Sanseigne, ředitel pro marketing a design divize Peugeot Scooters

Hybridní motory

Tento supertrike vybavený hybridním motorem plug-in, spojuje spalovací motor o obsahu 400 cm 3 a elektrický motor zajišťující pohon zadního kola. Díky tomuto kombinovanému výkonu 45 kW je schopen dosáhnout rychlosti 150 km/hod a vykazuje nadstandardní točivý moment 58 Nm umožňující výjimečnou akcelerační pružnost. Při zpomalování ukládá energii do lithium-iontových baterií a využívá ji potom při akceleraci. Spotřeba je pouhé 2 l / 100 km, dojezd při 50 km / hod činí 30 km v režimu ZEV, ale při kombinovaném režimu může dojezd dosahovat až 500 km.

Alternativní volba polohy při řízení

Koncepční skútr Onyx, který se díky výkonům svého hybridního motoru a výjimečnému nápravovému systému cítí dobře na všech silnicích a cestách, není jen tříkolovým skútrem: s výběrem 2 poloh při řízení přichází s novým rozměrem a novou formou individuální mobility se dvěma režimy: sportovním a městským.

Ve sportovním režimu je řidič nakloněný dopředu a neponechává prostor pochybnostem, jen potěšení. S lehce opřeným zápěstím a nohama vzadu tvoří řidič v přirozeně aerodynamické poloze s koncepčním skútrem Onyx jeden celek. I přes kompaktnost a malý zadní převis je možné díky překlopitelné skořepině sedla prodloužit sedák pro spolucestujícího, aniž by to bylo na úkor dynamického chování tohoto „supertriku“ nové generace.

V městském režimu může řidič zaujmout klasičtější polohu s nohama dopředu a hlavou nahoře, která je lepší pro jízdu v hustším provozu. Motocykl se tak mění ve skútr a vzhledem k tomu, že město vyžaduje, aby bylo vozidlo především praktické, vymysleli konstruktéři nový zavazadlový prostor mezi sedlem a přední částí. Do snímatelného ClipBoxu, dokonale zapadajícího do designu koncepčního skútru Onyx, který se umisťuje do centrální části, což snižuje těžiště, se snadno vejdou dvě helmy nebo věci pro víkendovou cestu.

Matná černá a měď

Neodolatelný koncepční skútr a koncepční kolo Onyx se nabízí v matně černé, jejichž elegance podtrhuje styl. Dílčí měděné prvky lehce zdůrazňují použité technologie. A vzhledem k tomu, že pilot je od stroje neoddělitelný, spojily se divize Peugeot Scooters a návrhářské studio Ruby a společně vyvinuly helmu Onyx, která je nepostradatelným prvkem bezpečnostní výbavy a hlavním stylovým doplňkem.


Zdroj obrázku:www.peugeot.cz
Zdroj informací:www.peugeot.cz
Kategorie novinky: automobilová dopravaimage003
Vítejte na serveru www.doprava.vpraxi.cz,
který je věnován dopravě a logistice. Pokud máte zájem zde jakýmkoliv způsobem propagovat Vaši společnost, či značku, neváhejte nám dát vědět. Velice rádi zde zveřejníme Vaše tiskové zprávy, případové studie a další informace, které zaujmou odbornou veřejnost. Jestliže máte zájem o zveřejnění kontaktů na těchto stránkách, zapište se do našeho katalogu.:
KATALOG STRÁNEK O LOGISTICE A DOPRAVĚ
NAŠI PARTNEŘI:


Sdružení automobilových dopravců


Internetový dopravní magazín


logistická společnost a specialista v oblasti Lean Logistics
Dopravní kamery - online anglicka-skretova

Obrázek týdne:

-


REKLAMA

Pneumatiky.czNepřehlédněte:
diety 2012
členské země EU
Autoškola - online testy
státní svátky
specifikace kontejnerů
seznam IATA kódů letišť
omezení jízd kamionů
Karnet ATA
seznam IATA kódů aerolinií
specifikace kamionů
mýto v České republice
mýto na Slovensku
mýto v Chorvatsku
mýto v Německu
mýto v Rakousku
mýto v Polsku
mýto v Itálii
mýto ve Francii
mýto v Nizozemí
mýto v Belgii
mýto v Lucembursku
ADR
INCOTERMS
Dálniční známky
Telefonní předvolby ve světě
Výstavy a veletrhy
Nově přidáno
Ceny benzínu
Kolik krabic se vejde na paletu? - kalkulačka
US_paleta
EUR_paleta
Počet obyvatel dle států
Kódy států a světových měn
Veřejný seznam čerpacích stanic s nekvalitním palivem 2010
Počasí
Předpověď počasí
Počasí - Satelit
Autolékárnička 2011
Světový čas, přehledně on-line
Katalog logistických a dopravních stránek
Odkazy:
Truck v Praxi - server o nákladních vozech
Sklady v Praxi - server o skladování
Autodíly Brno
Zákon on-line - ZÁKON V PRAXIsidebg2
© Copyright 2009-2012 Doprava v Praxi. Všechna práva vyhrazena. Bez písemného souhlasu provozovatelů tohoto serveru není dovoleno uveřejněné materiály kopírovat, stahovat ani jinak s nimi nakládat.
   Weby: doprava je doprava | Bezpečnostní agentury | Tvorba webových stránek | Zabezpečovací systémy