topleft toplogo
topright

Novinky a zpravodajství z dopravyDalší novinky naleznete na: Námořní doprava - Letecká doprava - Truck - Železniční doprava - Auto-moto - Sklady75 let historie letiště Praha/Ruzyně v číslech

aktualizováno dne 10.4.2012

letecká

Ve čtvrtek 5. dubna slavilo letiště Praha/Ruzyně 75 let od zahájení provozu. V roce 1937 v tento den přistálo na Ruzyni první letadlo. Za celou 75letou historii pak bylo na letišti odbaveno celkem okolo 201 milionů cestujících a bylo uskutečněno více než 4 miliony civilních letů.

V průběhu let prošlo letiště mnoha změnami a v souvislosti s rozvojem letecké dopravy zaznamenalo podstatný nárůst kapacity, provozu i počtu odbavených cestujících. Zajímavé je také srovnání vybavenosti ruzyňského letiště. To v roce 1937 nabízelo celkem 5 travnatých vzletových a přistávacích drah s tehdy unikátní délkou až 1200 metrů a mělo jeden odbavovací terminál. Počáteční rozloha letiště činila 108 ha. V roce 2012 má Letiště Praha dvě zpevněné vzletové a přistávací dráhy s délkou až 3 715 metrů, tři terminály pro odbavení cestujících a dva terminály pro odbavení nákladů. Současná rozloha je 1 000 ha.

S novou výstavbou souvisí také nárůst kapacity letiště, která byla v prvních letech provozu okolo 250 tisíc odbavených cestujících ročně. Reálně pak bylo v prvním roce odbaveno 13 tisíc pasažérů. V průběhu let kapacita postupně narůstala – na konci 70. let se zvýšila na 2,3 miliony.

Dnes je celková kapacita letiště 15,5 milionu cestujících a v některých oblíbených časech již letiště naráží na své limity. Reálně bylo v posledních letech na letišti odbaveno okolo 12 milionů pasažérů ročně. Další navýšení kapacity bude možné až s výstavbou plánované paralelní dráhy, která umožní odbavit až 21,2 mil. cestujících ročně.

Také nabídka leteckých společností a služeb pro cestující se zásadně změnila. V roce 1938 obsahovala letecká síť ČSA 24 úseků, z toho bylo 12 vnitrostátních a 12 do zahraničí. V současnosti zajišťuje přímé spojení mezi Prahou a 128 světovými destinacemi na 54 leteckých přepravců.

Na své lety se cestující mohli ještě v roce 1993 odbavit 1993 pouze na 19 přepážkách ČSA. Dnes je jim v letištních terminálech 1 a 2 k dispozici celkem 122 odbavovacích přepážek a 29 samoodbavovacích kiosků, dále mají možnost odbavit se přes telefon nebo po internetu.

Další zajímavosti o letišti lze najít ve fotografické knize Herberta Slavíka, která u příležitosti oslav 75. výročí vychází. Ta bude volně v prodeji na informacích v Terminálu 3 od 5. dubna 2012 denně mezi 6:30 a 17:30 až do vyprodání zásob.


Zdroj informací:www.prg.aero
Kategorie novinky: letecká dopravaimage003
Vítejte na serveru www.doprava.vpraxi.cz,
který je věnován dopravě a logistice. Pokud máte zájem zde jakýmkoliv způsobem propagovat Vaši společnost, či značku neváhejte nám dát vědět. Velice rádi zde zveřejníme Vaše tiskové zprávy, případové studie a další informace, které zaujmou odbornou veřejnost. Podkud máte zájem o zveřejnění kontaktů na našich stránkách budeme rádi pokud navštívíte a zapíšete se do našeho katalogu.:
KATALOG STRÁNEK O LOGISTICE A DOPRAVĚbanner.bmp, 170kB


Dopravní kamery - online anglicka-skretova

Obrázek týdne:

-
banner.bmp, 170kB


Nepřehlédněte:
diety 2012
členské země EU
Autoškola - online testy
státní svátky
specifikace kontejnerů
seznam IATA kódů letišť
omezení jízd kamionů
Karnet ATA
seznam IATA kódů aerolinií
specifikace kamionů
mýto v České republice
mýto na Slovensku
mýto v Chorvatsku
mýto v Německu
mýto v Rakousku
mýto v Polsku
mýto v Itálii
mýto ve Francii
mýto v Nizozemí
mýto v Belgii
mýto v Lucembursku
ADR
INCOTERMS
Dálniční známky
Telefonní předvolby ve světě
Výstavy a veletrhy
Nově přidáno
Ceny benzínu
Kolik krabic se vejde na paletu? - kalkulačka
US_paleta
EUR_paleta
Počet obyvatel dle států
Kódy států a světových měn
Veřejný seznam čerpacích stanic s nekvalitním palivem 2010
Počasí
Předpověď počasí
Počasí - Satelit
Autolékárnička 2011
Světový čas, přehledně on-line
Katalog logistických a dopravních stránek
Odkazy:
Truck v Praxi - server o nákladních vozech
Sklady v Praxi - server o skladování
Autodíly Brno
Bezpečnostní agentura - ADRA GROUP s.r.o.
Zákony on-line - ZÁKON V PRAXIsidebg2
© Copyright 2009-2012 Doprava v Praxi. All Rights Reserved.    Weby: doprava je doprava | Bezpečnostní agentury | Tvorba webových stránek | Zabezpečovací systémy